Informacje
 • Co powinien badać biegacz?

  01-05-2015 11:10 "Rozmowy w biegu" o zdrowiu biegacza

  Jakie badania powinien wykonywać biegacz?

  Bieganie to zdrowy i bezpieczny sport. Pewnie dlatego wiele osób nie myśli o podstawowych badaniach. Co powinien sprawdzać biegacz? Materiał magazynu "Rozmowy w biegu".

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

  Biegaczy, którzy regularnie się badają, jest garstka. Większość albo odkłada to na później, albo w ogóle nie ma w planach wizyty w przychodni. A warto je zrobić chociażby po to, by uniknąć kontuzji.

  - Zanim zaczniemy biegać, możemy zrobić dużo badań, np. badanie funkcjonalne naszego ciała, czy badanie krwi. Najważniejszym badaniem jest badanie serca. To ono jest najważniejsze w naszym ciele to ono jest najważniejsze w kontuzji - mówi Paweł Daroszewski, fizjoterapeuta z CM LuxMed. Jak wyglądają badania biegaczy? Sprawdziliśmy to.

  Ocena sprawności

  W pierwszej kolejności sprawdzana jest sprawność naszych mięśni i podatność na kontuzje. Lekarz przeprowadza test podobny do tych, jakie pamiętamy z podstawówki: skłony, przysiady, unoszenie nóg, łączenie dłoni za plecami. Każdą część "wycenia" i po wszystkim sumuje punkty. W naszym teście wyszło 15. - Uważa się, że wynik 16 i niżej predysponuje do kontuzji. Wyszedł nam brak kontroli tułowia - mówił Paweł Daroszewski i zalecił pracę nad siłą. Wzmacniając mięśnie tułowia, zwłaszcza mięśnie skośne brzucha, byłabyś w stanie poprawić sobie trzy parametry - instruował lekarz.

  Badanie serca

  Gdy wiemy już, co należy poprawić w naszej sylwetce i jakie ćwiczenia wykonywać, by ustabilizować postawę, czas na badanie serca. Najlepszy obraz da to wykonane na bieżni. Biegaczowi przyklejane są do ciała elektrody, a następnie rozpoczyna się bieg. Początkowo jest wolno i po płaskim i stopniowo, co kilka minut, bieżnia przyspiesza i zwiększa nachylenie. Cały czas monitorowana jest praca serca. Po około 20 minutach otrzymujemy wyniki.

  To badanie jest jednym z podstawowych, jakie powinien wykonywać biegacz. - Badania podstawowe EKA i próbę wysiłkową powinno się wykonywać raz na pół roku, aby ocenić wydolność organizmu i dynamikę zdrowia sportowca - mówił lekarz Jacek Wilczek z CM LuxMed. Zaznaczył, że aby badania dały kompletny obraz, powinno się je uzupełnić o analizę krwi i moczu. W naszym przypadku lekarz nie widział przeciwwskazań do uprawiania sportu.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...