Pomysł na majówkę. Śladami dawnych kupców. Odtwarzamy 500-letni szlak

Od najstarszego duktu można odbić na wycieczkę po leśnych ścieżkach

Pół tysiąca lat temu, i dawniej, podróżowali tędy kupcy z Rusi nad Morze Czarne. Teraz dawna główna droga województwa mazowieckiego w wielu miejscach jest małą osiedlową uliczką. Spróbowaliśmy odtworzyć jeden z najstarszych szlaków.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

Jak to jest, że w miejscu, gdzie kiedyś podróżowały tłumy kupców, jest teraz mała uliczka, poprzecinana progami zwalniającymi i obudowana blokami?

Gdy pierwszy raz usłyszałam o tym, że lokalna Nowoursynowska na warszawskim Ursynowie była kiedyś jednym z najważniejszych szlaków handlowych woj. mazowieckiego, mocno się zdziwiłam. Ale coś było na rzeczy - widać, że w niektórych miejscach droga jest bardzo stara, brukowana, a wzdłuż niej rosną bardzo stare drzewa.

Słabość do zapomnianych dróg pchnęła mnie więc do poszukiwań. Przekopałam internet w poszukiwaniu starych map południowych okolic Warszawy. Oto pomysł na wycieczkę rowerową szlakami dawnych kupców.

Mapa okolic Warszawy z XVII wieku

1. Start - najstarszy kościół

Żółty, znajdujący się na górce budynek to jeden z najstarszych kościołów Warszawy. Benedyktyni swój ośrodek na Służewie mieli już w 1065 roku, a parafia powstała pół wieku przed lokacją Starej Warszawy - w 1238 roku.

Jak sugerują archeolodzy, na terenie parafii istnieć mógł ośrodek kultu pogańskiego. Sugerować to ma wypalona ziemia, która wskazuje na ognisko, płonące nieustannie przez kilkaset lat. Mogło więc być tak, że chrześcijanie wykorzystywali najpierw dawną świątynię pogańską, w której miejscu w XIII wieku wybudowali drewniany kościół. Ten zaś w późnym średniowieczu zastąpiony został przez murowany, który następnie w 1792 roku przebudował książę August Aleksander Czartoryski. Drugi raz świątynia przebudowana została w 1848.

Kościół i dzwonnica przetrwały II wojnę światową, zaś na msze wiernych wzywa pięć dzwonów: XVI-wieczny, XVIII-wieczny, jeden z początku i dwa z końca XX wieku.

Pod wzgórzem znajdują się jaskinie, które są pomnikiem przyrody - mieszka tam wiele gatunków nietoperzy. Miłośnicy starych drzew na pewno docenią rosnące na terenie parafii 300-letnią lipę i platana.

Kościół św. Katarzyny

2. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

Z kościoła zjeżdżamy ul. Fosy do ul. Nowoursynowskiej i kierujemy się na południe. Prowadzi tam dobrze utrzymana, nowa ścieżka rowerowa. Dojeżdżamy do kampusu SGGW. Tutaj także warto na chwilę zboczyć z trasy.

Po lewej stronie Nowoursynowskiej znajdują się zabudowania dawnej wsi Wolica. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego na początku XX w. została właścicielem części gruntów ówczesnej wsi. Urządzone tam zostały pola doświadczalne. Teraz wciąż jest tam kilka klimatycznych (ale niezbyt starych - z XX wieku) domów z niewielkimi ogródkami, wjeżdżając między nie, można przenieść się w inną rzeczywistość. I to wszystko kilkadziesiąt metrów od ruchliwej ulicy!

Pałac rektorski SGGWbip.sggw.pl

Sam kampus też może zaciekawić. Gnojna Sorbona - tak nazywana była uczelnia - była już przy Nowoursynowskiej, gdy Ursynów dopiero powstawał. Jeszcze przed wojną istniały tu dwa wydziały: Rolniczy i Leśny. Reszta powstała w czasach powojennych. W pałacyku Krasińskich, który znajduje się w starej części kampusu, mieści się obecnie rektorat. Jak przypomina ursynow.org.pl, budynek pojawił się w kilku produkcjach filmowych, m.in. Teatrze Telewizji i niezależnej produkcji "Bułgarski pościkk".

Na terenie kampusu znaleźć można dużo ciekawych okazów drzew. Ursynow.org.pl wspomina, że jest to spuścizna po pracujących tu kiedyś dendrologach. Jak podaje serwis, w dzikich zakątkach znaleźć można m.in. kłęk kanadyjski, judaszowiec południowy czy ambrowiec. Jest też dużo dziwnych placyków czy instalacji - to prace zaliczeniowe studentów, którzy uczyli się projektować elementy małej architektury i nawierzchnie. Na terenie kampusu znajduje się również zabytkowy model ciągnika rolniczego Ursus.

I na koniec jeszcze jeden interesujący obiekt na terenie SGGW. Gdy dojeżdżamy do ul. Ciszewskiego, po prawej stronie zobaczyć można niewielki, ogrodzony płotem teren. Wygląda jak nowoczesny park - z kamieniami, alejkami i oczkami wodnymi. To Centrum Wodne. Uczelnia zamyka je na co dzień, bo w to miejsce, które służy do celów edukacyjnych. Studenci uczą się tu, jak wygląda obieg wody w środowisku.

Centrum Wodne SGGWbip.sggw.pl

3. Ciszewskiego do Kokosowej

To jeden z mniej atrakcyjnych odcinków. Na naszym starym trakcie powstało bowiem osiedle mieszkaniowe. Żeby kontynuować przejazd dawnym szlakiem, trzeba ominąć tę "przeszkodę".

Skręcamy więc w Ciszewskiego w lewo, dojeżdżamy do ul. Nugat i objeżdżając osiedle docieramy do dalszej części ul. Nowoursynowskiej. Jedziemy nią dalej prosto i w ten sposób docieramy do ul. Kokosowej. Po drodze natrafić można na kilka starych, drewnianych domów, które są pozostałością po dawnej wsi Wolica. Zabudowań tych z roku na rok jest coraz mniej, warto więc - póki jeszcze istnieją - uwiecznić je na zdjęciach.

Pozostałości po dawnej wsi WolicaCC BY - SA 3.0 / Wikipedia

4. Park Natoliński i dąb Mieszko I

Od tego miejsca wkraczamy w jeden z najstarszych odcinków ul. Nowoursynowskiej, jaki ostał się na naszej trasie.

Droga robi się mniej komfortowa, bo zamiast asfaltu, wyłożona jest kocimi łbami, ale warto przejechać i poczuć historię tego traktu. Po lewej stronie mijamy klinikę koni SGGW, a zaraz potem docieramy do rezerwatu Park Natoliński.

To 116 hektarów z rezerwatem i zabytkowymi obiektami – XVIII-wiecznym pałacem Potockich, świątynią dorycką, akweduktem. Jest jednym z najcenniejszych romantycznych założeń pałacowo-parkowych w Polsce. Jego inicjatorem był sam Jan III Sobieski, który urządził tu królewski zwierzyniec.

Na teren parku normalnie nie ma wstępu - organizowane są jedynie wycieczki z przewodnikiem. Aby się na taki spacer wybrać, trzeba śledzić doniesienia na stronach dzielnicy ursynow.pl. Na co dzień od wiosny do jesieni nawet zza płotu słychać tu niesamowite ptasie śpiewy, wyłaniają się też bardzo stare drzewa. Warto zobaczyć je z bliska, jeżeli tylko mamy taką okazję.

Dąb Mieszko ICC BY - SA 3.0 Wikipedia

Ale nie patrzmy tylko w lewo. Po prawej stronie na wysokości parku jest jeden z najciekawszych okazów drzew. Według informacji na tabliczce 1000-letni - a według ostatnich pomiarów ponad 600-letni - dąb Mieszko I. Obwód jego pnia to 846 cm. wysoki jest na ok. 26 metrów. Drzewo wciąż żyje - chociaż dziupla w pniu zalana została betonem i wypełniona cegłami - i wciąż wypuszcza nowe pędy. Dąb jest ostańcem prastarej Puszczy Mazowieckiej, która porastała te tereny.

5. Przez las i pola

Gdy już miniemy Mieszka i Park Natoliński, pozostaje nam dojechać drogą do ul. Relaksowej i dalej ścieżką rowerową, a potem lokalną drogą, dojechać do lasu.

Już od granicy lasu widać, że droga ta jest bardzo stara - szeroka, z wysokimi bokami, prosta. To tędy podążali kupcy z północy na południe. Gdy porównamy przebieg dzisiejszej Relaksowej, a potem Muchomora, z dawnymi mapami, okaże się, że jest prawie niezmieniony.

Wzdłuż Parku Kultury w Powsinie ciągnie się jedna z najstarszych dróg woj. mazowieckiego

Przejeżdżamy obok parku kultury w Powsinie, po prawej stronie mijamy polankę, na której można rozpalić ognisko albo wrzucić na grilla kiełbaskę. Nie zatrzymujmy się jednak na długo, bo mamy przed sobą jeszcze sporo drogi. Tutaj, w Powsinie, zaczyna nam towarzyszyć niebieski szlak, czyli Nadwiślański Szlak Rowerowy. Prowadzi z Powsina do Góry Kalwarii i do Czerska, ma 32 kilometry. Jego przebieg pokrywa się z dawnym szlakiem kupców.

Z grillowej polanki kierować trzeba się dalej ul. Muchomora, przeciąć Prawdziwka, dojechać do końca i skręcić w kierunku torów. Po przeprawie przez przejazd, dalej prosto i - po przebiciu się przez kolejną mocno uczęszczaną przez samochody drogę - wkraczamy w konstancińskie parki.

6. Konstancin i Stara Papiernia

Nasza droga biegnie teraz między stawami, groblą, w kierunku Starej Papierni. Fabryka w tym miejscu powstała w 1760 roku i napędzana była kołem wodnym.

Stara PapierniaWikipedia

Była najstarszym tego rodzaju obiektem na Mazowszu i nosiła nazwę Królewska Fabryka Papieru. To tu drukowało się dokumenty Sejmu Czteroletniego i Konstytucję Trzeciego Maja. W XIX wieku fabryka stopniowo traciła na znaczeniu, a w 1984 strawił ją ogień. Zrujnowany budynek przetrwał do 2000 roku. Po przebudowie, w 2002 roku powstało tu centrum handlowe.

Z papierni kierujemy się do ronda i ulicą Wilanowską dojeżdżamy do Kopernika, skręcamy w lewo i dojeżdżamy do ul. Literatów. Ta teraz mała uliczkakiedyś tętniła życiem. To tędy właśnie dalej prowadził szlak handlowy.

7. Literatów do Obór

Ulicą Literatów jedziemy dalej prosto. Po lewej stronie zobaczymy pałac w Oborach. Wzniesiony został w latach 1681-1688 i zastąpił drewniany dwór, który znajdował się w tym miejscu wcześniej.

Pałac w OborachCC BY-SA 3.0 Wikipedia

Właścicielem Obór był Jan z Wielopola, wojewoda krakowski, a następnie jego dziedzic Jan. Dwór charakteryzował się łamanym dachem polskim, odmiany krakowskiej. Dzięki lokalizacji dworu - w pobliżu pałacu w Wilanowie - Jan Wielopolski miał ułatwiony kontakt z Janem III Sobieskim. Za żonę zaś pojął siostrę królowej Marysieńki. Prowadząca do pałacu droga do końca XVIII wieku była główną, reprezentacyjną aleją. W pałacu w Oborach po II wojnie światowej znajdowała się siedziba Związku Literatów Polskich i stąd wzięła się też nazwa ulicy. Wtedy jednak była to już podrzędna droga.

Gdy cofniemy się do XVII wieku, zobaczymy jednak ciągnących drogą kupców. Jak podaje konstancinjeziorna.blox.pl, w Oborach istniała wtedy wielka karczma, która sprawiała, że był to ważny punkt na trasie. Ze skarpy zaś zjeżdża w miejscu, gdzie do dziś znajdują się kilkusetletnie dęby, zasadzone w czasach, gdy szlak był główną drogą regionu.

8. Cieciszew. Kościół zmieciony z powierzchni ziemi

Z Literatów nie skręcamy w lewo w stronę Wisły, ale kierujemy się dalej ulicą Podlaską. I natrafiamy na Cieciszew, w którym w 1236 roku wzniesiony został kościół.

Cieciszew. Kiedyś w tej wsi stał kościółWikipedia

W okolicach - jak podaje konstancinjeziorna.blox.pl - znajdowano rzymskie monety (znaleziony został np. denar cesarza Trajana z II wieku), co jest dowodem na to, że ludzie osiedlali się tu już dużo, dużo wcześniej. Starożytny szlak przetrwał upadek Imperium i potem znów ożył. Świadczyć mogą o tym kolejne znalezione monety - tym razem z Samarkandy z X wieku. Moneta ta była głównym środkiem płatniczym i handlowano nią m.in. w Drohobyczu - podaje konstancinjeziorna.blox.pl.

Przez Cieciszew szlak handlowy prowadził do czasu, gdy w 1715 istniejący tu kościół został zmieciony z powierzchni ziemi przez Wisłę. Zniszczonych wtedy zostało także kilka sąsiednich wsi. Po tej klęsce i zmianie linii brzegowej rzeki kościół odbudowano w Słomczynie, już na skarpie, i to właśnie przebiegająca tamtędy droga stała się główną.

9. Podłęcze, Wólka Dworska, Góra Kalwaria, Czersk.

Dalej lecimy już wzdłuż Wisły przez wsie Podłęcze, Wólka Dworska, wjeżdżamy na chwilę na skarpę w Górze Kalwarii, ale zaraz potem zjeżdżamy z niej brukowaną starą uliczką.

Ruiny zamku w Czersku

Nasz cel to Czersk, który był celem dla wielu kupców, a jeżeli nie kończyli tu swojej podróży - jednym z głównych punktów na ich drodze. Początki osadnictwa w tym rejonie to epoka kamienna, a pierwszy znany gród powstał w XI wieku. Prawa miejskie Czersk uzyskał w 1350 roku, ale już od 1413 roku zaczął tracić znaczenie na rzecz Warszawy. Powodem była zmiana koryta Wisły w XIV wieku, która odcięła drogę kupcom.

Zamek książąt mazowieckich w CzerskuWikipedia (CC BY-SA 3.0)

Czersk ponownie rozkwitł w czasach, gdy rządziła nim królowa Bona, która otrzymała miasto jako odprawę wdowią po śmierci Zygmunta Starego. Często tam bywała, założyła browar, ogrody i winnice, a na miejscu znów rozwinął się handel i uprawa winorośli. W czasie potopu szwedzkiego Czersk częściowo wysadzony został w powietrze. Całkiem podupadł natomiast w czasach zaborów - zburzono mury twierdzy i odebrano miejscowości prawa miejskie.

Teraz są tam ruiny twierdzy, które wznoszą się nad zamieszkałą przez 600 osób niewielką wsią.

Zobacz, jak zadbać o rower:

Jak dbać o rower? "Dwa koła" radzą
Jak dbać o rower? "Dwa koła" radząTVN Meteo Active

Autor: Katarzyna Karpa / Źródło: ursynow.org.pl, konstancinjeziorna.blox.pl, haloursynow.pl

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Nad Polskę napłynie powietrze znad Afryki, dzięki któremu wkrótce na termometrach zobaczymy powyżej 25 stopni. Miejscami jednak może zagrzmieć. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 27.04. W prawie całej Polsce noc będzie pogodna, ale chłodna - termometry pokażą co najwyżej 6 stopni Celsjusza. Znacznie cieplej zapowiada się sama sobota, chociaż mieszkańców niektórych regionów czekają opady deszczu.

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował ostrzeżenia meteorologiczne. Jak przekazali synoptycy, w 13 województwach wystąpią przymrozki, a temperatura przy gruncie spadnie do -2 stopni Celsjusza. W sobotę zagrożenie stanowić mogą roztopy.

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua