Informacje
 • Zumba powstała przez przypadek,
  teraz uwielbiają ją miliony

  01-05-2015 11:14 Instruktor zapomniał płyty z muzyką

  Zumbę stworzył Kolumbijczyk Beto Perez

  Flikr: Johan Manuel Morales (CC-BY-2.0) Film: TVN Meteo Active

  Pewnego razu 17-letni instruktor aerobiku "Beto" Perez zapomniał zabrać na swoje zajęcia płytę z odpowiednią do ćwiczeń muzyką. By uratować sytuację, włączył prywatne kasety z latynoskimi rytmami i improwizował. Jego kursantom spodobała się nowa, lekka forma połączenia tańca i fitnessu. Tak powstała zumba, którą teraz regularnie ćwiczy 14 mln ludzi na całym świecie.

  Twórcą zumby jest urodzony w 1970 roku Alberto "Beto" Perez. Kolumbijski tancerz swoją przygodę z tańcem i aerobikiem rozpoczął w wieku 7 lat. Jako nastolatek zaczął udzielać pierwszych lekcji aerobiku.

  Nowy program fitness

  W połowie lat 90-tych podczas swoich zajęć "Beto" stworzył innowacyjny program fitness, który zawierał również proste elementy tańca. Ćwiczenia w rytmie salsy i merengue spodobały się jego podopiecznym. Nikt wcześniej nie prowadził takich zajęć.

  Ta "świeżość" fitnessu została bardzo dobrze przyjęta przez miłośników rekreacji.

  W wieku 29 lat Perez przeprowadził się do Miami w USA, gdzie prowadził coraz więcej zajęć. Do jednej z grup dołączyła matka przyszłego wspólnika Alberto, Perlmana. To z nim "Beto" rozpoczął promować zumbę na masową skalę. W 2006 roku założyli wspólną firmę Zumba Fitness, LLC. Która z roku na rok zatrudnia coraz więcej ludzi.

  Filozofia ćwiczeń

  "Beto" chce, by ćwiczenia nie budziły niechęci, a uśmiech. Tworząc zumbę, miał nadzieję, że jego kursanci będą się przede wszystkim dobrze bawić. Nie spodziewał się jednak, że jego filozofia tak pozytywnie wpłynie na samopoczucie ludzi i przyciągnie miliony na zajęcia.

  Pereza pokochali artyści. "Beto" występował z takimi wokalistami jak Mara, Don Omar czy Wyclef Jean. Był osobistym trenerem i choreografem Shakiry. Wydał liczne płyty DVD. Wciąż prowadzi warsztaty i szkolenia dla instruktorów. Wraz Maggie Greenwood-Robinson napisał książkę "Zumba®: Ditch the Workout, Join the Party! The Zumba Weight Loss Program". Wprowadził również na rynek odzież dedykowaną kursantom.

  Wśród najbardziej wpływowych

  Według rankingu Greatist.com Alberto "Beto" Perez znalazł się w 2012 na 27. miejscu jako najbardziej wpływowa osoba w świecie zdrowia i fitnessu.

  Dzisiaj zumba jest popularna w 185 krajach świata. Na zajęciach uczestniczy regularnie 14 mln ludzi.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...