Informacje
 • Fala upałów nadciągnęła nad Europę.
  W Chorwacji można się opalać

  06-05-2015 12:25 Wczesny maj jak środek lata

  Piękna słoneczna pogoda i upały zaskoczyły mieszkańców europejskich krajów. Wakacyjna atmosfera w Chorwacji zachęca do morskich i słonecznych kąpieli. Jednak lekarze ostrzegają: zmiany temperatury mogą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

  Dla odwiedzających i mieszkańców Splitu wysokie temperatury są okazją, by zanurzyć się w morzu i opalać na plaży.

  - Pogoda jest świetna, wręcz fenomenalna. Nie ma co mówić, wystarczy przyjść tu i cieszyć się słońcem - powiedział jeden z plażowiczów w Splicie.

  - Nie za gorąco, nie za chłodno. Jest w sam raz - dodał turysta z Wielkiej Brytanii przebywający na urlopie w Chorwacji.

  Gorąca Europa środkowo-wschodnia

  Również na Węgrzech i Słowacji zaobserwowano wysokie temperatury. Termometry we wtorek wskazały tam 27-30 st. C.W Rumunii jeszcze cieplej będzie w środę, synoptycy prognozują 33 st. C. Najgorętsze będą zachodnie regiony kraju.

  Niespotykane ocieplenie wywołuje tropikalny prąd uformowany nad Adriatykiem, który tworzy fale ciepłego powietrza płynące ze środkowej Europy i północnej Afryki. .

  Mieszkańcy, którzy teraz mogą cieszyć się letnią pogodą, będą musieli zmierzyć się z ochłodzeniem i opadami deszczu w nadchodzących dniach.

  Ostrzeżenia lekarzy

  Nawet jeśli pogoda zdaje się być idealna do spacerów na świeżym powietrzu, wahania temperatury mogą wywołać bóle głowy

  Jak poinformował dyspozytor Pogotowia Ratunkowego W mieście Osijek we wschodniej Chorwacji, zanotowano wzrost liczby interwencji w ostatnich dniach w godzinach popołudniowych. Zwykle wezwania pochodzą od przewlekle chorych osób, którzy źle znoszą wysoką temperaturę.

  Lekarze ostrzegają, że nagła zmiana pogody może wpływać negatywnie na organizm. Mogą wystąpić nudności, a nawet omdlenia.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...