Informacje
 • Jak ćwiczyć, będąc kontuzjowanym?

  18-05-2015 18:00 Gość "Studia Active" o sposobach na zachowanie aktywności fizycznej

  Kontuzja nie wyklucza z aktywności fizycznej

  Shutterstock

  Jacek Bilczyński, trener i dietetyk, w "Studio Active" opowiadał o aktywności fizycznej podczas kontuzji czy choroby. Przypomniał żelazne zasady dotyczące treningów i podpowiedział, na co zwracać uwagę podczas prozaicznych czynności - np. podczas wchodzenia po schodach.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

  Ryzyko kontuzji istnieje zawsze - niezależnie od tego, czy trenujemy z obciążeniem, czy bez. Szansa na zrobienie sobie krzywdy występuje nawet podczas tak prozaicznych zadań, jak wchodzenie po schodach czy podnoszenie cięższych siatek.

  Rozgrzewka, nie rozciąganie

  - Zawsze przed treningiem powinniśmy się rozgrzać - podkreślił Jacek Bilczyński, dietetyk i trener. - Należy pamiętać, aby się nie rozciągać, zwłaszcza bardzo statycznie, przed wysiłkiem, ponieważ to może doprowadzić do tego, że stabilizacja w obrębie naszego tułowia będzie rozluźniona - zaznaczył. Dlaczego? - Bo to  właśnie grozi kontuzją - stwierdził wprost.

  Z kontuzją można ćwiczyć

  Jednak nie zawsze kontuzja jest kwestią uniemożliwiającą dalsze ćwiczenia. Nawet w przypadku skręcenia kostki można wykonywać pewne ćwiczenia. Nie należy obciążać po prostu uszkodzonego mięśnia lub stawu.

  - Jeżeli mamy unieruchomioną kończynę dolną, możemy wykonywać trening górnej części tułowia. Ale to nie znaczy, że tej dolnej części nie możemy trenować - zauważył. Może niekoniecznie należy wskakiwać na bieżnię, ale można np. wykonywać izometryczne napięcia mięśni. - To będzie ograniczało utratę tkanki mięśniowej - wyjaśnił gość "Studia Active".

  Sprytna sztuczka organizmu

  W przypadku, gdy lekarz zabrania nawet tej formy aktywności, można "ratować się", ćwicząc za pomocą... nerwów. - Nasz organizm przez układ nerwowy stymuluje mięśnie po przeciwnej stronie ciała - zaznaczył Bilczyński. To oznacza, że napinając mięśnie w lewej ręce w minimalny sposób napinamy mięśnie w prawej nodze. - Oczywiście jest to niewielka symulacja, ale ten bodziec już sprawia, że te mięśnie są - wyjaśnił.

  Kontuzja zmienia dietę

  Osoby aktywne, spalające większość spożywanych kalorii podczas treningu, muszą w przypadku kontuzji lub choroby, a tym samym w sytuacji ograniczenia aktywności ruchowej, zmienić swoją dietę.

  Jak podkreśla Bilczyński - nierzadko należy ograniczyć spożywane kalorie w wymiarze tygodniowym o 1 tys. do nawet 3 tys. względem stanu sprzed unieruchomienia lub ograniczenia ruchowego. - To w wymiarze dziennym wcale nie jest tak dużo, bo to około 200 kalorii mniej - stwierdził.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...