Informacje
 • Pełne koło tęczy. Niezwykle rzadkie zjawisko uchwycone na filmie

  30-05-2015 08:44 Siedem barw nad wodospadem Niagara

  Okrągła tęcza nad wodospadem Niagara

  youtube.com/southlakemotors

  Czy kiedykolwiek udało ci się zobaczyć całą tęczę? Z powierzchni Ziemi widzimy zwykle tylko jej górną część, jednak kiedy przemieścimy się nieco wyżej, mamy szansę zobaczyć pełny okrąg. Ten niezwykły widok nad wodospadem Niagara został uchwycony na filmie.

  Dlaczego tak się dzieje?

  Środek łuku tęczy znajduje się zawsze w miejscu, gdzie przedłużone promienie słoneczne przechodziłyby przez oczy obserwatora. Kiedy znajdujemy się na powierzchni Ziemi ten punkt znajduje się poniżej horyzontu, a wtedy widziany przez nas łuk stanowi mniej niż pół okręgu.

  Fotografowanie tęczy

  Zjawisko uchwycone na filmie wywołane zostało przez wewnętrzne odbicie światła w kropelkach wody, unoszących się nad Wodospadem Niagara.

  Utrwalenie go w jednym kadrze nie jest proste. Aby objąć cały łuk aparat musiałby posiadać kąt widzenia o wartości co najmniej 84 stopni.

  Tęcza nie jest przedmiotem pojawiającym się na niebie, lecz jedynie zjawiskiem optycznym, polegającym na dotarciu rozproszonych promieni słonecznych do naszych oczu. Związane jest to nieodłącznie z położeniem obserwatora i słońca. W zależności od kąta pod jakim dociera do nas promień, widzimy inny kolor.

  Świetlisty dysk

  Na filmie można zaobserwować także inną charakterystyczną cechę tęczy - różnicę jasności na zewnątrz i we wnętrzu okręgu. Wyjaśnieniem tej zagadki jest kulista natura każdej pojedynczej kropli wody. Z tego powodu światło ulega załamaniu pod różnymi kątami, tworząc kolory, których zmieszanie powoduje powstanie jaśniejszego obszaru.

  Można powiedzieć, że widziana przez nas tęcza jest świecącym dyskiem z siedmiobarwną krawędzią.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Majorką i Niemc...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...