Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 9°C 3°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Ktoś chciał zrobić sobie ognisko?
  Dewastacja przyrody w Pieninach

  03-06-2015 07:17 Wandal zniszczył symbol Wysokiego Wierchu

  Fot.: Dewastacja środowiska na Wysokim Wierchu, film: Krajobraz Pienin

  Fot.: Marcin Kęsek, film: materiał archiwalny z Faktów TVN

  Marcin Kęsek w czwartek 28 maja wybrał się na spacer po Pieninach. Z aparatem w ręku poszedł w stronę niespełna 900 metrowego wzniesienia, które nosi nazwę Wysoki Wierch. Na szczycie, patrząc w kierunku Tatr, mieszkańcowi tego regionu w oczy rzuciła się pewna niepokojąca zmiana w krajobrazie.

  - To, co zastałem na szczycie momentalnie podniosło mi mocno ciśnienie, a zarazem mocno zasmuciło. - mówił Marcin Kęsek.

  Zniszczony symbol

  Symbolem góry było znajdujące się na niej charakterystyczne gołe drzewo. Stało samotnie i wyróżniało się od innych. Niestety znalazł się ktoś, komu zaczęło ono przeszkadzać. Marcin Kęsek zdziwił się, gdy w czwartek na szczycie wzniesienia zamiast stojącego okazu przyrody, zastał bezwładnie porozrzucane konary. Ktoś powalił drzewo, jakby chciał zrobić sobie ognisko. Okazało się, że wandal zniszczył nie tylko ten okaz. Jego ofiarami stały się także inne drzewa w okolicy. Widać na nich ciosy zadane ostrym narzędziem, prawdopodobnie siekierą.

  Na terenie Parku Narodowego

  Wysoki Wierch to kopulaste wzniesienie w Małych Pieninach o wysokości 899 m. Położony jest w grzbiecie Małych Pienin, wprost na południe od Jarmuty, ponad doliną Leśnickiego Potoku. Przebiega przez niego granica słowacko-polska. Ponadto znajduje się w słowackiej części Pienińskiego Parku Narodowego, który jest obszarem chronionym.  W związku z tym każda negatywna ingerencja w środowisko naturalne jest niezgodna z prawem.

  Taki widok roztaczał się z góry Wysokiego Wierchu przed aktem wandalizmu:

  28 maja krajobraz wyglądał tak:

  Zdjęcia pochodzą z marcinkesek.com

 • Serioooo...
  Proszeeeeeę... W każdym cywilizowanym kraju pomniki przyrody albo jakieś ważne, chronione jej elementy są jakoś oznaczone. Jeśli tak było to mógł popatrzeć co robi. Jeśli nie było tam żadnych oznaczeń, to sam bym sobie nim pewnie rozpalił ognicho w pięknym miejscu.
  ~Emgro /2015-06-03 14:00
 • do Pruchno
  dlaczego jest tyle hałasu o spróchniały konar? już Ci wyjaśniam... ten kto rozwalił ten konar i uszkodził inne drzewa jest takim samym gnojem jak ten co wyciął las i postawił wyciąg narciarski... nie ma między nimi żadnej różnicy... może tylko finansowa, ale kto tam wie... trzeba piętnować jednych i drugich... pewnie sam/sama jesteś osobą, która bez zastanowienia zdewastowałaby przyrodę, jeżeli to drzewo było dla Ciebie tylko spróchniałymi konarami... dla innych to był symbol i coś pięknego, a dla owadów schronienie... ale po co przejmować sie takimi błahymi przypadkami... pamiętaj, że jest takie przysłowie " ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka"... przez te drobne akty dewastacji na co dzień zniszczymy własne środowisko w zastraszającym tempie, bo jest ich multum...
  ~virgo /2015-06-03 12:33
 • stare
  Smutny ale ty uczony,co tobie przeszkadza pruchno niech sobie lezy jak wspolne,nasze wychodowane i podlewane przez takich jak ty.
  ~loki /2015-06-03 11:44
 • Smutne
  Oj "Pruchno"! Aż czy bolą! pruchno, spruchniałe, wypiepszył - tyle błędów ortograficznych w jednym zdaniu! Pewnie głosowałeś :( Ponadto, nie Twoje - nie ruszaj! Psuj sobie w domu. Tamto drzewo było wspólne, nasze, polskie itd. Smutno, że tak wielu podstawowych rzeczy nie rozumiesz. Odnosi się to też do głosowania
  ~Lech /2015-06-03 11:05
 • To jest idealny przyklad
  jakimi małoważnymi pierdułami karmi się społeczeństwo gdy w tym samym czasie w innym miejscu przeprowadza sie degradację środowiska na ogromną skale o której nikt nic nie wie, bo wszyscy skupieni są na historii spróchniałego konara o ktorym bedą debatować, robić zgromadzenia, posiedzenia, sprawozdania itp.
  ~erto /2015-06-03 10:58

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...