Informacje
 • Nie żyje Eryk, najstarszy niedźwiedź w Tatrach

  03-06-2015 19:35 Odnalazł go przewodnik

  Sparaliżowany niedźwiedź został uśpiony

  Józef Bobak/TPN

  Przy szlaku turystycznym w Tatrach, prowadzącym przez Dolinę Jaworzynki do Przełęczy między Kopami znaleziono sparaliżowanego niedźwiedzia. Okazało się, że to Eryk - najstarszy niedźwiedź w Tatrach. Niestety trzeba było go uśpić.

  Niedźwiedzia odnalazł przewodnik tatrzański Zdzisław Chmiel, który żółtym szlakiem z Doliny Jaworzynki do Przełęczy między Kopami prowadził wycieczkę.

  - Usłyszałem ryczenie i najpierw myślałem, że to głos jelenia. Kiedy się zbliżyłem, zobaczyłem, że w zaroślach leży niedźwiedź - powiedział Chmiel.

  Leżący niedźwiedź

  Przewodnik dodał, że zwykle drapieżnik trzyma się z dala od ludzi, a zachowanie tego osobnika wzbudziło niepokój.

  - Niedźwiedź leżał, widziałem tylko, że ruszał łbem i łapą, ale nie mógł się podnieść. Zawiadomiliśmy służby parku narodowego. Jestem przewodnikiem już od wielu lat, ale pierwszy raz widziałem niedźwiedzia w

  takim stanie - powiedział przewodnik.

  Paraliż tylnych łap

  Na miejsce natychmiast ruszył zespół wysłany przez dyrekcję Tatrzańskiego Parku Narodowego. Okazało się, że niedźwiedź ma sparaliżowane tylne łapy. Lekarz weterynarii, po podaniu narkozy i po oględzinach, postanowił uśpić zwierzę, by skrócić jego cierpienia.

  Niedźwiedź miał wszczepiony chip, co pozwoliło sprawdzić, który to osobnik. Okazało się, że to Eryk - najstarszy zbadany wcześniej niedźwiedź. Ciało Eryka zostało przetransportowane do Wrocławia, gdzie specjaliści spróbują ustalić przyczynę paraliżu.

  - Będziemy badać przyczyny zachorowania tego osobnika - powiedział dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Zborowski.

  W maju 2014 roku niedźwiedziowi założono obrożę GPS. Okazało się, że pod koniec kwietnia zwierzę znajdowało się na Słowacji. Potem obroża odpięła się.

  W Tatrach żyje 45 niedźwiedzi

  Niedźwiedzie w Polsce są pod ścisłą ochroną. Główną ostoją tego drapieżnika w naszym kraju są Bieszczady. Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod jej opieką. Niedźwiedzie są wszystkożerne; dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat.

  Z przeprowadzonych przez Tatrzański Park Narodowy w ostatnich latach badań wynika, że w całych Tatrach żyje 45 niedźwiedzi brunatnych; polskiej części Tatr stale bytuje 15 niedźwiedzi, a 16 sezonowo przemieszcza się po terenie obu państw.

 • czy można jakoś kupić futro tego misia?
  czy można jakoś kupić futro tego misia? Szukam czegoś pod kominek
  ~gryzli /2015-06-08 16:01
 • cyganie
  Nie zgubil gps obrozy na slowacji, tylko cyganie mu ja ukradli. Trzeba uwazac co sie daje niedzwiadkom.
  ~budello /2015-06-05 19:32
 • :(
  Dziwna sprawa. Najpier stawia się diagnozę a potem ewentualnie usypia zwierzę jak nie ma mozliwości mu pomóc. A tu najpier uśpili a teraz będą szukać przyczyny paraliżu. Moim zdaniem za szybko. Mój pies też dostał paraliżu po ugryzieniu kleszcza i nikt go nie uśpił. Dwa tygodnie walki i psina ma się bardzo dobrze.
  ~karola732 /2015-06-05 15:02
 • Szkoda misia
  Smutno mi się zrobiło.
  ~onnnnn /2015-06-04 20:27
 • To smutne
  Szkoda,że niedzwiadek odszedł :((((
  ~Marek4352 /2015-06-04 19:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...