Informacje
 • Na północy chmury, w centrum deszcz, na południu burze. W Tatrach też może zagrzmieć

  10-06-2015 17:10 Nie wszystkim dopisuje pogoda

  Na południu Europy grzmi

  Fot: sat24.com, Film: TVN Meteo

  Nad Europą rozciągają się trzy "pogodowe pasy". Mieszkańcy północnej części Starego Kontynentu mają zachmurzone niebo. Poniżej znajduje się pas błękitnego, miejscami bezchmurnego nieba. Na południu pojawiają się liczne burze. Wyładowania możemy odnotować również w Tatrach.

  - Pogoda w Europie w paski, dosłownie. Na zdjęciu satelitarnym z godz. 14 naszego czasu widać pas zachmurzenia od Islandii przez Skandynawię po północną Rosję, potem pas dobrej pogody, miejscami bezchmurnego nieba, a dalej na południu ponownie sporo skupisk chmur kłębiastych, w formie pączków z deszczem ulewnym i burzami - wyjaśnia synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

  Potężny wał wyżowy

  Pas pogodnego nieba, to potężny wał wyżowy rozciągający się nad Atlantykiem, Wyspami Brytyjskimi, Morzem Północnym, Niemcami, Polską, Białorusią po Ural. Centrum owego wału jest obecnie rejon Irlandii, gdzie ciśnienie wynosi około 1040 hPa.

  Na południu grzmi

  Nie wszystkim jednak dopisuje pogoda. Na południe od pogodnego pasa wyżowego występują liczne wyładowania atmosferyczne. Powstają w obszarze obniżonego ciśnienia.

  - Mnóstwo burz występuje na Bałkanach, nad Włochami oraz w Hiszpanii. Tam może spaść może do 20-40 l/mkw. deszczu oraz grad - prognozuje synoptyk.

  Prognoza dla Polski

  - W Polsce w godzinach popołudniowych nie notujemy burz, jednak nad Słowacją wykluwają się komórki burzowe, które mogą zahaczyć o polską część Karpat. Jest bardzo prawdopodobne, że do godz. 18:00 pojawiać się będą burze w Tatrach - dodaje Unton-Pyziołek.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...