Informacje
 • Baśniowa bioluminescencja. Taniec godowy świetlików

  11-06-2015 21:30 Naturalny synchroniczny spektakl świateł

  Świetliki synchroniczne w Parku Narodowym Great Smoky Mountains

  youtube.com/GreatSmokyMountains

  Oglądanie migoczących maleńkich światełek pośród drzew może być magicznym doświadczeniem. Jednak będzie ono niezapomniane dopiero dzięki spostrzeżeniu, że nie są to tylko chaotyczne błyski, lecz niezwykła synchronizacja świetlików.

  Każdego roku tysiące ludzi zbierają się w jednym miejscu, by obserwować niezwykły spektakl. Gatunki synchronicznych świetlików występują tylko w kilku miejscach na całym świecie. Żeby je zobaczyć trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać.

  Synchronizacja

  Jedynym miejscem w Ameryce, w którym można oglądać synchroniczne świetliki, jest Park Narodowy Great Smoky Mountains. Photinus carolinus to jedyny na świecie gatunek, którego jednostki mogą synchronizować swoje wzory świetlne. Pokaz ich niezwykłej umiejętności bioluminescencji można oglądać zwykle przez około tydzień na przełomie maja i czerwca w zależności od temperatury i wilgotności gleby.

  Nie wiadomo, dlaczego świetliki migają synchronicznie. Jedynym z powodów może być konkurencja między samcami - każdy chce zaświecić pierwszy. Drugą hipotezą jest to, że samce biorą udział w swoistym konkursie i kiedy migają równocześnie umożliwiają samice lepsze porównanie.

  Synchronizacja odbywa się w krótkich seriach, które kończą się okresami ciemności.

  Świetlne zaloty

  Co prawda inne gatunki świetlików nie potrafią się zsynchronizować, jednak ich światła również przybierają charakterystyczne wzory. Rozbłyski pojawiają się w częstotliwości od 5 do 8 sekund, będąc częścią rytuału godowego tych owadów.

  Każdy gatunek ma swoją charakterystyczną konfigurację, która pomaga im się rozpoznać. Zwykle światło ma zielonkawo-żółtą barwę, ale jest także gatunek świecący na niebiesko. Samce błyskają podczas lotu, a bezskrzydłe, stacjonarne samice odpowiadają tym samym.

  Bioluminescencja

  Świetliki są chrząszczami. Dojrzewanie zajmuje im od jednego do dwóch lat, aby cieszyć się dorosłością tylko przez 21 dni. W stadium larwalnym żywią się ślimakami i małymi owadami, natomiast po przepoczwarzeniu rozpoczynają dożywotnią głodówkę.

  Nie są to jedyne organizmy, zdolne do bioluminescencji. Istnieją także gatunki świecących grzybów, ryb, krewetek, meduz, planktonu, robaczków świętojańskich, komarów, ślimaków i skoczogonków.

  Świetliki łączą w swoich odwłokach utlenioną lucyferynę z lucyferazą. Dzięki wydajnym reakcjom chemicznym uwalniają się cząsteczki światła z niewielką lub zerową emisją ciepła - niemal 100 procent energii uwalniane jest jako światło. Dla porównania - żarówka wytwarza tylko 10 procent światła i aż 90 procent ciepła.

 • mops
  Jak byłem mały to w olchowym lesie było sporo tych śwetlików zwłaszcza wieczorem piękny to widok.
  ~HAS /2015-07-10 16:22
 • stwarzanie czy ewolucja
  I jak powstały te stworzonka przez ewolucję czy zostały zaprojektowane i stworzone ? Jaką mądrością sie wykazują .Czy synchronizacją może być dziełem przypadku ?
  Każdy kto choć trochę myśli już wie.
  ~ona /2015-06-12 12:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Quentin przemieści się nad południową Finlandię....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...