Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 4°C 5°C 2°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Poziom morza wzrósł średnio o 6 cm.
  Za 100 lat będzie to aż metr

  05-09-2015 20:16 NASA o niepokojących wynikach obserwacji

  Podnosi się poziom morza

  NASA/flickr.com/Cayobo (CC BY 2.0)

  Nasza planeta się ogrzewa i ma to wpływ na nasze życie. Naukowcy od dawna wiedzą, jak poważne skutki ma globalne ocieplenie. Są to między innymi zwiększona częstotliwość pojawiania się niszczycielskich huraganów i pożarów oraz podwyższenie się poziomu morza.

  NASA podała wyniki obserwacji satelitarnych, które obejmują okres od 1992 roku aż do teraz. Analiza pokazuje, że woda w oceanie poniosła się średnio o ponad 6 cm. W niektórych miejscach na Ziemi poziom podniósł się aż o 22 cm.

  Topnienie lodu

  Globalne podniesienie się poziomu morza napędzane jest głównie przed dwa czynniki. Jednym z nich jest podnoszenie się poziomu wody na skutek rozszerzalności cieplnej cieczy. Drugim jest to, że zaczęły topnieć Grenlandia i Antarktyda, które co roku oddają do Wszechoceanu 450 mld ton wody.

  Poziom morza podnosi się, ale w niektórych miejscach dzieje się to szybciej niż w innych. Na przykład na Oceanie Spokojnym na Filipinach i w Japonii widać ogromne różnice poziomu morza w ostatnich dwudziestu latach.

  Miejscami woda opadła

  W niektórych miejscach, między innymi przy północno-wschodnim wybrzeżu USA, poziom wody obniżył się. Wszystko za sprawą zmiany "trasy" Prądu Zatokowego, który przesunął się delikatnie na północ. W północnej części prądu wzrósł poziom morza, a w południowej spadł. Jednak są to lokalne zależności, a globalnie poziom morza podniósł się.

  Przyczyna tego wszystkiego jest znana chyba wszystkim - działalność ludzi. To my, swoimi działaniami, emitujemy do atmosfery 40 mld ton dwutlenku węgla każdego roku. Powoduje to, że rośnie temperatura przy powierzchni Ziemi. Ta energia w dużej mierze pochłaniana jest przez oceany, które ogrzewając się, zwiększają swoją objętość. Część ciepła roztapia lód na biegunach, co również wpływa na podniesienie się poziomu morza.

  Za 100 lat poziom morza podniesie się o metr

  Klimatolodzy wykazali, że topnienie pokrywy lodowej na Antarktydzie Zachodniej może być nie do powstrzymania. Z tego powodu w przyszłości poziom morza może podnieść się o około metr. Naukowcy nie wykluczają, że stanie się to nawet za 100 lat. A oznacza to, że co roku światowy ocean będzie się podnosił o centymetr.

  Wydaje się, że nie jest to duża wartość. Jednak trzeba na ten problem spojrzeć z perspektywy. Mały wzrost w pionie oznacza, że zasięg morza w poziomie się zwiększy. Zaczną znikać plaże, zmieni się wybrzeże. Fale związane z huraganami będą robić znacznie więcej szkód. Warto przy tym przypomnieć, że globalne ocieplenie przynosi dużo więcej gwałtownej pogody.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Quentin przemieści się nad południową Finlandię....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...