Co jeść, by łatwiej schudnąć?

Niektóre warzywa i owoce mogą wspomóc proces odchudzaniaShutterstock

Nie od dziś wiadomo, że świeże, jak najmniej przetworzone produkty są najzdrowsze i to właśnie one powinny znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie - zwłaszcza, jeśli chcemy schudnąć. Co dokładnie jeść?

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

Każdy wie, że zwiększenie ilości świeżych warzyw i owoców w codziennym menu skutkuje lepszym samopoczuciem, wyglądem i sprawniejszym metabolizmem.

Dwie kluczowe cechy

Zespół naukowców na podstawie prowadzonej przez 4 lata analizy nawyków żywieniowych i wagi ciała ponad 133 tys. osób potwierdził, że zwiększając dzienną porcję warzyw i owoców jesteśmy w stanie schudnąć w tym samym przedziale czasu o ćwierć kilo więcej od osoby, która tego nie zrobiła. Wyniki badań opublikowano na portalu PLOS Medicine.

Ponadto badacze udowodnili, że najszybciej chudły osoby, które zwiększyły spożywanie warzyw i owoców, które charakteryzowały dwie cechy: miały dużą zwartość błonnika i jednocześnie niski indeks glikemiczny.

Warto więc, aby w menu na stałe zagościły jako element posiłku lub przekąska:

1. OWOCE LEŚNE

(jagody, jeżyny, borówki, porzeczki, maliny)

W sezonie to najprostsza i najzdrowsza przekąska, jaką możemy sobie wyobrazić. Wystarczy, idąc do pracy, zatrzymać się przy dowolnym bazarku i nabyć pudełko pysznych owoców, które są dosłownie witaminową bombą i źródłem cennych dla zdrowia i urody przeciwutleniaczy. Mogą sięgać po nie nawet cukrzycy - dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu.

2. JABŁKA i GRUSZKI

Znacie angielskie powiedzenie, że "an apple a day keeps the doctor away" (tłum. jedno jabłko dziennie sprawia, że nie trzeba chodzić do lekarza) To prawda. Jabłka są niskokaloryczne, soczyste, pyszne i pasują zarówno do wytrawnych potraw, jak i ciast i deserów. Te owoce zaspokajają zapotrzebowanie organizmu na witaminy, o czym wiadomo od lat. Jedno jabłko to porcja witamin, antyoksydantów oraz potężna dawka błonnika, który poprawia przemianę materii. Cenne są także gruszki, które są źródłem zdrowych minerałów, jak jod, bor, sód czy potas, choć zawierają więcej cukru.

3. SOJA

Jeśli zastanawiacie się, co jest bogate w białko roślinne to odpowiedź brzmi. To z niej robi się, np. tofu czy sos sojowy. Soja dostarcza cennych fitoestrogenów, czyli hormonów roślinnych i poleca się ją zwłaszcza kobietom przed menopauzą, kiedy zawartość estrogenów w organizmie gwałtownie spada.

4. KALAFIOR

To warzywo najlepiej smakuje ugotowane al dente lub po pobycie w piekarniku w towarzystwie przypraw i innych warzyw. Jest niskokaloryczne i niezwykle wartościowe. Jest źródłem potasu, magnezu, manganu, witamin z grupy B, witaminy C, K oraz kwasu foliowego. Ponieważ zawiera błonnik, dobrze działa na układ pokarmowy i wspomaga trawienie.

5. AWOKADO

W Polsce na ogół w sklepach znajdujemy jeden gatunek awokado - to w zielonej skórce, które nierzadko bywa twarde jak kamień. Aby to zmienić, wystarczy je położyć na dwa dni w towarzystwie jabłek lub owinąć gazetą i zostawić w szafce. Po 48 godzinach powinno być miękkie jak masło i idealnie nadawać się na pastę czy dodatek do sałatek. Warto je często jadać chociażby dlatego, że olej z awokado to bogactwo witaminy E, zwanej witaminą młodości.

6. POMARAŃCZE

Mimo, że zawierają fruktozę, cukrzycy nie powinni się ich obawiać. By podnieść poziom cukru we krwi trzeba by było ich zjeść z kilogram, lub wypić wyciśnięty z kilograma owoców sok. Tymczasem jedna wystarczy, by zaspokoić popołudniowy głód i uzupełnić nasze zapotrzebowanie na witaminę C.

7. BRUKSELKA

Z brukselką niejedna osoba ma złe wspomnienia. Tymczasem właściwie przyrządzona jest nie tylko pyszna, ale także stanowi małą, zieloną bombę witamin. Zawiera ich całkiem sporo: A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, H oraz K. Ponadto jest bogata w składniki mineralne takie jak potas, magnez, wapń, sód, żelazo, karoten i kwas foliowy. W 100 g brukselki kryje się zaledwie 42 kcal.

8. BROKUŁY

To warzywo słynie nie tylko z właściwości antynowotworowych, ale także z ogromu cennych składników takich jak witaminy A, C, K oraz wapnia, sodu i potasu. Poleca się je osobom z chorobami układu pokarmowego. Jednak z brokułami jest tak, że aby dostarczyły nam wszystkich cennych składników, jakie w sobie kryją, nie możemy ich rozgotować, czyli doprowadzić do ciemnego, burozielonego koloru kwiatów i rozmiękłych łodyżek. Ich właściwie przygotowanie jest o wiele prostsze: powinno się je jedynie blanszować, czyli wrzucić do wody o temperaturze około 80 st. C i chwilę pogotować.

9. FASOLKA SZPARAGOWA

Jej obie wersje - żółta i zielona - są wyjątkowo zdrowe, choć ta druga zawiera więcej kwasu foliowego i witaminy A. Powinna być często spożywana ze względu na obecność witamin A, C, E, K, mikroelementów takich jak sód, potas, magnez czy żelazo oraz fakt bycia źródłem białka.

10. MARCHEW

Marchew może być spożywana zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Warto jednak wiedzieć, że w "naturalnej" wersji wspomaga metabolizm i ma bardzo niski indeks glikemiczny, który szybuje w górę po ugotowaniu tego warzywa. Co zawiera? Mnóstwo dobrych rzeczy: betakaroten, witaminy B, C, E, H, K, PP i kwas foliowy.

11. PAPRYKA

Surowa papryka jest źródłem witamin A, C, E, potasu oraz sodu. Jej właściwości nieznacznie się różniązależnie od koloru warzywa. Jedzenie papryki wzmacnia odporność, a dodawanie tej ostrej do potraw poprawia nastrój dzięki zawartości kapsaicyny. Można ją traktować jako naturalny antydepresant.

Jakie warzywa i owoce warto jeść jesienią?
Jakie warzywa i owoce warto jeść jesienią?TVN Meteo Active

Autor: stella/map / Źródło: Harper's Bazaar, PLOS Medicine

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed przymrozkami. Synoptycy wydali alarmy pierwszego stopnia w 15 województwach. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.

Temperatura mocno spadnie. IMGW ostrzega

Temperatura mocno spadnie. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na piątek 26.04. W nocy chwyci miejscami lekki mróz. W dzień lokalnie popada przelotny deszcz. Termometry pokażą maksymalnie 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek, 26.04. Noc miejscami będzie mroźna, w dzień do 17 stopni

Pogoda na jutro - piątek, 26.04. Noc miejscami będzie mroźna, w dzień do 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w górach jest zimowa, przez co w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przed lawinami ostrzegają także ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach.

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Źródło:
TPN, GOPR, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl