Co z tą zimą? Odpowiedzi udziela nasza synoptyk

Prognoza pogody na kolejne dni
Prognoza pogody na kolejne dni
TVN Meteo
Prognoza pogody na kolejne dniTVN Meteo

"Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los" - stwierdził Oscar Wilde. Kocham koty i obserwuję. Ich zachowanie bywa dobrym wskaźnikiem meteorologicznym, gdyż zwierzęta te reagują na zmiany baryczne.

Przy spadku ciśnienia atmosferycznego i zbliżaniu się deszczowego niżu koty drapią pazurami meble i są niechętne spacerom. Przed deszczem mają zwyczaj czyścić uszy, a przed poprawą pogody ich futro elektryzuje się.

Otóż późnym latem na naszym portalu, pod "ciepłymi" prognozami na jesień i zimę, pojawiły się komentarze:

"Ja też obserwuje, że koty się mocno zadomawiają tego roku i tyją - pewnie zima będzie mroźna", albo "Wolałbym, żeby ta prognoza (ciepła) się sprawdziła, ale moja babcia twierdziła, że jak koty przed zimą bardzo tyją, to zima będzie ostra. Zeszłej i poprzedniej jesieni były jak deski, a teraz żrą bez opamiętania i robią się beczkowate".

Fakt, że po upalnym początku września, w ciągu trzech tygodni, zrobiło się chłodno. W listopadzie mieliśmy w Polsce piękny epizod zimowy. Ale co dalej? Otóż koty przestały jakiś czas temu "żreć". Te bezdomne, które przychodzą na "miskę", które w listopadzie wyjadały do dna wątróbki, nerki i różne mięsa, teraz dziubią w talerzu. Czy już po zimie, czyżby zima 2015/2016 to tych kilka dni śniegu, to te mrozy do -12 st. C przy gruncie na wschodzie Polski?

Ciepłe Święta

W tej chwili nad krajem przepływa powietrze polarne morskie, które przyniosło ze sobą całą łagodność angielskiej zimy. I do Świąt sytuacja się nie zmieni.

W prognozach sezonowych amerykańskiej NOAA (Narodowej Administracji ds. Oceanu i Atmosfery) dla Europy Środkowej widać wiosnę w lutym. Niemieccy meteorolodzy śmiało twierdzą, że grudzień 2015 roku będzie u nich najcieplejszym od początku pomiarów instrumentalnych, a styczeń może być również łagodny, wręcz wiosenny. W Alpach śniegu niewiele.

Zima jest na dalekiej Północy. Silne burze śnieżne występują na Spitsbergenie i innych wyspach Północnego Atlantyku. W Polsce śnieg leży tylko wysoko w Tatrach, na Kasprowym Wierchu jest go 40 cm, a temperatura średnia grudnia zbliża się do rekordu ciepła. Opady utrzymują się niebezpiecznie dla przyrody wciąż poniżej normy wieloletniej.

Co z tą pogodą? W piątek 14 grudnia odnotowano w Legnicy 14 st. Podczas gdy w Europie jest ciepło, za Atlantykiem, nad Stanami Zjednoczonymi, przesuwają się kolejne zatoki chłodu, a stan Kolorado pogrążył się w "chaosie śnieżnym".

Zima po Nowym Roku?

W Polsce, po zwykle odwilżowym ciepłym Bożym Narodzeniu, często przychodzi ochłodzenie, spada śnieg. Możliwe, że lekka zima przyjdzie w Nowym Roku.

Do tej pory pogodę w Europie kształtują głębokie cyklony znad oceanu. Według europejskiego modelu ECMWF w miesiącach zimowych - grudzień, styczeń, luty - odchylenie średniego ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza nad północną Europą ma mieć wartość ujemną. Natomiast wyższe niż zwykle ciśnienie panować ma nad południową Europą i północną Afryką. Większa niż standardowo różnica ciśnienia między północą a południem kontynentu stwarza warunki do dominacji napływu mas powietrza z zachodu i południowego-zachodu, tym samym podnosząc średnią temperaturę zimy.

Styczeń i luty według NOAA mają być ciepłe, odchylenie temperatury miesięcznej od normy ma wynieść, bagatela, nawet 3 st. C. Średnia dla stycznia w Gorzowie Wielkopolskim na zachodzie kraju to -0,8 st. C, w Warszawie -2,2 st. C, a w Białymstoku na wschodzie -3,5 st. C. Więc podniesienie przez model tych średnich o 3 st. sugeruje pogodę jesienną.

Odchylenie temperatury średniej miesięcznej stycznia od normy - na plusNOAA

NOAA szacuje, że luty w Europie będzie cieplejszy od normy, poza Skandynawią i północną Rosją, gdzie pojawi się mróz i śnieg. W Polsce zarówno w styczniu, jak i lutym, miałoby spaść więcej deszczu lub deszczu ze śniegiem. Jest szansa, że w Alpach sypnie obficiej śniegiem. Dopiero w marcu, kwietniu i maju w Polsce miałoby być chłodniej niż zwykle.

Chłód przychodzi do nas z północy i wschodu. Największy mróz zwykle pełznie przy ziemi z Syberii. Rosyjska służba meteo Rosgidromet prognozuje w styczniu temperaturę niższą od normy w rejonie Niziny Zachodniosyberyjskiej, natomiast na zachodnich i wschodnich krańcach kraju wylicza temperaturę wyższą niż zwykle. Luty w Rosji miałby być już łagodniejszy niż zwykle, oprócz wschodniej Syberii. "Z pustego i Salomon nie naleje".

Odchylenie temperatury średniej miesięcznej w styczniu w Rosji wg Rosgidromet Rosgidromet

Nad Pacyfikiem rozwinęło się El Nino, zjawisko wpływające na pogodę na całym globie, będące teraz w szczycie swoich możliwości, w maksimum.

Silne odchylenie na plus temperatury wód powierzchniowych okołorównikowego Pacyfiku NOAA

Silniejsze było jedynie na przełomie roku 1997/1998. W Polsce wtedy jesień była zimna, a pod koniec października spadł śnieg. Jednak już styczeń i luty były łagodne, szybko nastała wiosna.

Nie udowodniono niezbicie, że El Nino wpływa na zimę w Polsce. Nad problemem głowią się klimatolodzy, fizycy, oceanolodzy. Zjawisko opisano niedawno, w drugiej połowie XX wieku i trzeba jeszcze badań, by wykazać charakter powiązań między nim a pogodą w Europie. Dyskusja na temat El Nino i obecnie ciepłej zimy toczy się w Polsce na wszystkich portalach pogodowych, pod wywodami fizyków i pasjonatów meteorologii. Bo sytuacja jest ciekawa.

Pojawiają się głosy, że El Nino występujące co 2 do 7 lat blokuje cyrkulację strefową, u nas zachodnią, i nasila cyrkulację południkową (z południa lub północy). Minionego lata tak było, dominował napływ gorąca z południa. Zimą może więc dominować cyrkulacja z sektora południowego (ciepło) bądź północnego (zimno).

Część klimatologów za oczywiste uważa, że efekt cieplarniany związany z rozwojem przemysłu i motoryzacji ma istotny wpływ na przyspieszenie i wzmocnienie Oscylacji Południowej (El Nino Southern Oscillation) oraz zwiększenie jego zasięgu i wzmocnienie negatywnych skutków. Ten zespół zjawisk atmosferyczno-oceanicznych obciążany jest winą za powódź w Polsce w 1997 roku.

Obecne El Nino

Tegoroczne El Nino ma być jednym z najsilniejszych w historii. Kiedy w 2006 roku to zjawisko nasilało się, w Europie panowała najdłuższa ciepła jesień. Austriacki Instytut Meteorologii i Geodynamiki wykazał, że w Alpach był to najcieplejszy okres od tysiąca lat. Później również do Polski przyszła jedna z najcieplejszych zim. A rok 2006 wpisał się w czołówkę lat z najwyższą temperaturą średnią na globie.

Natomiast w czasie występowania El Nino na przełomie lat 2009/2010 Polskę doświadczyła jedna z najcięższych, śnieżnych, mroźnych i dokuczliwych zim.

El Nino skutkuje przepływem dużych ilości ciepła z wód Oceanu Spokojnego do atmosfery i skokami temperatury powierzchni całej Ziemi. Obecny rok 2015 ma pobić rekord gorąca.

Wpływ na temperaturę

Czy na zjawisko El Nino wpływa, a właściwie nakłada się, wzrost temperatury na globie?

Polski klimatolog prof. dr hab Andrzej A. Marsz z Akademii Morskiej w Gdyni sugeruje, że za zmianami temperatury na Ziemi stoi Ocean Światowy. To woda oceaniczna ma co jakiś czas oddawać atmosferze ogromne ilości ciepła, które długo gromadzi, bowiem ocean ma ogromne zdolności do pochłaniania ciepła i przenoszenia go wraz z wielkimi masami wody. Według Marsza zwolennicy ocieplania się klimatu w wyniku działalności człowieka i w związku z tym nasilania się El Nino, ignorują rolę Oceanu, nie uwzględniając jego zmieniającego się w czasie dziesięcioleci oddziaływania na atmosferę. A istnienie klimatycznych ociepleń i ochłodzeń to wynik naturalnych procesów, niezależnych od ilości dwutlenku węgla w atmosferze, kształtujących multidekadową i multiwiekową zmienność klimatu.

Czy Ocean Światowy mógłby wypchnąć do atmosfery tak dużo ciepła, że nie zobaczymy zimy w tym roku? A może istnieje prawidłowość, że El Nino niesie skrajne zimy, albo wyjątkowo ciepłe, albo bardzo ostre?

A może procesy w cyrkulacji oceanicznej i atmosferycznej uległy tak dużemu odchyleniu od przeciętnych, że już nie można mówić o prawidłowościach?

Wciąż mam nadzieję, że w styczniu, czy lutym zima przypomni nam o sobie. Oby nie wpadła w marcu lub kwietniu! Zobaczymy, czy mają rację mało jedzące koty i "gorące" wyliczenia modeli.

Pod wypowiedziami osób dobrze karmiących swoje koty pewien internauta napisał "Przestańcie tuczyć swoje zwierzaki i zwalać to na El Nino".

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/ewelina 0610

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Nad Polskę napłynie powietrze znad Afryki, dzięki któremu wkrótce na termometrach zobaczymy powyżej 25 stopni. Miejscami jednak może zagrzmieć. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 27.04. W prawie całej Polsce noc będzie pogodna, ale chłodna - termometry pokażą co najwyżej 6 stopni Celsjusza. Znacznie cieplej zapowiada się sama sobota, chociaż mieszkańców niektórych regionów czekają opady deszczu.

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował ostrzeżenia meteorologiczne. Jak przekazali synoptycy, w 13 województwach wystąpią przymrozki, a temperatura przy gruncie spadnie do -2 stopni Celsjusza. W sobotę zagrożenie stanowić mogą roztopy.

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua