Informacje
 • Pijecie kawę? A ile o niej wiecie?

  13-01-2016 13:17 Badania pokazują, jak kawa na nas wpływa
  Pijecie kawę? A ile o niej wiecie?

  Kawa nie zawsze jest zła dla naszego zdrowia

  pixabay.com

  Jak pokazały badania, 67 proc. Europejczyków nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Badania pokazują, że kawa nie szkodzi zdrowiu, a picie njej w umiarkowanych ilościach może nawet je poprawić.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Mimo kulturowej miłości do kawy ponad jedna trzecia (39 proc.) Europejczyków nie zna jej potencjalnie korzystnego wpływu na zdrowie. Kawa pozostaje nieodłączną częścią europejskiego stylu życia: 40 proc. respondentów stwierdziło, że kawa pozwala im dobrze rozpocząć dzień.

  W przeprowadzonym przez Instytut Informacji Naukowych o Kawie badaniu wzięło udział 4 tys. osób z 10 krajów Europy (w tym Grecji i Polski), a jego celem było lepsze poznanie ich przekonań, zachowań oraz wiedzy związanej ze zdrowym odżywianiem.

  Wyniki pokazują, że mimo iż 70 proc. Europejczyków jest przekonanych o swoim dobrym stanie zdrowia, wielu nadal nie wie, jak może zmienić swój styl życia, aby ograniczyć ryzyko powszechnych, poważnych schorzeń, w tym cukrzycy typu 2, choroby Alzheimera oraz chorób układu krążenia.

  Kawa a cukrzyca

  71 proc. Europejczyków sądzi, że picie kawy nie pomaga w ograniczeniu ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 (było o tym przekonanych 75 proc. osób w wieku powyżej 55 lat). Badania naukowe sugerują jednak, że picie 3-4 filiżanek kawy dziennie wiąże się z około 25 proc. niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.

  Kawa a choroby psychiczne

  63 proc. Europejczyków sądzi, że picie kawy nie pomaga w ograniczeniu ryzyka pogorszenia kondycji psychicznej u osób starszych, związanej na przykład z chorobą Alzheimera i chorobą Parkinsona (było o tym przekonanych 64 proc. osób w wieku powyżej 55 lat, które odpowiedziały na pytanie dotyczące tej kwestii). Badania wykazują jednak, że spożywanie umiarkowanych ilości kawy przez całe życie wiąże się z ograniczeniem ryzyka zapadnięcia na chorobę Alzheimera.

  Kawa a choroby układu krążenia

  42 proc. Europejczyków sądzi, że picie kawy zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia (było o tym przekonanych 54 proc. osób w wieku 18-24 lat). Badania naukowe sugerują jednak związek między umiarkowanym spożyciem kawy i ograniczonym ryzykiem zapadnięcia na choroby układu krążenia.

  Kawa w życiu codziennym

  67 proc. Europejczyków stwierdziło, że nie może wyobrazić sobie życia bez kawy. Wpływ spożycia kawy na zdrowie został dokładnie zbadany. Umiarkowane spożycie kawy, w ilości od trzech do pięciu filiżanek dziennie, zostało powiązane z wieloma korzystnymi efektami fizjologicznymi - stwierdzono, że jest ono elementem zdrowej diety i aktywnego stylu życia. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca, by kobiety ciężarne i karmiące piersią nie spożywały więcej niż 200 mg kofeiny dziennie ze wszystkich źródeł. Ilość ta odpowiada maksymalnie dwóm filiżankom kawy dziennie.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...