Dlaczego tyjemy mając 20, 30, 40 i 50 lat?

Tyjemy co dekadę

W różnym wieku różne są przyczyny naszych problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego tyjemy w wieku 20, 30, 40 i 50 lat. Będziecie zaskoczeni.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Wraz z upływem lat zmienia się nasz styl życia. Ten z kolei warunkuje powstanie czynników ryzyka powodujących tycie. Oto, jak wygląda to na przestrzeni kolejnych dekad życia człowieka.

20-latkowie

W wieku 20 lat osiągamy samodzielność. Wyprowadzamy się z domu i szukamy dla siebie miejsca w świecie. Ta gwałtowna zmiana, opuszczenie dotychczasowej strefy komfortu, negatywnie odbija się na naszym zdrowiu, a przede wszystkim na wadze.

- Ludzie w wieku 20 lat są najbardziej narażeni na przyrost masy ciała - mówi dr Nicholas Fuller z uniwersytetu w Sydney, specjalizujący się w dietetyce i zaburzeniach odżywiania.

To dlatego, że 20-latkowie przestają jeść zdrowe, domowe posiłki, a zastępują je szybkimi, tanimi i łatwo dostępnymi fast-foodami czy gotowymi potrawami do odgrzania w mikrofalówce lub zalania wrzątkiem.

Co więcej, jest to idealny wiek na imprezowanie, który skraca nasz czas snu, przyczyniając się do tycia. Także w tym czasie pijemy najwięcej wysokokalorycznych (czytaj procentowych) i słodzonych napojów, które wprowadzają do naszego organizmu dodatkowe puste kalorie.

Ponadto ogromna część młodych ludzi w wieku 20 lat jest niezadowolona ze swojego ciała. To powoduje, że przechodzą na wiele przypadkowych, modnych diet, zamiast trzymać się racjonalnego i zdrowego odżywiania. Te diety, jeśli już zadziałają, to zaraz dają efekt jo-jo.

Połączenie tych wszystkich czynników sprawia, że w wieku 20 lat tyjemy najwięcej w swoim życiu.

Jak zmienić złe nawyki żywieniowe w wieku 20-lat wyjaśnia Alżbeta Lenska-Cieszyńska, autorka programu "Twój portfel, nasza dieta". Pokazuje studentowi, że zdrowe odżywianie jest tanie, smaczne i wcale nie wymaga dużych nakładów czasu.

Twój portfel, nasza dieta. Odcinek 8
Twój portfel, nasza dieta. Odcinek 8TVN Meteo Active

30-latkowie

To wiek, w którym wchodzimy w poważne relacje, zakładamy rodziny, zaczynamy więcej pracować i mamy mniej czasu na życie towarzyskie. W tej dekadzie również trudno uniknąć dodatkowych kilogramów.

Przestajemy wychodzić po pracy, a zaczynamy prowadzić tzw. życie domowe. Często zdarza się, że wieczorami zalegamy na kanapie przed telewizorem z ulubionymi smakołykami w ręku. W ten sposób odpoczywamy, a centymetry w talii rosną.

Zaczynamy też więcej pracować, a w pracy na ogól siedzimy. Badania wykazały, że wykonując nasze pracownicze obowiązki, jesteśmy mniej aktywni fizycznie. Co więcej, do i z pracy jedziemy autem, a po odpoczywamy siedząc na kanapie. Brak ruchu powoduje przybywanie kilogramów.

Ponieważ więcej pracujemy, mamy więcej pieniędzy. Stać nas na częstsze wyjścia do restauracji, gdzie potrawy są bardziej słone i tłuste niż te domowe. A dietetycy zalecają, żeby jeść kolację poza domem tylko raz w tygodniu. Im częściej rezygnujemy z domowej kuchni, tym większe prawdopodobieństwo utycia.

Ponadto w tym wieku pojawiają się dzieci. Wiele kobiet ma problem z powrotem do wagi sprzed ciąży, a potem są zbyt obłożone obowiązkami rodzicielskimi i domowymi, żeby znaleźć czas dla siebie i iść poćwiczyć. Chętniej odpoczywają biernie niż czynnie.

Alżbeta Lenska-Cieszyńska tym razem podpowiada młodym rodzicom, jak tanio, smacznie i szybko gotować w domu i podaje doskonałe rozwiązanie na słodkie co nieco.

"Twój portfel, nasza dieta", odc. 6.
"Twój portfel, nasza dieta", odc. 6.

40-latkowie

W tym wieku również trudno nie utyć, aczkolwiek prawdopodobieństwo złapania dodatkowych kilogramów jest mniejsze, głównie przez dzieci, teraz już starsze i bardziej aktywne. Uprawiają różne dyscypliny sportu i zachęcają rodziców, by włączyli się w treningi czy aktywne spędzanie wolnego czasu. Wspólne wypady na narty, rower czy pływalnię stają się powszechne i budują wzajemną relację.

- Mój mąż zaczął ćwiczyć, kiedy zapisaliśmy dzieci na zajęcia karate. Stwierdził, że nie opłaca mu się czekać w aucie całej godziny aż synowie skończą zajęcia. Zapisał się do grupy dla dorosłych i teraz trenują wszyscy razem - mówi Agata Kawaler, mieszkanka Katowic.

40-latkowie tyją, bo pracują coraz więcej. Mają bardziej odpowiedzialne stanowiska i przez to coraz mniej czasu dla siebie i na swoje przyjemności, w tym sport. Ponadto zmienia się fizjologia, organizm spowalnia, zmienia się skład ciała.

- Stosunek tkanki tłuszczowej do mięśni wzrasta, co oznacza, że spalamy mniej kalorii podczas odpoczynku. Ogólnie powinniśmy spożywać 200 kcal. mniej dziennie wraz z upływem każdej dekady - zaznacza dr Fuller, specjalista ds. odżywiania.

Przykładem zapracowanego 40-latka jest Mariusz z Zielonej Góry. Na dodatek to prawdziwy łasuch. Uwielbia jeść dużo i tłusto. Zakupy do domu robi tak obfite, że nie mieszczą się w bagażniku. Słono za nie płaci. Zgłaszając się do programu "Twój portfel nasza dieta" chciał, żeby w portfelu zostawało więcej pieniędzy, a na wadze ubywało kilogramów. Alżbeta Lenska-Cieszyńska udowodnia mu, że zdrowa dieta może być smaczna i tania.

Twój portfel, nasza dieta, odc. 7
Twój portfel, nasza dieta, odc. 7

50-latkowie

W tym wieku pojawiają się zmiany hormonalne, wynikające z menopauzy i andropauzy. Zaczynamy zmieniać się fizycznie, przybieramy na wadze głownie w okolicy talii. Jeśli dodatkowo w tym wieku dużo utyjemy, to później będzie nam bardzo trudno schudnąć.

- Menopauza wywołuje senność i zmęczenie, więc trudno w takiej sytuacji zmotywować się do jakichkolwiek ćwiczeń. Co więcej, zmiany hormonalne wpływają negatywnie na nawyki żywieniowe i wzrost wagi mamy gwarantowany - mówi dr Fuller.

Dobra wiadomość jest taka, że w połowie lat 50. nasz apetyt spowalnia, jemy mniej, zatem maleje szansa na objadanie się i dodatkowe kilogramy.

A o diecie 50-latków opowiada dietetyk Aneta Łańcuchowska na przykładzie 52-letniej Krystyny Sikory w programie "Pożegnanie z wagą".

"Pożegnanie z wagą" Krystyny Sikory. Analiza składu ciała i dieta
"Pożegnanie z wagą" Krystyny Sikory. Analiza składu ciała i dietaTVN Meteo Active

Autor: mar/jap / Źródło: msn.com

Pozostałe wiadomości

Porzucone samochody, zalane drogi, sklepy z opróżnionymi półkami - tak wyglądał Dubaj w czwartek, dwa dni po obfitych opadach deszczu, które sparaliżowały pustynną metropolię. Wciąż występowały również utrudnienia na międzynarodowym lotnisku w Dubaju. W relacjach świadków szczególnie podkreślana była niezwykła gwałtowność zjawiska.

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Guardian, CNN, BBC

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W nocy niebezpiecznie będzie w prawie wszystkich województwach. Jezdnie i chodniki skuje lód, a temperatura przy gruncie spadnie do nawet -6 stopni Celsjusza.

Oblodzone drogi i mróz. IMGW ostrzega

Oblodzone drogi i mróz. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 12 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi, które w czwartkową noc nawiedziło Japonię. Wstrząsy o magnitudzie 6,6 spowodowały uszkodzenia budynków i dróg oraz przerwy w dostawie wody. Epicentrum zjawiska znajdowało się w strefie, która z uwagi na aktywność sejsmiczną znajduje się pod baczną obserwacją.

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

Źródło:
Kyodo News, NHK

Pogoda na jutro, czyli na piątek 19.04. Kolejne godziny przyniosą nam pochmurną i zimną aurę - termometry na wschodzie kraju pokażą nawet -2 stopnie Celsjusza. W ciągu nocy spodziewane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Dość chłodny okaże się również dzień. 

Pogoda na jutro - piątek 19.04. W nocy lokalnie deszcz ze śniegiem i temperatura na minusie

Pogoda na jutro - piątek 19.04. W nocy lokalnie deszcz ze śniegiem i temperatura na minusie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam wiele niespokojnych chwil w pogodzie. Wiry niżowe będą wysyłały w naszą stronę kolejne fronty atmosferyczne, przynoszące ze sobą chmury, deszcz, a lokalnie nawet opady śniegu. Nocami temperatura przy gruncie spadnie do zaledwie -5 stopni Celsjusza.

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodzi masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędza te pogodowe zmiany.

Pogoda jest dziś chwiejna. Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Pogoda jest dziś chwiejna. Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W kwietniu zima lubi nam o sobie przypominać. W czwartek w części kraju pojawiły się opady śniegu. Są one związane z przechodzącym nad Polską chłodnym frontem atmosferycznym.

Kwiecień plecień na całego. W Polsce spadł śnieg

Kwiecień plecień na całego. W Polsce spadł śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Potężna ulewa nawiedziła Dubaj i spowodowała, że zalane zostały drogi, metro i lotnisko. O sytuacji w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich opowiadali Polacy.

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, Reuters

Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Ruang położonego na indonezyjskiej wyspie o takiej samej nazwie. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami. Zamknięto też międzynarodowe lotnisko w mieście Manado.

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po wyjątkowo ciepłym początku kwietnia do Polski powróciła zimowa aura. Śnieg spadł we wtorek rano na północy kraju. Ochłodzenie może trwać nawet do końca kwietnia.

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl

Ląduje w filiżance wielu z nas każdego dnia, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo, którzy przyjrzeli się przeszłości kawy, ustalili właśnie, że jej najpopularniejszy gatunek zaczął pojawiać się na pierwszych krzewach już ponad pół miliona lat temu.

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Nawałnice nawiedziły w weekend Pakistan. Jak przekazały lokalne władze, gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci ponad 40 osób. Ponad połowa z nich zginęła w wyniku rażenia piorunem. W południowo-zachodnich częściach kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

Źródło:
PAP, Times of India

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl