Informacje
 • Rzeka jak wielkie jacuzzi. W okolicy cuchnie martwą rybą

  15-02-2016 11:53 Za niepokojące zjawisko odpowiedzialni są ludzie
  Rzeka jak wielkie jacuzzi. W okolicy cuchnie martwą rybą

  Metan wydobywa się z dnia rzeki

  Facebook.com

  Mieszkańcy miasta Darling Downs obserwują na rzece Condamine bąble na wodzie. Naukowcy już wiedzą, co jest przyczyną nietypowego zjawiska.

  Na rzece Condamine w stanie Queensland w Australii powstają tajemnicze bańki pękające na powierzchni. W okolicach rzeki cuchnie martwymi rybami. Zdjęcia nietypowego zjawiska zostały opublikowane przez właściciela działki położonej niedaleko rzeki i miasta Darling Downs.

  Rozpoczęto wydobycie węgla

  John Jenkyn, właściciel działki powiedział, że bulgotanie może się pogorszyć, ponieważ w okolicy rozpoczęto wydobycie pokładów węgla. Mężczyzna obwinia właśnie procesy górnicze, że wydobywanie się łatwopalnego metanu z dna rzeki. Jenkyn, aby udowodnić swoją teorię, wszedł do rzeki i podpalił powierzchnię wody. Na zdjęciach widać dwa żywioły - ogień i wodę.

  Zrobione zdjęcia opublikował na Facebooku w niedzielę. Pod zdjęciami wypowiedziało się mnóstwo osób, które twierdzą, że w ostatnich miesiącach czuć było w tym regionie nieprzyjemny, rybi zapach. Wypowiedzieli się również świadkowie, którzy napotkali śnięte ryby.

  Ogromny problem

  Już w 2012 roku problem wydobywającego się metanu z dnia rzeki był zgłaszany. Niestety władze umorzyły dochodzenie, ponieważ było za mało informacji o źródłach wycieku metanu.

  Profesor Damian Barrett, naukowiec interesujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem gazu powiedział, że sytuacja pogorszyła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Według badacza, metan przedostaje się na powierzchnię z małej szczeliny w dnie cieku. Mogła ona powstać przez tak zwane szczelinowanie hydrauliczne, które zazwyczaj ma powiększyć szczeliny, żeby zwiększyć wydajność wydobycia. Jest to bardzo kontrowersyjna metoda. Część ekspertów twierdzi, że takie wydobycie surowców, może zanieczyszczać wody gruntowe i powierzchniowe.


  For those that have watched the ABC tonight and wonder if it is flammable and the river has no real smell or to me like fish etc

  Posted by John Jenkyn on 14 luty 2016  Department of Environment, Heritage and Protection how do you sleep at night knowing you picked up a pay check last week...

  Posted by John Jenkyn on 21 styczeń 2016  A few months out of date but like Brian Monk was talking about, How could Ian Heiner and Bill Date of CSG Compliance...

  Posted by John Jenkyn on 6 styczeń 2016

 • Ryby
  glosu nie maja. Nawet fladry.
  kólfa /2016-02-15 14:55
 • dr plama
  hydrozagadka
  ~ak47 /2016-02-15 14:18
 • Prywatyzacja
  do której dąży świat . Ludność kontra korporacje, wyniku nie muszę podawać.
  ~ZOSIA /2016-02-15 12:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...