Informacje
 • Pogodą obecnie kieruje niż.
  "To on jest odpowiedzialny za to zamieszanie"

  16-02-2016 09:14 W Afryce leży śnieg, a w Rosji jest dodatnia temperatura

  Pogodą kieruje niż nad Europą

  TVN24

  Wydaje się, że pogoda oszalała. W połowie lutego mamy dodatnie temperatury i to nie tylko w Polsce, ale także w Rosji. Do tego na północy Afryki pada śnieg.

  Za zamieszanie w pogodzie odpowiada sterujący układ niskiego ciśnienia, znajdujący się nad Europą. Jak tłumaczy prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski, to przez obecną cyrkulację w miejscach, gdzie powinno być ciepło, jest zimno i odwrotnie.

  - W tej chwili w Moskwie jest 1 st. C, a są takie miejsca na północy Afryki, gdzie są -2, -3 stopnie - mówi Wasilewski.

  Pogodą kieruje niż

  Niż znad Alp kieruje ciepłe powietrze m.in w stronę Polski. Za jego sprawą na Ukrainie jest 9 st. C, a w Moskwie 1 st. C. Zgodnie z panującą cyrkulacją, po drugiej stronie niżu napływa zimne powietrze znad Skandynawii. Dociera ono między innymi do północnej Afryki. Dlatego też w Algierii, Maladze i na Majorce w poniedziałek spadł śnieg. Także temperatura na Wyspach Brytyjskich jest niższa niż w innych rejonach Europy i osiąga -6 st. C.

  Niż nad Europą jest wspomagany przez wyż, który znajduje się nad Skandynawią. On także wpływa na napływ zimnego powietrza m.in. do Afryki.

  Podzielona Polska

  Obecny układ ciśnienia sprawia, że Polska jest podzielona. Jej południowo-wschodnia część jest pod wpływem ciepłego powietrza z południa, a nad północno-zachodnie i zachodnie krańce Polski napływa zimne powietrze z północy. Przez taką cyrkulację w Tatrach jest dosyć ciepło, a w Sudetach panuje ujemna temperatura.

  - Dlatego wczoraj padał deszcz w Tatrach i na Podkarpaciu było kilka stopni powyżej zera, a w tym samym czasie w Sudetach była temperatura ujemna i teraz na Śnieżce jest -7 st. C - tłumaczy Wasilewski.

  Jak jednak zapowiada prezenter, zimy nie ma i najprawdopodobniej już nie będzie. A w najbliższych dniach temperatura często będzie osiągać wartości około 10 stopni.

  Ciśnienie w górę

  Niecodziennej sytuacji pogodowej towarzyszy także nagły wzrost ciśnienia.

  - Od wczoraj do dzisiejszego wieczora ciśnienie w Polsce wzrośnie łącznie o około 30 hPa - mówi Wasilewski. - W tej chwili, ciśnienie w Warszawie rośnie o 4 hPa na każde 3 godziny. To jest ogromny wzrost - dodaje.

  Taka nagła zmiana ciśnienia może negatywnie oddziaływać na nasze samopoczucie, ponieważ odczuwamy nie tylko spadek, ale także wzrost wartości na barometrach.

 • He he
  Co cie zje? A teraz coś cię zjadlo? Zimy tez praktycznie nie było, a komarów prawie nic.... Skąd ludzie to sobie wkręcają ze jak nie ma mrozów to będzie robctwo???
  ~Krzysztof /2016-02-16 15:44
 • Pytanie
  Kiedy będzie zima i czy jeszcze będą jakieś mrozy i śnieżyce w Krakowie bo tu mieszkam?
  ~Mateusz /2016-02-16 15:31
 • ...
  No to niezle z tą zimą jak jej w ogóle nie będzie to robactwo nas zje w lecie.
  ~Edyta /2016-02-16 11:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...