Informacje
 • Na Mazowszu natknięto się
  na rzadki gatunek węża

  17-02-2016 12:10 Jego długość dochodzi do 80 cm

  Gniewosz plamisty

  Nadleśnictwo Kozienice/Lasy Państwowe

  W Puszczy Kozienickiej leśnicy odkryli rzadko występującego w Polsce węża - gniewosza plamistego. To gatunek, którego podobieństwo do jadowitej żmii zygzakowatej naraża go na częste ataki ze strony ludzi. Wąż objęty jest ścisłą ochroną.

  Podczas inspekcji przeprowadzonej 10 lutego w leśnictwie Chinów (Nadleśnictwo Kozienice) zauważono gniewosza plamistego (Coronella austriaca). Węża rozpoznał Jerzy Zawadzki, naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów Leśnych RDLP w Radomiu. Jest to o tyle ciekawe, że dotychczas gad ten nie występował na terenie lasów tego nadleśnictwa.

  Charakterystyka

  Gniewosz plamisty, nazywany również "miedzianką", jest niejadowitym wężem dorastającym do 70-80 cm długości, który żywi się jaszczurkami, padalcami i drobnymi ssakami.

  Jest to gatunek bardzo rzadko występujący w Polsce, objęty ścisłą ochroną i wymagający ochrony czynnej. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt gatunek ten należy do kategorii AU, czyli narażony jest na wyginięcie.

  Nie zabijaj

  - Największym problemem w ochronie tego gatunku węża jest jego duże podobieństwo do jadowitej żmii zygzakowatej (Vipera berus). Ponieważ ludzie obawiają się ukąszeń, to często dochodzi do agresywnych zachowań w stosunku do gniewosza - mówi Lidia Zaczyńska z Nadleśnictwa Kozienice.

  Na terenie leśnictwa Chinów, czyli na terenach leśnych pomiędzy Kozienicami, Świerżami Górnymi i Ryczywołem, od wielu lat nie występują żmije zygzakowate. Węże jakie można tam spotkać to jedynie zupełnie niegroźne dla człowieka zaskrońce. Pojawiają się też padalce, czyli przypominające węże beznogie jaszczurki lub właśnie gniewosze plamiste.

  Leśnikom bardzo zależy na zachowaniu tego gatunku. - Jeżeli podczas spacerów, grzybobrania czy zbierania jagód w leśnictwie Chinów, czy jakimkolwiek innym lesie, spotkamy węża, to będzie to niegroźny zaskroniec, gniewosz lub padalec. Należy zostawić go w spokoju, nie próbować chwytać, płoszyć, nadeptywać i zabijać - apelują leśnicy.

 • gniewosz
  W Nadleśnictwie Szubin też występują
  ~mar /2016-02-18 07:48
 • Gniewosz
  Gniewosz, to stały bywalec Gostynińsko-włocławskiego Parku Krajobrazowego. Na mojej działce robi wrażenie, jest wspaniały.
  ~okej /2016-02-17 17:30
 • Odnośnie gniewosza
  Mam chyba całą rodzinkę tych rzadkich węży już od kilku lat. Mieszkają w blaszaku z samochodem i są bardzo zaprzyjaźnione ze mną i moimi dziećmi... Oczywiście odbyły juz kilka sesji zdjęciowych i maja sporo fotek.
  ~Marobut /2016-02-17 15:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...