Informacje
 • Tajemnica Amazonii.
  Woda w rzece o temperaturze 86 st. C.

  18-02-2016 09:40 "Jest unikatowa w skali globalnej"

  Mistyczna rzeka Amazonii

  Twitter.com/Andres Ruzo

  W lasach deszczowych Amazonii na terenie Peru naukowcy odkryli nadzwyczajną rzekę, która do tej pory istniała tylko w opowieściach Indian. Badania nad tym niesamowitym miejscem trwają już cztery lata. Wszystko wskazuje na to, że jest unikatowa w skali światowej.

  Owiane legendą i tajemnicą lasy deszczowe Amazonii to miejsce, gdzie zaciera się granica między faktem a fikcją. Naukowcy chętnie badają tamte tereny i często odkrywają, że nawet najbardziej skandaliczne mity okazują się być prawdą. Tak było i w tym przypadku.

  "Rzeka ogrzana ciepłem słonecznym"

  A mowa o rzece nazywanej przez miejscową społeczność "shanay-timpishka", czyli "ogrzewanej ciepłem słonecznym". Odkrył ją w 2011 r. geofizyk Andrés Ruzo i od tamtej pory prowadzi badania na jej temat i część swoich obserwacji ujawnił na słynnej konferencji TED.

  Płynie przez terytorium Peru. Gorąca woda o średniej temperaturze 86 st. C rozciąga się na 6,24 km i ma szerokość dwupasmowej drogi. Położona jest 700 km od jakiegokolwiek wulkanu, więc Ruzo wyklucza wulkaniczne pochodzenie gorącego odcinka.

  - Jedną z najbardziej zdumiewających rzeczy jest jego wielkość - mówi naukowiec.  - Energia potrzebna do ogrzania tak dużej ilości wody i utrzymywania tak wysokiej temperatury musi być przeogromna - podkreśla.

  Niebiańskie pochodzenie

   

  Analizy chemiczne przeprowadzone przez Ruzo wyjaśniają, że woda, która pojawiła się w gorącym odcinku spadła w postaci deszczu. Dokładnego miejsca jej upadku nie zdradza. Ujawnia jednak, że woda prawdopodobnie wsiąkła głęboko w ziemię, gdzie była ogrzewana przez energię geotermalną z wnętrza naszej planety i powróciła z powrotem na powierzchnię. Naukowiec zdradza, że jest ona częścią ogromnego systemu geotermalnego, jedynego w swoim rodzaju. Wszelkie informacje ujawni dopiero po tym, jak rząd peruwiański zdecyduje się na ochronę rzeki przed firmami, które będą chciały wykorzystać ją jako źródło energii.
  - Rzeka jest wyjątkowa w skali globalnej - podkreśla Ruzo. I opowiada, że wykształciły się wokół niej formy życia niespotykane nigdzie indziej.
 • Wysłać info do Torunia
  Tam są specjaliści.
  ~sceptyk /2016-02-18 13:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju wyżu Quincy znad Rosji....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...