Brak snu powoduje, że jemy zbyt dużo

Niedosypiając osłabiamy silną wolę i chętniej sięgamy po niezdrowe przekąskiShutterstock

Po kilku kiepskich, przespanych w znikomym stopniu, nocach trudniej Ci odmówić sobie batonika? Nic dziwnego. Naukowcy ustalili, że niedobór snu podnosi poziom związków regulujących ten sam układ, który pobudzany przez zawarte w marihuanie substancje powoduje, że zjadłoby się "konia z kopytami".

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Nie odkryjemy Ameryki stwierdzając, że niedostateczna ilość snu skutkuje większym łaknieniem, skłonnością do przejadania się i kiepskimi wyborami żywieniowymi, a w efekcie sukcesywnym nabieraniem masy. Ale odkrywcze są wyniki prac zespołu naukowców z Chicagowskiego Uniwersytetu Medycznego, które opublikowano 29 lutego br. na łamach magazynu "SLEEP".

Niewyspani w imię nauki

Udało się im ustalić, w jaki sposób niedobór snu inicjuje ów proces poprzez podnoszenie stężenia pewnych organicznych związków chemicznych we krwi. A te z kolei zwiększają odczuwaną przyjemność z konsumpcji, zwłaszcza konsumpcji niezdrowych, słonych lub słodkich, przekąsek.

Stwierdzono to podczas eksperymentu, w którym uczestnicy - wszyscy zdrowi i młodzi - zgodzili się na niedosypianie. Okazało się, że żadna z niewyspanych osób nie była w stanie się oprzeć i zjadała podsuwane przez naukowców chipsy, ciastka, batoniki czy cukierki, chociaż 2 godziny wcześniej spożyli posiłek zaspokajający w 90 proc. ich dzienne zapotrzebowanie energetyczne.

Konsekwencje niewyspania się - wzmożony apetyt i słaba wola - były najsilniejsze późnym popołudniem i wczesnym wieczorem, czyli w momencie, gdy podjadanie tego typu rzeczy najbardziej sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Zidentyfikowany mechanizm

- Zidentyfikowaliśmy inicjowany niedoborem snu sygnał, wzmagający hedonistyczną ochotę na jedzenie, zwiększający przyjemność i satysfakcję podczas konsumpcji - przyznał jeden z naukowców, Erin Hanlon. - Wydaje się, że brak potęguje układ endokannabinoidowy, ten sam, na który działa zawarte w marihuanie THC wywołujący ogromną chęć na jedzenie - wyjaśniał.

Układ i źródło

Układ endokannabinoidowy to biorący udział w wielu fizjologicznych procesach system organizmu regulujący m.in. gospodarkę energetyczną, powiązania neurohormonalne, neuroimmunologiczne, aktywność motoryczną, nastrój, motywację, poczucie głodu i sytości, użytkowanie energii oraz kontrolujący metabolizm lipidów i węglowodanów. Działa poprzez wpływ ośrodkowy na podwzgórzowe i regulujące łaknienie mezolimbiczne neurony oraz, wpływając na czynność adipocytów, hepatocytów i endokrynnej części trzustki, na układ obwodowy.

Ów system tworzą receptory CB1 i CB2, agonisty egzogenne i endogenne (kannabinoidy i endokannabinoidy) oraz enzymy regulujące syntezę i degradację endogennych ligandów tego układu. Endogennymi agonistami układu endokannabinoidowego są na przykład anandamid (AEA) i 2-arachidonoiloglicerol (2-AG).

Zbyt dużo, zbyt długo

Poziom tego ostatniego - 2-arachidonoiloglicerolu (2-AG) - nocą jest na ogół niski i powoli rośnie w ciągu dnia, osiągając maksimum wczesnym popołudniem. Naukowcy zaburzający sen uczestników odkryli, że konsekwencją tego było zwiększenie się stężenia 2-AG we krwi badanych. Maksimum osiągane było w godzinach popołudniowych, ale zamiast potem opadać, utrzymywało się do wieczora. Naukowcy zaobserwowali, że badani wykazywali wówczas zwiększony apetyt. Mając okazję zjadali dwukrotnie więcej niezdrowych przekąsek niż gdy bezproblemowo przesypiali około 8 godzin na dobę.

Chcesz gdy nie potrzebujesz

- Wydaje się, że koszta energetyczne, jakie ponosi organizm na stan czuwania zamiast spania przez kilka godzin są nieznaczne. Według jednych badań mówimy o wartościach wahających się na poziomie rzędu 17 kcal. na godzinę czuwania. to oznacza wydatek rzędu 70 kcal. na 4 godziny czuwania - wyjaśniał Hanlon. - Trudno jednak się wówczas pokusie sięgnięcia np. po batonik, dostarczający nam np. nadprogramowych 300 kcal. Nic więc dziwnego, że spożywając więcej niż potrzebujemy z czasem tyjemy - zauważył.

Aby zrozumieć ów proces zespół naukowców, którego pracą Hanlon kierował, zaangażował do eksperymentu 14 zdrowych mężczyzn i tyle samo kobiet w wieku 20+. Badacze monitorowali ich łaknienie i nawyki żywieniowe w dwóch cyklach trwających 4 doby każdy na terenie Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu.

Cykle wysypania i niedosypiania

W czasie jednego 4-dniowego pobytu uczestnicy spędzili 8,5 godzin w łóżku przesypiając 7,5 godzin. Podczas drugiego kilkudniowego pobytu pozwolono im na spędzenie w łóżku jedynie 4,5 godziny aby spać co najwyżej 4 godz. 20 min.

W czasie każdego z pobytów uczestnikom podawano o godz. 9 rano a następnie o godz. 14 i o godz. 19 identyczne dla wszystkich posiłki. Badacze monitorowali poziom greliny, tak zwanego hormonu głodu wytwarzanego głównie przez komórki żołądka we krwi uczestników oraz leptyny - hormonu białkowego uwalnianego z zapasów tłuszczu do krwiobiegu. Jej uwalnianie ma na celu zasygnalizowania mózgowi o ilości "paliwa", czyli czy zjedliśmy tyle, ile organizm potrzebuje do funkcjonowania.

Więcej do badania

Wybór wynikał z ustaleń poprzednich badań, wskazujących na zależność ilości obu hormonów od ilości przespanych godzin. Powiązano bowiem wysokie stężenie greliny i niskie leptyny z zbyt krótką ilością snu oraz wzmożonym wówczas apetytem. Jednak wcześniej nie badano tej zależności mierząc także stężenie endogennego agonisty układu, czyli właśnie stężenia 2-arachidonoiloglicerolu (2-AG).

A poziom 2-AG u uczestników w okresie znacznie ograniczonej ilości snu był o 33 proc. wyższy względem poziomu rejestrowanego, gdy badani się porządnie wysypiali. Ponadto z opóźnieniem rzędu średnio 90 min. zaczynał opadać, pozostając podwyższonym do godz. 21.

Podczas badań uczestnicy zgłaszali podwyższony znacznie apetyt, największy niedługo po drugim posiłku, gdy akurat stężenie 2-AG było najwyższe. Pytani, ile byliby w stanie zjeść, deklarowali apetyt na ilości znacznie większe, aniżeli deklarowane po przespaniu 7-8 godzin.

Im dłużej tym bardziej

Po czwartej nocy podczas której mogli przespać ledwo kilka godzin uczestnicy wykazywali ogromną słabość do niezdrowych przekąsek. Po podsunięte im batoniki, ciastka i chipsy sięgali chętnie, mimo że niespełna dwie godziny wcześniej zjedli obfity posiłek. Naukowcy zaobserwowali, że niewyspani badani wybierali produkty o prawie dwukrotnie wyższej zawartości niezdrowych tłuszczy i cukrów względem przekąsek wybieranych po przespaniu ponad 7 godzin.

Niedosypianie tuczy

To potwierdza założenie, jakoby ograniczona ilość snu nie tylko zwiększała ilość spożytych przez dobę kalorii, ale także potęgowała hedonistyczne odruchy żywieniowe, co podkreślono w komentarzu publikacji. - Wynikający z zaburzonego, zbyt krótkiego snu podwyższony poziom 2-AG może być elementem mechanizmu powodującego otyłość - zaznaczono.

W skrócie: jeżeli porządnie się wysypiamy, to szanse, że sięgniemy po batonika np. płacąc na stacji za paliwo, są niewielkie o ile raczej o dietę dbamy. Niewyspani natomiast możemy sięgnąć nawet nie po jeden, a dwa lub więcej z łakomstwa potęgowanego zbyt wysokim stężeniem 2-arachidonoiloglicerolu (2-AG).

Jak mieć zdrowy sen?
Jak mieć zdrowy sen?TVN Meteo Active

Autor: stella/rp / Źródło: science daily

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przymrozki pojawią się w ciągu najbliższej nocy na terenie części kraju. Temperatura przy gruncie może spaść do -3 stopni Celsjusza. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia IMGW w sześciu województwach

Ostrzeżenia IMGW w sześciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to okres w maju, kiedy zazwyczaj obawiamy się ochłodzenia. Czy ogrodnicy i botanicy powinni się mieć na baczności? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza w modelach meteorologicznych, co czeka nas w kolejnych dniach w pogodzie.

Co w prognozach na zimnych ogrodników? "Sytuacja wymaga czujności"

Co w prognozach na zimnych ogrodników? "Sytuacja wymaga czujności"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nocą z wtorku na środę w części kraju możliwe są przymrozki. W dzień aura będzie dopisywać, a termometry wskażą od 12 do 19 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 08.05. Noc z przymrozkami, dzień ze słońcem

Pogoda na jutro - środa 08.05. Noc z przymrozkami, dzień ze słońcem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do 90 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ogromnych powodzi w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul. Ponad 130 osób jest zaginionych. Skala zniszczeń jest ogromna, a utrzymująca się wysoka woda znacznie utrudnia służbom dokładną ocenę sytuacji. Lotnisko w stolicy stanu Porto Alegre wstrzymało loty na czas nieokreślony, występują też utrudnienia w ruchu pociągów.

"Jestem bez jedzenia od trzech dni. Nie wiem, gdzie jest moja rodzina"

"Jestem bez jedzenia od trzech dni. Nie wiem, gdzie jest moja rodzina"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Środek tygodnia będzie słoneczny, a później pogoda się pogorszy. Weekend zacznie się deszczowo. Do Polski dociera chłodne powietrze. W niektórych regionach termometry będą wskazywać niewiele ponad 10 stopni Celsjusza.

Płynie arktyczny chłód. Czekają nas też opady deszczu

Płynie arktyczny chłód. Czekają nas też opady deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wspinający się w weekend po górze Yandang w Chinach przeżyli długie chwile grozy. Na trasie doszło do korku z powodu zbyt dużej liczby turystów. Część z nich utknęła na klifie, mając za plecami przepaść.

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Oklahomy mają za sobą niespokojną noc. Przez stan przetoczyły się burze, wraz z nimi pojawiło się tornado. Zginęła jedna osoba, a wiele jest rannych. Żywioł niszczył domy i łamał drzewa. Gwałtowna pogoda nie oszczędziła też sąsiednich stanów. W Kansas wyładowaniom towarzyszyły opady gradu, który miejscami osiągał wielkość jabłek.

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
CNN, ABC News, tvnmeteo.pl

Jodła pospolita, która ma prawie 56 metrów wysokości i rośnie w Pienińskim Parku Narodowym, jest najwyższym rodzimym drzewem w naszym kraju. Ustalili to badacze z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Źródło:
PAP

Na Mauritiusie odnotowuje się coraz więcej przypadków leptospirozy u ludzi - choroby zakaźnej, przenoszonej przez szczury. Od początku roku stwierdzono dwadzieścia zakażeń. Gryzonie uznawane są na wyspie za prawdziwą plagę.

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Źródło:
PAP, defimedia.info

Statek Starliner od Boeinga nie poleciał w pierwszy, załogowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Misja z dwoma astronautami na pokładzie w poniedziałek została odwołana z powodu usterki w rakiecie nośnej.

Pierwszy załogowy lot Starlinera odwołany

Pierwszy załogowy lot Starlinera odwołany

Źródło:
PAP, Reuters, NASA

Niedziela przyniosła części kraju burze. Wiał też silny wiatr, który spowodował, że nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem pojawiła się potężna chmura piasku. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers

Krowy poturbowały pielgrzymów idących słynną trasą Camino de Santiago. Jedna osoba odniosła ciężkie obrażenia. To nie pierwszy podobny przypadek w ciągu ostatnich tygodni - do ataku na pątników doszło także w marcu.

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Źródło:
PAP, ABC Castilla y León, hoy.es

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr