Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 7°C 7°C -1°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Naukowcy odkryli nowy ruch oka

  06-09-2016 12:35 Wykonujemy go codziennie, a do tej pory o nim nie wiedzieliśmy
  Naukowcy odkryli nowy ruch oka

  Nowy ruch oka

  Luisangel (CC BY-SA 2.0)

  Naukowcy właśnie odkryli nowy rodzaj ruchu oka, który wykonujemy codziennie, ale nigdy go nie zauważamy. Ruch ten jest zsynchronizowany z zamknięciem powiek i pomaga ustabilizować obrazy przez ich chwilowe "zatrzymanie".

  Nowo odkryty ruch, które oko robi podczas mrugnięcia nazwano BARM, czyli "ruch resetujący powiązany z mruganiem" (blink-ssociated resetting movement). Gałka podczas tego ruchu potrafi przekręcić się o kilka stopni. Dzieje się tak za sprawą napięcia mięśni, które sterują gałkami.

  Naukowcy są zaskoczeni

  Dostrzeżenie nowo odkrytego ruchu oka jest prawie niemożliwe - donosi dziennik naukowy eLife. Naukowcy prowadzący badania, mówią, że nie spodziewali się takiego odkrycia. -Byliśmy naprawdę zaskoczeni odkryciem nowego ruchu oczu. Nie było to celem eksperymentu, który przeprowadzaliśmy-powiedział Mohammad Khazali z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech, jeden z autorów badania.

  Przypadkowe odkrycie

  Do odkrycia doszło podczas badań mających na celu analizie poruszania się oka w trakcie oczopląsu. Badania na niemieckim uniwersytecie przeprowadzono w grupie 11 osób. Polegały na przytwierdzeniu do gałek ocznych przewodów, które umożliwiły śledzenie toru jakim porusza się wzrok. Przez przypadek dostrzegli oni nowy ruch, który był dotąd nieznany,

  Na czym polega proces

  Cały proces trwa jedynie ułamek sekundy, a podczas niego gałki oczne zostają nawilżone i mają czas na odpoczynek. Po wykonaniu ruchu oczy są ustawione do położenia wyjściowego, więc nie dostrzegamy zaburzeń wzroku podczas rozluźnienia gałki. Przede wszystkim ruch ten stabilizuje widziany obraz, czyniąc go precyzyjnym.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...