Informacje
 • Plac świętego Marka pod wodą.
  "Aqua alta" w Wenecji

  15-10-2016 07:31 Skutki dynamicznej pogody we Włoszech

  Intensywne opady deszczu i silny wiatr dają się we znaki mieszkańcom północnych Włoch. Zalane są ulice i powyrywane drzewa z korzeniami. W Wenecji na placu świętego Marka turyści brodzą w wodzie po kostki.

  W piątek w północnych Włoszech spadł od 50 do 150 l/mkw. wody. Taką samą sumę opadów odnotowano także w czwartek. W tych dniach włoskie służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia pogodowe przed intensywnymi ulewami i silny wiatrem. W Genui w Ligurii w północno-zachodniej części kraju prędkość wiatru dochodziła w porywach do 120 km/h. W mieście i okolicach straż pożarna była wzywana około 40 razy do połamanych drzew, gałęzi i powalonych słupów energetycznych i bilbordów, które zniszczyły samochody.

  Wenecja w wodzie

  Obfite opady deszczu podniosły poziom wód w Wenecji o 93 centymetry. W związku z tym nisko położona część miasta została zalana. Tafla wody przykryła m.in. plac świętego Marka. W Wenecji taki przypływ wody nazywany jest "acqua alta". W tym roku pojawił się po raz pierwszy.

  Trudna pogoda w Europie

  Pogoda w całej południowej Europie nie jest najlepsza. We Francji intensywnie pada od kilku dni, gdzie pojawiły się powodzie. Tymczasem w Hiszpanii sztormowa aura w środę przyczyniła się do śmierci jednej osoby, a w piątek wywołała trąbę powietrzną.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju wyżu Quincy znad Rosji....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...