Pierwsze masowe wymieranie dzikich zwierząt od 65 mln lat?

Populacja dzikich zwierząt spada
Populacja dzikich zwierząt spada
TVN24 BiS/Reuters
Populacja dzikich zwierząt spadaTVN24 BiS/Reuters

Fundacja WWF opublikowała alarmujący raport. Według niego w ciągu ostatnich 40 lat wyginęła ponad połowa populacji dzikich zwierząt na świecie. Jeśli tendencja w wymieraniu kręgowców się utrzyma, do 2020 roku może ich wyginąć aż dwie trzecie.

Ziemia najprawdopodobniej właśnie przeżywa szóste masowe wymieranie gatunków. Wcześniej nasza planeta doświadczyła już co najmniej pięciu takich katastrof, jednak obecna jest pierwszą w historii ludzkości i nosi znamiona działalności człowieka.

- Po raz pierwszy od upadku dinozaurów, czyli od 65 milionów lat mamy do czynienia z masowym wymieraniem dzikich zwierząt - stwierdził Mike Barrett z WWF.

Nowy raport fundacji WWF (ang. World Wildlife Fund) potwierdza tę obawę. Według badaczy, od 1970 roku wyginęło aż 58 proc. dzikich zwierząt. Raport o nazwie "Living Planet Report" wydawany jest co dwa lata. Tegoroczne opracowanie ujawnia niepokojące rozmiary kryzysów środowiskowych na całym świecie i pokazuje, jak bardzo działalność ludzka przyczynia się do zagłady wielu gatunków. Utrata siedlisk, handel dzikimi zwierzętami, zanieczyszczenia i zmiany klimatyczne, wywoływane przez ludzi to tylko niektóre z działań człowieka, przez które giną. Według ekspertów, jeśli tendencja w wymieraniu kręgowców się utrzyma, do 2020 roku może ich wyginąć aż dwie trzecie.

Poszczególne populacje

Zespół badaczy zebrał dane z licznych opracowań, statystyk rządowych i badań ankietowych, zebranych przez grupy ochrony przyrody i organizacje pozarządowe. Na podstawie zebranych materiałów, naukowcy analizowali, jak z upływem czasu zmieniły się rozmiary poszczególnych populacji.

W raporcie przyjrzano się populacjom ok. 3700 gatunków zwierząt, w tym ptaków, ryb, ssaków, płazów i gadów. Liczba ta stanowi około 6 proc. wszystkich gatunków kręgowców na świecie.

Okazało się, że największe straty odnotowano w środowisku słodkowodnym, a zwierzęta żyjące w rzekach, stawach i mokradłach wymierają masowo.

- Niektóre grupy zwierząt mają się gorzej niż inne - powiedział Mike Barrett z WWF. - Zaobserwowaliśmy szczególnie silny spadek w środowiskach słodkowodnych - dla samych gatunków słodkowodnych spadek od roku 1970 wynosi 81 proc. Jest to związane ze sposobem, w jaki używa się wody i w jaki jest ona pobierana z systemów słodkowodnych, a także z rozdrobnieniem systemów słodkowodnych przez budowanie zapór - dodał.

Raport zwraca uwagę także na inne środowiska i konkretne zwierzęta, które są zagrożone. Wymieniane są m.in. słonie afrykańskie, których liczba drastycznie spadła w związku z kłusownictwem. Szczególnie zagrożone są także rekiny, odławiane w zbyt dużych ilościach.

Jaka przyszłość?

Naukowcy wywnioskowali, że populacja kręgowców spada średnio o 2 proc. każdego roku. Jeśli nie zostaną podjęte żadne środki przeciwko ingerencji człowieka w środowisko naturalne, do 2020 liczba dzikich zwierząt może spaść o 67 proc.

- W tych statystykach najważniejszą rzeczą jest jednak to, że te tendencje to jedynie spadki liczby osobników w populacjach dzikich zwierząt, a nie wymieranie. Oznacza to, że gatunki te nie znikają, co daje nam okazję, żebyśmy coś z tym zrobili - mówi dr Robin Freeman z jednostki dotyczącej wskaźników i Ocen Londyńskiego Stowarzyszenia Zoologicznego.

Niepokojące oznaki

W 2011 roku rozpoczęły się prace w celu likwidacji zapory na rzece Elwha, w północno-zachodniej części USA, w pobliżu Oceanu Spokojnego. Zapora Elwha i ukończona w 1927 r. zapora Glines Canyon zablokowały ścieżkę migracyjną łososia. Lokalni mieszkańcy mówili o ogromnym spadku liczby powrotów dorosłych łososi do rzeki po wybudowaniu zapory Elwha. To z kolei znacząco wpłynęło na życie zamieszkującego w dole rzeki plemienia Klallam, dla którego łosoś to podstawa pożywienia.

Natomiast w zachodniej części Madagaskaru społeczeństwo na własną rękę zaczęło walczyć z degradacją lasów namorzynowych, które mają duży wpływ na życie tubylców. Przeprowadzono kampanię zalesiania, zasadzono kilkadziesiąt tysięcy sadzonek. Lasy namorzynowe to siedlisko wielu zwierząt, m.in. krewetek. Lasy pełnią ważną rolę w tutejszej gospodarce, ponieważ umożliwiają połowy ryb i skorupiaków. To dla lokalnej społeczności źródło dochodów.

Zabrano się także za ekologiczną odbudowę Wyżyny Lessowej w Chinach. Po latach intensywnego rolnictwa gleby na tym obszarze uległy degradacji. Obecnie duże obszary Wyżyny Lessowej udało się przywrócić do życia. Zmiany te były możliwe dzięki zaprojektowaniu i wyznaczeniu stref o konkretnych funkcjach ekologicznych i gospodarczych, m.in. stworzono tarasy. Okazało się, że odtworzenie zdegradowanych ekosystemów na dużą skalę jest możliwe.

Krytyka raportu

Raport "The Living Planet" został jednak poddany krytyce w kwestii metodologii badań.

- Gdy populacja dzikich zwierząt spada, mamy zbyt wiele luk w danych, aby ocenić ten spadek i otrzymać jedną liczbę - powiedział Stuart Pimm, profesor ochrony przyrody i ekologii na Duke University w Durham, w Karolinie Północnej. - Wiele danych w raporcie jest dokładnych, ale wiele innych jest zbyt ogólnych, oszacowanych - tłumaczył naukowiec w rozmowie z BBC News.

Profesor Primm uważa, że dane pochodzące z zachodniej Europy są często błędne lub niepełne. Problem jest także z danymi z innych miejsc, np. z Ameryki Południowej i Afryki. Mamy niewiele danych z krajów tropikalnych. W takich danych trudno się połapać i porównać je z innymi.

- Nie da się porównać takich danych i otrzymać jednego wyniku - oświadczył profesor.

Dr Freeman, szef Towarzystwa Zoologicznego w Londynie, twierdzi jednak, że zespół zebrał najlepsze dane z całego świata.

- Posiadamy braki w danych, tam gdzie faktycznie są takie braki. Jesteśmy pewni, że użyliśmy najlepszej metody, aby przedstawić ogólny spadek populacji dzikich zwierząt - dodał naukowiec.

Gatunki, które nie były monitorowane bardzo dokładnie, mogą być w gorszej sytuacji niż zakładali badacze. Jeśli stanie się inaczej, będzie to miła niespodzianka.

W ostatnim raporcie z 2014 roku oszacowano, że światowa populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o połowę przez ostatnie 40 lat. Taki trend niestety się utrzymał, od 1970 roku populacja spadła o 58 proc.

Autor: AP,zupi/rp / Źródło: BBC, mnn.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 25.04. W nocy w wielu regionach kraju popada deszcz. W dzień również będzie padać. Termometry pokażą maksymalnie 13 stopni Celsjusza. Warunki biometeo będą niekorzystne.

Pogoda na jutro - czwartek, 25.04. Nocą i za dnia będzie padał deszcz

Pogoda na jutro - czwartek, 25.04. Nocą i za dnia będzie padał deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i opadami śniegu. Z komunikatu wynika też, że w części kraju temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Wstępne prognozy pokazują, że wolne dni przyniosą nam sporo słońca i temperaturę sięgającą 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP