Informacje
 • Coraz więcej wypadków samochodowych z udziałem wilków

  08-11-2016 15:26 Postawiono tablice ostrzegające kierowców
  Coraz więcej wypadków samochodowych z udziałem wilków

  Coraz więcej wilków w polskich lasach

  en.wikipedia.org

  Rosnąca liczba wilków w lubuskich lasach sprawia, że coraz więcej tych chronionych zwierząt ginie pod kołami samochodów. Żeby ograniczyć to zjawisko, przy kolejnych drogach ustawia się tablice ostrzegające kierowców przed wilkami mogącymi nagle wbiec na jezdnię.

  Jak poinformował we wtorek Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., w zeszłym tygodniu kilka takich tablic zamontowano wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 138 na terenach gmin Bytnica i Maszewo w powiecie krośnieńskim w granicach obszaru Natura 2000 Lasy Dobrosułowskie.

  Przyrodnicy mają nadzieję, że kierowcy widząc tablicę z wizerunkiem wilka umieszczonym w czerwonym trójkącie i napisem "Zwolnij! Wilki!" zdejmą nogę z gazu i będą baczniej obserwować pobocze drogi.

  - Łącznie w latach 2014-2016 odnotowaliśmy (RDOŚ w Gorzowie Wlkp. - przyp. red.) dziewięć zgłoszeń dotyczących śmierci wilków na skutek ich kolizji z pojazdami. Należy jednak podkreślić, że z pewnością nie wszystkie informacje o kolizjach wilków do RDOŚ trafiają, a co za tym idzie, rzeczywista liczba potrąconych zwierząt może być znacznie wyższa - powiedział Bielewicz.

  Wilcze terytoria

  Pierwsze tablice informujące kierowców o wilkach pojawiły się w Lubuskiem na początku tego roku w powiatach żagańskim i żarskim na południu regionu. Podobnie jak w przypadku zainstalowanych ostatnio, stanęły na obszarach objętych ochroną w ramach programu Natura 2000.

  W Lubuskiem wilki występują w większych kompleksach leśnych regionu, zasiedlając obecnie północną części Borów Dolnośląskich, Lasy Zielonogórskie, Puszczę Rzepińską, lasy Witnicko-Dębniańskie, Puszczę Notecką oraz Puszczę Drawską.

  Z szacunków RDOŚ w Gorzowie Wlkp. wynika, że w regionie może bytować od 40 do 60 wilków skupionych w 10 osiadłych i rozmnażających się grupach rodzinnych.

  - Ponadto, w granicach województwa przemieszczają się pojedyncze migrujące osobniki, których liczebność jest obecnie praktycznie nie do oszacowania - dodał Bielewicz.

  Wracają do lasów

  Badania próbek DNA pobieranych od potrąconych bądź padłych osobników wykazały, że początek "lubuskim" watahom dały wilki, które w poszukiwaniu terenów łowieckich przywędrowały z dwóch kierunków - zachodniego, czyli Niemiec, oraz z północno-wschodnich rejonów Polski - Warmii i Mazur. Wilki wracają do lubuskich lasów po tym, jak w XX wieku zostały w nich niemal wytępione.

  Ziemia Lubuska, której niemal połowę powierzchni porastają lasy, oferuje wilkom rozległe tereny łowieckie. Małe zaludnienie i obfitość lasu w dzikie ssaki kopytne - to elementy zachęcające wilki do zakładania rodzin. Przyjmuje się, że najmniejsze terytorium zajmowane przez watahę obejmuje obszar, którego powierzchnia może dochodzić do 100 km kwadratowych.

  Wilk w Polsce jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną, poza tym jego ochronę sankcjonuje prawo Unii Europejskiej. Nie tylko zabijanie, ale nawet płoszenie tych zwierząt jest zabronione.

 • Wilki są piękne
  Wilki to najwspanialsze zwierzęta świata! Nie są agresywne, czasem głód zmusza je do próby pozyskiwania jedzonka. To tylko w bajkach zrobili z nich złoczyńców. Mam dom na wsi, odwiedzają mnie, nie wchodzimy sobie w drogę, ja szanuję ich rewir, one wiedzą dokąd sięga moja granica. Czasami jesteśmy od siebie o kilka kroków, ale każde z nas wie gdzie jest jego miejsce. Przychodzą młode samce, ich "kierowniczka" stoi dalej i tylko patrzy. Są cudne.
  Borch13 /2016-11-09 20:30
 • Wilki to oni mają gdzieś
  Chodzi głównie o to aby nie płacić odszkodowań, bo była tabliczka ostrzegająca.
  faceroll /2016-11-08 20:26
 • Wilki
  Piszą takie bzdety o tym, że coraz więcej wypadków z udziałem wilków. To jest podłe kłamstwo. Coraz więcej wypadków, bo mamy do dupy kierowców. Na drogach rozjeżdżają wilki, a w miastach ludzi. Tzw. myśliwi maja pretekst. Drodzy tzw. myśliwi strzelajcie do wszystkiego co się rusza. Ostatnio gdzieś bodaj koło Poznania upolowali człowieka. Moje gratulacje. Trenujcie, bo jak wybijecie wilki i sarny to któż wam zostanie ?
  ~va76v3 /2016-11-08 19:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...