Informacje

 • Polacy zbudowali pierwszą sztuczną pszczołę

  26-11-2016 12:15

  Jedyny na świecie robot do zapylania roślin

  Sztuczna pszczoła stworzona na Politechnice Warszawskiej

  TVN24

  Choć z wyglądu nie przypomina pasiastego owada, potrafi robić to samo, co on, czyli zapylać rośliny. To bardzo ważny wynalazek, szczególnie teraz, gdy często zdarza się, że pszczoły masowo wymierają.

  Projekt sztucznej pszczoły powstał na Politechnice Warszawskiej. To robot mający za zadanie wspomagać pszczoły w przenoszeniu pyłku kwiatowego na kolejne rośliny.

  - Sztuczna pszczoła to tak naprawdę autonomiczny układ do mechanicznego zapylania roślin, czyli urządzenie służące do precyzyjnego zapylania roślin, oparte na robocie jeżdżącym i latającym - tłumaczy pomysłodawca i kierownik projektu dr inż. Rafał Dalewski.

  Ma pomagać owadom

  Robot do zapylania nie ma jednak na celu wyeliminowania owadów, ani zastąpienia ich. Sztuczna pszczoła ma im jedynie pomóc w zapylaniu roślin.

  - Jest to urządzenie, które ma być dodatkowym, uzupełniającym w stosunku do naturalnych zapylaczy - wyjaśnia Dalewski.

  Nowo opracowany robot nie tylko pomaga naturze, ale robi to w inteligentny sposób. Można wskazać mu obszar, który ma przeszukać pod kątem konkretnych kwiatów, które ma zapylić. Politechnika Warszawska opracowała dwa rodzaje sztucznego zapylacza - jeżdżący i latający. Oba mają jednak to samo zadanie.

  Pierwsze efekty

  Choć badacze nie zrobili porównania efektywności pszczół i robota, są już nawet pierwsze rezultaty testowego zapylania.

  - W tym roku w wakacje zrobiliśmy próby i mamy pierwsze nasiona, czyli zrealizowaliśmy zadanie i od strony biologicznej potrafimy zrobić to, co pszczoły - mówi.

  Precyzyjne rolnictwo i inne funkcje robotów

  Jak zauważa Dalewski, roboty do zapylania wpisują się w nurt precyzyjnego rolnictwa. Podobne urządzenia np. do nawożenia, w USA przyczyniają się do tego, że zużycie środków ochrony roślin jest nawet dziesięciokrotnie mniejsze.

  - Realizowane różne funkcje, np. inteligentnego dozowania środków ochrony roślin lub nawożenia - mówi Dylewski. - Np. jeżeli mamy roślinę, którą chcemy potraktować środkiem ochrony roślin albo nawieźć, to tylko tam dystrybuujemy te środki - dodaje.

 • Obalę
  Wystarczy jeden argument: podmuch ze śmigieł drona zdmuchnie wszelki pyłek.
  Sparrovsky /2016-11-26 16:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska leży w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. ...