Jak się przygotować i czego unikać podczas mrozów?

Marek Kubiak o zaleceniach podczas mrozu
Marek Kubiak o zaleceniach podczas mrozu
tvn24
Marek Kubiak o zaleceniach podczas mrozutvn24

Nadeszły duże mrozy. Nocą temperatura spada prawie do -20 st. C. Jak należy reagować, gdy na dworze panują takie warunki? Sprawdź również, jak przygotować do tego samochód. Co zrobić gdy auto nie chce odpalić? Mrozy sprzyjają również zatruciu czadem.

Odpowiednie ubranie, rozgrzewający posiłek i szybki marsz - to najprostsze sposoby na mróz.

- Należy się dobrze ubrać, pamiętać, żeby mieć naładowany telefon, ponieważ nie wiadomo w jakiej sytuacji się znajdziemy. Na drogach proszę nie wyprzedzać, ponieważ jest ślisko - radził Marek Kubiak z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Mróz jest niebezpieczny, zwłaszcza dla bezdomnych, którzy nie mogą się odpowiedni ogrzać. Z powodu wychłodzenia co roku w Polsce umiera blisko 100 osób.

- Zwracajmy uwagę na osoby, które potrzebują pomocy. Nie każdy leżący jest pijany. Warto pomagać. Najprościej jest wyjąć telefon i zadzwonić pod numer 112 i odpowiednie służby się taką osobą zajmą - powiedział Kubiak.

Wczoraj aż 4 osoby zmarły w wyniku wychłodzenia. Od 1 listopada zamarzło już 40 osób. Nie bądź obojętny, Twój telefon może uratować życie. pic.twitter.com/hexKcc2ai0— RCB (@RCB_RP) 30 grudnia 2016

Zimowe zabawy

Zimą zamarznięte jeziora i rzeki przyciągają ciekawskich. Są one jednak bardzo niebezpieczne. Chodzenie po lodzie może skończyć się tragicznie. Trudno się wydostać z takiej pułapki, a organizm szybko się wychładza. Zobacz, jak być bezpiecznym na lodzie.

Trujący czad

Zimą, podczas dogrzewania domów i mieszkań, znacznie częściej dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Straż pożarna prosi o większą rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych. Państwowa Straż Pożarna przestrzega też przed zatykaniem i zaklejaniem przewodów wentylacyjnych.

Objawami zatrucia czadem mogą być nudności, senność i bóle głowy. Aby zapobiec zatruciom, można zainstalować czujniki tlenku węgla.

Uważaj na odmrożenia

Podczas mroźnych dni specjaliści radzą, by bardzo dokładnie obserwować swój organizm, bo szybko może dojść do odmrożenia. Pierwszym sygnałem tego, że z naszym ciałem może dziać się coś negatywnego, jest swędzenie i pieczenie. Później skóra zaczyna zmieniać kolor - staje się czerwona, biała i sina. W kolejnej fazie wyczuwalne jest mrowienie i powstają pęcherze. Aby temu zapobiec, ważny jest zarówno odpowiedni ubiór, ale także pora, którą wybieramy wyjście na zewnątrz (najlepiej wybrać na to najcieplejszy moment dnia, który zimą przypada pomiędzy godz. 13, a 14). Specjaliści radzą również, by nie wychodzić z małymi dziećmi, gdy na zewnątrz panuje siarczysty mróz.

Ubieraj się na "cebulkę"

Gdy na zewnątrz panuje siarczysty mróz, najlepiej jest pozostać w domu. Jeśli jednak trzeba opuścić ciepłe mieszkanie, należy pamiętać o odpowiednim stroju, który będzie chronił każdą partię ciała. W tym celu warto zakładać na siebie kilka warstw. Ważne jest również, by na głowie zawsze mieć czapkę oraz, żeby dłonie chroniły ciepłe rękawice. Niezbędne może okazać się też zaopatrzenie w dobre buty z grubą podeszwą, które będą ocieplane od środka.

Odpowiednia dieta

Kiedy temperatury spadają znacznie poniżej -10 st. Celsjusza, tajną bronią przed zmarznięciem może się okazać odpowiednia dieta. Czy zatem mrozy muszą oznaczać rewolucję na talerzu? Niekoniecznie. Dietetyczka przekonuje, że najważniejsze w tej kulinarnej strategii są: regularność, ciepłe śniadania i kilka dodatków takich jak odpowiednie przyprawy, które pozwolą nam zachować cenne ciepło oraz równie ważną odporność.

Co jeść, żeby się rozgrzać?

Dietetyk radzi, co jeść, żeby nie zmarznąć
Dietetyk radzi, co jeść, żeby nie zmarznąćTVN Meteo

Niech kapie woda

Częstym problemem podczas mrozów jest zamarzanie wody w rurach. Aby temu zapobiec, należy pozostawiać niedokręcony kran - tak, by co pewien czas spadały krople wody. Przydatne może stać się również otwieranie drzwi od szafy, w której ukryte są rury, ponieważ wtedy dociera do nich cieplejsze powietrze i zmniejsza się ryzyko zamarznięcia wody.

Wysiłek sprzyja zawałowi serca

A jeśli prócz mrozów dokuczać będzie śnieg, który zasypie podwórka i trzeba będzie je odśnieżyć - przede wszystkim nie należy się przemęczać. Eksperci radzą, żeby podczas mrozów unikać wysiłku. Zalecają, by przed odśnieżaniem nie jeść zbyt dużo i robić sobie częste przerwy podczas pracy, bo jak wynika z badań - duży wysiłek na mrozie może doprowadzić nawet do zawału serca.

Pamiętaj o zwierzętach

Niskie temperatury na zewnątrz są sporym kłopotem nie tylko dla ludzi. Zwierzęta również je odczuwają, dlatego zimą należy szczególnie się o nie zatroszczyć. Warto więc sprawdzić czy buda pupila jest odpowiednio izolowana. Nie można zapominać również, że gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera - woda w jego misce zamarza. O tej porze roku należy również zwrócić uwagę na to, czym karminy swoje zwierzęta - powinno to być coś ciepłego.

A co z mniejszymi psami, które przyzwyczajone są do życia w domach? Z pewnością nie można wychodzić z nimi na długie spacery. Zwierzęta też odczuwają dyskomfort podczas wychodzenia na mróz. Małe i krótkowłose psy powinny mieć zakładane nakrycia, a po powrocie należy umyć ich łapy, bo sól znacznie je wysusza.

Sprawdź akumulator

Surowa zima to także częstsze problemy z samochodami. Podczas mrozów warto jest zabezpieczyć nasze auto. Żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, trzeba przede wszystkim pamiętać o akumulatorze. Warto jest wybrać się do warsztatu, by zrobić badanie czy nasz akumulator jest naładowany. Wtedy mamy odpowiedź, czy będziemy mogli jeździć samochodem.

Ważne jest również, żeby nie popełnić pewnych błędów. Na przykład, czasami jak zamek stawia opór, to ludzie mają tendencję do podgrzewania kluczyków zapalniczką. To się sprawdzało lata temu. Dzisiaj w tym kluczyku mamy trochę elektroniki i na pewno nie uruchomimy samochodu.

A co zrobić, jeśli samochód nie chce odpalić? Jeżeli możemy, pożyczmy prąd. Nie odpalajmy samochodu na pych, nie odpalajmy samochodu z linki. To się sprawdzało 20 lata temu, w nowoczesnym samochodzie może źle się skończyć. Możemy uszkodzić pasek rozrządu, katalizator.

Sprawdź, czy dobrze przystosowałeś auto do zimy.

Jak odpalić auto na mrozie?
Jak odpalić auto na mrozie?tvn24

Chroń swojego smartfona

Zimą często zdarza się również, że działanie smartfonów i innych urządzeń elektronicznych znacznie odbiega od oczekiwań. Nic dziwnego, urządzenia tego typu nie są przystosowane do pracy w niskich temperaturach. Jak więc chronić smartfony przed mrozem? Nie można pozwolić, by zamarzły. Eksperci radzą, by nie zostawiać urządzeń mobilnych zimą np. w samochodzie. Najlepiej nosić je przy ciele, by mogły choć odrobinę ogrzać się. Jeśli jednak muszą pozostać na mrozie, to lepiej je wyłączyć. Dobrym rozwiązaniem byłoby pozostawienie ich w specjalnych pokrowcach zatrzymujących ciepło.

Autor: AD/rp / Źródło: TVN24, TVN Meteo, RCB

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Nad Polskę napłynie powietrze znad Afryki, dzięki któremu wkrótce na termometrach zobaczymy powyżej 25 stopni. Miejscami jednak może zagrzmieć. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 27.04. W prawie całej Polsce noc będzie pogodna, ale chłodna - termometry pokażą co najwyżej 6 stopni Celsjusza. Znacznie cieplej zapowiada się sama sobota, chociaż mieszkańców niektórych regionów czekają opady deszczu.

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Pogoda na jutro - sobota 27.04. W nocy jeszcze zimno, w dzień - do 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował ostrzeżenia meteorologiczne. Jak przekazali synoptycy, w 13 województwach wystąpią przymrozki, a temperatura przy gruncie spadnie do -2 stopni Celsjusza. W sobotę zagrożenie stanowić mogą roztopy.

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua