Pogoda

Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 0°C 1°C -5°C Zachmurzenie duże
zwiń

Informacje

 • Alarm w Krakowie odwołano, ale smog został

  02-02-2017 11:07

  Obowiązywał od wtorku

  Zobacz, czym oddychasz

  TVN24

  Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w Krakowie odwołał w czwartek przed południem alarm smogowy w Krakowie. Jak poinformowało biuro wojewody małopolskiego, ostatnie średniodobowe stężenie PM10 nie przekroczyło w mieście 200 mikrogramów na metr sześcienny.

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

  Trzeci stopień zagrożenia zanieczyszczenia powietrza dla Krakowa obowiązywał od wtorku. Wówczas dobowe stężenie pyłu PM10 przekroczyło 300 mikrogramów na metr sześcienny.

  W ostatniej dobie na wszystkich stacjach pomiarowych WIOŚ w Krakowie stężenia średniodobowe PM10 nie przekroczyły 200 mikrogramów na metr sześcienny, czyli poniżej obowiązujących w Polsce stanów informowania i alarmowych.

  Nie oznacza to jednak, że powietrze jest dobrej jakości. Zalecana norma dobowa PM10 to 50 mikrogramów.

  WIĘCEJ NA TEMAT ALARMÓW SMOGOWYCH W POLSCE PRZECZYTASZ TUTAJ

  Darmowa komunikacja

  W czwartek w mieście wciąż (od soboty) obowiązuje bezpłatna komunikacja publiczna dla kierowców. W ostatnich godzinach średnie stężenie pyłu PM10, zarejestrowanego przez krakowskie stacje, wynosiło 174 mikrogramów na m sześc. Miasto wprowadza bezpłatną komunikację publiczną, kiedy średnie dobowe stężenie PM10 przekracza 150 mikrogramów na m sześc.

  Zgodnie z informacjami przekazanymi przez urząd miasta, obecnie warunki usuwania zanieczyszczeń z obszaru miasta określa się jako bardzo złe.

  Prognozowana prędkość wiatru – umiarkowany, opady deszczu – słabe, opady śniegu ograniczające ponowne unoszenie pyłu i wymywające go z atmosfery – słabe.

  Sprawdź aktualną jakość powietrza w Polsce

  Poważna sytuacja

  Alert trzeciego stopnia wniesiono po tym jak na wielu stacjach w Krakowie poziom stężenia

  zanieczyszczeń pyłu PM10 przekroczył 300 µg/m3. Na niektórych stacjach zanotowano nawet ponad 400 µg/m3.

  - Średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego na sześciu z ośmiu stacji przekroczyło 300 µg/m3 - mówił we wtorek Ryszard Listwan, zastępca małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

  Eksperyment z odkurzaczem

  Reporter TVN24 obrazowo zademonstrował wówczas, jak wygląda smog na jednej z krakowskich ulic. Półchłopek zamontował na wlocie rury odkurzacza wacik, a następnie włączył urządzenie. Po kilku minutach zasysania powietrza, płatek kosmetyczny z białego stał się ciemnoszary.

  Zanieczyszczenia powietrza zazwyczaj nie widać, jednak dzięki temu prostemu eksperymentowi możemy dosłownie zobaczyć smog.

 • zapatrzenie
  Media się w tym roku "zacieły" na ten smog,a wcześniej jego nie było?To jest pierwsza zima w histori?
  Z każdym rokiem przybywa samochodów pojazdów wszelkiego rodzaju,samolotów i każdy z nas jest po części za to odpowiedzialny.Przybywa domów,bloków,biurowców-są ogrzewane z sieci ale elektrociepłownia z coraz większą siecią musi coraz więcej spalać opału -chyba proste.Nie można winnych robić tylko tych co mają swoje piece węglowe.
  Dawniej tematem nr 1 w mediach był gaz łupkowy,a już się znudził,teraz mielą non stop smog.
  ~obiektywny /2017-02-02 15:52
 • Smok w Krakowie
  Co dziwnego? Od dawna tam jest...
  ~Archeolog medialny /2017-02-01 22:23
 • Brud
  To prawda, że smród zimą z kominów był już z dawno. Bardzo dobrze, że teraz się o tym mówi więcej. Jestem wściekły, kiedy nie mogę przewietrzyć mieszkania przed spaniem, czy wyjść pobiegać. Dodatkowo śmierdzące samochody z powycinanymi katalizatorami, to jest horror.
  ~Arek /2017-02-01 21:56
 • Tragedia
  Jechałem w sobotę z Popradu przez Białkę, Nowy Targ, Kraków, Tragedia tam nie ma jak oddychać. Dotychczas nie zdawałem sobie ze skali problemu gdyż mieszkam na Warmii. To co tam wisi w powietrzu to jakby w mojej miejscowości oddychać poprzez rurę podłączoną do komina lub wydechu samochodu. To powietrze aż w oczy szczypie. Tragedia.
  ~Warmiak /2017-02-01 20:56
 • ściema
  Czy przypadkiem nie jest tak, że przez kilka minut odkurzacz wessał część wacika, czyniąc go na tyle cienkim, że widać przez niego czarną "otchłań" rury?
  ~hosearkadiomorales /2017-02-01 18:16

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy....