Pogoda

Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 0°C 1°C -5°C Zachmurzenie duże
zwiń

Informacje

 • Piątek kolejnym dniem z bezpłatną komunikacją na Śląsku

  02-02-2017 19:14

  To efekt walki ze smogiem

  Z powodu smogu w woj. śląskim spółka Koleje Śląskie zapewni w piątek możliwość bezpłatnego przejazdu właścicielom samochodów i ich pasażerom. Również największy organizator komunikacji publicznej w regionie, KZK GOP, umożliwi bezpłatne przejazdy właścicielom samochodów.

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

  Będzie to trzeci kolejny dzień związanej ze smogiem akcji Kolei Śląskich oraz drugi - podobnego działania największego organizatora komunikacji miejskiej w regionie. Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego dopiero w środę uzgodnił jednak i wdrożył zasady takiego postępowania.

  Z prognoz służb środowiskowych wynika, że jakość powietrza ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie bardzo zła w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz w środkowej i południowej części woj. śląskiego. W Bielsku-Białej, aglomeracji górnośląskiej oraz w północnej części województwa jakość ta ma być zła, natomiast w Częstochowie - dostateczna.

  Sprawdź aktualną jakość powietrza w Polsce.

  Alarm smogowy

  Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ) posługuje się przy tej prognozie tzw. indeksem jakości powietrza, który wyszczególnia sześć stopni. Przy dobowym średnim stężeniu poniżej 20 mikrogramów pyłu zawieszonego PM10 na metr sześcienny powietrza jakość określana jest jako bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła.

  Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na metr sześcienny w ujęciu dobowym oznacza alarm smogowy. Norma dla pyłu PM10 wynosi 50 mikrogramów, a dla drobniejszej frakcji pyłu PM2,5. - 25 mikrogramów. Alarm smogowy w środę dotyczył Żywca, Wodzisławia Śląskiego oraz Bielska-Białej.

  Bezpłatna podróż w piątek

  Jak poinformował w czwartek rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek, ze względu na prognozy WIOŚ na piątek, za okazaniem dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego tożsamość nadal będzie można tego dnia jeździć pociągami przewoźnika bezpłatnie.

  Z akcji KŚ można skorzystać we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach - wyłączając przygraniczny odcinek Chałupki - Bohumin. Podczas kontroli biletów wystarczy okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. prawo jazdy, dowód osobisty). Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, podróż mogą odbyć też dwie osoby towarzyszące.

  Na podstawie ostrzeżeń służb środowiskowych o wprowadzeniu w czwartek oraz piątek bezpłatnej komunikacji zdecydował też KZK GOP. Akcja samorządowego Związku, który obejmuje 29 gmin regionu, umożliwia właścicielom samochodów osobowych podróż komunikacją miejską bez biletu - na podstawie dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego, w którym są wpisani jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu.

  Decyzja w tym przypadku jest podejmowana w formie zarządzenia przez przewodniczącego KZK GOP. Informacja natomiast - ogłaszana na stronie kzkgop.com.pl. Podstawą do ogłaszania bezpłatnej komunikacji przez Związek jest ocena jakości powietrza i prognozowana jakość powietrza na kolejną dobę lub weekend. Kryterium to wysoki poziom pyłu zawieszonego PM10.

  Trudna walka

  Przedstawiciele KZK GOP zastrzegają, że bezpłatna komunikacja w czasie smogu jest tylko niewielkim krokiem w walce z tym zjawiskiem. Przywołują dane Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ), zgodnie z którymi w 55 proc. wpływ na złą jakość powietrza ma emisja z kominów indywidualnych, natomiast ok. 35 proc. emisji pochodzi łącznie z przemysłu i transportu. W okresie zimowym udział samochodów osobowych wynosi ok. 10 proc.

  Również Koleje Śląskie akcentują, że na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości.

  - Emisja spalin samochodowych również ma jednak niemałe znaczenie. Eksperci oceniają udział transportu samochodowego w miastach na od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent - zaznaczył rzecznik KŚ.

  Wysokie stężenie

  Od kilku dni w woj. śląskim utrzymywały się wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza, dlatego m.in. w poniedziałek Koleje Śląskie udostępniły darmowo swe pociągi właścicielom aut i ich pasażerom. We wtorek akcja bezpłatnych przejazdów KŚ została wstrzymana - ze względu na poprawę warunków atmosferycznych - w środę jednak przewoźnik do niej wrócił.

  Zgodnie z godzinnymi odczytami regionalnych stacji pomiarowych w ostatnim czasie, stężenie pyłu zawieszonego PM10 wyraźnie wzrosło w nocy ze środy na czwartek, szczytowo przekraczając na stacjach w Zabrzu i Rybniku poziom 500 miligramów. W czwartek rano smog jednak wyraźnie ustępował, a wskazania na dużej części stacji jeszcze przed południem spadły poniżej 50 miligramów.

   

  Smog to problem całego kraju. W Krakowie w ostatnich dniach ogłoszono  trzeci, najwyższy stopień alarmu smogowego. Oznacza to, że dobowe stężenie toksycznego pyłu PM10 przekroczyło 300 mikrogramów na metr sześcienny, podczas gdy dopuszczalna norma wynosi do 50 mikrogramów na metr sześcienny. Obecnie alarmu już nie ma, ale smog nadal pozostał. Zobacz, jak działa elektrofiltr do oczyszczania powietrza:

 • Dobrze robią
  A taki autobus tak czy siak wyjeżdża na ulice i zabiera wielu pasażerów którzy by wsiedli do swoich autek i więcej nasmrodzili sami niż taki autobus!
  To jest walka ze smogiem, zachęcanie ludzi do korzystania z komunikacji a nie smrodzenia własnymi pojazdami.
  ~Nick /2017-02-03 11:54
 • SmoG
  A ktoś się zastanowił ile taki autobus potrafi ropy spalić i nasmrodzić? Też mi sposób na smog. To jak walka Greenpeace, która płynie wielkim statkiem na ocean, żeby "walczyć" z platformami wiertniczymi.
  maxymco /2017-02-01 22:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy....