Pogoda

Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 0°C 1°C -5°C Zachmurzenie duże
zwiń

Informacje

 • Wybuchowe spotkanie żywiołów. Lawa wpada wprost do oceanu

  02-02-2017 10:43

  Niezwykłe ujęcia wycieku lawy

  Wybuchowe spotkanie żywiołów. Lawa wpada wprost do oceanu

  Lawa wpływa do oceanu

  Fot.: USGS, film: AP

  Turyści odwiedzający hawajską Wielką Wyspę Hawaii mają okazję podziwiać ostatnio niezwykłe zjawisko. W znajdującym się tam wulkanie Kilauea powstał wyciek lawy. Rozgrzany do 600 st. C strumień wpada do Oceanu Spokojnego, przez co nad wodą tworzą się pokaźne kłęby pary.

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

  W ścianie krateru hawajskiego wulkanu utworzyła się szczelina, przez którą wypływa lawa. Rozgrzany do czerwoności strumień nie spływa po zboczu stożka, tylko wpada bezpośrednio do Oceanu Spokojnego.

  Gwałtowne parowanie

  Gdy lawa o temperaturze około 600 st. C wpada do zimnej wody Pacyfiku, dochodzi do natychmiastowego parowania. Dzięki czemu nad miejscem styku dwóch żywiołów pojawiają się imponujące, gęste kłęby pary, unoszące się nad wodą. Jednak to nie jedyne konsekwencje połączenia gorącej lawy z zimną wodą. Na ich styku dochodzi do bardzo gwałtownych, wybuchowych reakcji, w wyniku których w powietrze często wylatują popiół i fragmenty skalne.

  Wulkan Kilauea jest aktywny od ponad 30 lat. Od 1983 roku trwa tam nieprzerwana erupcja. Wzmożona aktywność stożka występuje od czerwca 2014 roku, przez co część mieszkańców wyspy musiała się ewakuować w bezpieczniejsze tereny.

  Turyści zachwyceni

  W ostatnim czasie zaobserwowano większą ilość lawy wydostającej się na zewnątrz. Spadająca z 21 metrów lawa często powoduje odrywanie się fragmentów skalistych brzegów wyspy. Choć w rejonie, gdzie znajduje się wyciek lawy, organizowane są liczne wycieczki, lokalne władze ostrzegają, by nie zbliżać się do płynącego strumienia.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy....