Informacje

 • 45 dębów ściętych.
  Tym razem nie przez człowieka

  03-03-2017 13:13

  Drzewa padły na Roztoczu

  Na Roztoczu bobry ścięły około 50 drzew

  Lasy Państwowe

  Leśnicy z Wolskiego Boru na Lubelszczyźnie kilka dni temu zauważyli, że z części lasu zniknęły młode dęby.

  W Nadleśnictwie Kraśnik na Roztoczu zniknęło sporo drzew. Okazało się, że w sprawę są zamieszane bobry. To właśnie te gryzonie ścięły 45 młodych, bo zaledwie 25-letnich, dębów.

  Podleśniczy z Wolskiego Boru szacuje, że na tym terenie żyją trzy osobniki. Bobry ścięły 30 dębów na powierzchni dwóch arów i 15 kolejnych drzew w nieco dalszej okolicy.

  Tryb życia bobrów

  Jak podają Lasy Państwowe, bobry są zwierzętami objętymi ochroną częściową. Żyją w środowisku wodnym, budując żeremia z gałęzi i roślin służących im jako mieszkania. Są niezwykle rodzinne. Dorosły osobnik może osiągnąć wagę nawet 30 kg. Charakterystyczną częścią ciała bobrów jest ogon zwany kielnią.. Pozwala on na sterowanie podczas pływania i służy jako podpora na lądzie. Ciało zwierzęcia jest pokryte gęstym i miękkim futrem.

  Bobry odżywiają się głównie roślinami. W ich dziennym menu znajdują się rośliny zielne, młode pędy i kora drzew oraz wszystkie gatunki roślin wodnych.

  Zwierzęta za pomocą długich siekaczy ścinają różnorodne gatunki drzew, które następnie pozbawiają gałęzi i wykorzystują do budowania tam i żeremi. Siła nacisku siekaczy odpowiada ciężarowi kilku ton na centymetr kwadratowy. Dlatego ścięcie kilkudziesięciu drzew w leśnictwie Wolski Bór zajęło im zaledwie kilka nocy.

  Bóbr ma kilka fachów, dzięki którym dostosowuje środowisko do swoich potrzeb. Jest znakomitym inżynierem, architektem, drwalem, inspektorem a nawet hydrologiem. Niestety, jego zdolności często przekładają się na szkody związane z podtapianiem lasów i łąk.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczać się będz...