Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 8°C 0°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  31-03-2017 12:24 I uniknąć zakażenia
  Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Ważne, by kleszcza wyjąć jak najszybciej

  Shutterstock

  Przed nami okres, w którym wyjątkowo łatwo złapać kleszcza. Jak usunąć go tak, by uniknąć niechcianych powikłań?

  Jak przekonuje doktor Bobbi Pritt, dyrektor laboratorium Clinical Parasitology w Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota (Stany Zjednoczone), gdy już znajdziemy w swojej skórze kleszcza, najważniejsze jest zachowanie spokoju.

  - Kleszcza należy złapać możliwie jak najbliżej skóry i wyjąć jednym ciągłym ruchem - tłumaczy Pritt.

  By usunąć kleszcza, tak aby go przy tym nie zmiażdżyć, trzeba użyć pęsety. Po usunięciu pasożyta należy dokładnie zdezynfekować obszar, w którym się znajdował i umyć ręce.

  Infekcje

  Lekarka zniechęca do "domowych" metod usunięcia kleszcza, ponieważ zwiększają prawdopodobieństwo uszkodzenia kleszcza, a co za tym idzie - przedostania się do naszego organizmu szkodliwych substancji. To może spowodować stan zapalny i zwiększyć ryzyko infekcji.

  Czasami zdarza się, że część kleszcza pozostanie w skórze. Nie jest to powód do paniki, gdyż z reguły "wyjdzie" ona sama. Należy jednak obserwować, czy wokół miejsca, w którym była część kleszcza, nie występuje wysypka.

  Kleszcze wybudziły się zimą (materiał archiwalny)

  Nie czekaj z wyjęciem

  Najważniejsze jest to, aby kleszcza wyjąć możliwie jak najszybciej. Im dłużej kleszcz jest w naszej skórze, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby lub infekcji. Jeśli tylko dostrzeżemy u siebie objawy takie jak wysypka, gorączka, dreszcze i ból głowy, konieczna jest konsultacja lekarska i podjęcie leczenia. Idealnie byłoby, gdyby kleszcza usunął lekarz.

  Sezon na kleszcza

  Chorobami przenoszonymi przez kleszcze, takimi jak kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, czy babeszjoza, najłatwiej zarazić się na wiosnę i wczesne lato. Niedojrzałe jeszcze kleszcze potrafią być szczególnie niebezpieczne ze względu na swój bardzo mały rozmiar.

  Jak radzi Richard Dolesh z National Recreation and Park Association, amerykańskiej organizacji zajmującej się promocją parków, po spędzeniu czasu w miejscach, gdzie jesteśmy narażeni na "złapanie" kleszczy, najlepiej wyprać ubrania, a samemu wziąć prysznic. Może to jednak nie wystarczyć, gdyż kleszcze potrafią przeżyć nawet pranie. Jeżeli mamy taką możliwość, odzież należy wysuszyć w bardzo wysokiej temperaturze.

  Jeżeli chcesz pozbyć się wyjętego już kleszcza, najlepiej spuść go w toalecie. Jeśli jednak chcesz pokazać pajęczaka lekarzowi, umieść go w szczelnej, zamykanej torebce.

  W przypadku usuwania kleszcza zwierzętom powinniśmy przestrzegać wszystkich powyższych zasad.

  Specjalista o kleszczach (materiał archiwalny)

 • Jednym ciągłym ruchem?
  Tak, kręcąc pensetą w prawo, bo kleszcze przeważnie wgryzają się ruchem lewostronnym. Przed wyjęciem, polecam schłodzić miejsce wokół kleszcze (przyłożyć coś z zamrażarki), aby naczynia krwionośne się skurczyły. Tym sposobem, kleszcz sie "odpina" bez problem. I nie każda pęsęta do tego się nadaje. Najlepiej łamana, aby widzieć go cały czas.
  ~penseta /2017-03-31 13:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...