Informacje

 • "To miejsce przypomina mi, że prawie zginęliśmy". Pogoda zabijała w USA

  02-05-2017 09:15

  Żywioły niszczą Stany Zjednoczone

  "To miejsce przypomina mi, że prawie zginęliśmy". Pogoda zabijała w USA

  Miasto Canton zostało spustoszone przez tornado

  PAP

  Stany Zjednoczone w ostatnich dniach borykały się z niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Spustoszenie siały tornada, powodzie i intensywne deszcze.

  W ciągu ostatnich trzech dni południowo-zachodnie Stany Zjednoczone nawiedziły intensywne opady deszczu, burze oraz tornada.

  W ich wyniku łącznie zginęło 16 osób.

  Tornada w Teksasie

  Narodowa Służba Pogodowa (National Weather Service) informuje, że w sobotę przynajmniej cztery tornada przeszły przez Teksas. Osiągały prędkości od około 219 do 265 km/h. Ucierpiały miasta Canton i Eustace.

  Władze mówią o co najmniej czterech ofiarach śmiertelnych. Tysiące domów i farm zostało zniszczonych. Ucierpiały również zwierzęta. W błocie pod ogrodzeniem utknął źrebak.

  "Widziałem po prostu niebo"

  - Cały dom zaczął drżeć. Gdy byliśmy w schowku, przez dziurę w suficie widzieliśmy, że jest naprawdę źle. Gdy spojrzeliśmy w górę, zobaczyliśmy po prostu niebo - powiedział jeden z mieszkańców Cantonu, który ucierpiał w wyniku przejścia tornada.

  - Nie podoba mi się to, że tu wracam. To miejsce przypomina mi, że prawie zginęliśmy - powiedział inny.

  Pomoc jednoczy

  Ludzie z całego kraju pomagają w usuwaniu zniszczeń. Udało się już przywrócić prąd elektryczny do ocalałych budynków.

  O pomoc prosi gubernator Teksasu Greg Abbott. Mówi, że tylko jedność pomoże wspomóc rodziny, które ucierpiały w wyniku żywiołu.

  - Widzimy, do jak wielkiej tragedii może doprowadzić tornado. Te gruzowiska jeszcze wczoraj były dla kogoś domem. Ludzie tu żyli przez wiele lat - powiedział gubernator.

  Nie tylko tornada

  Kilka stanów walczy z powodziami. Niewykluczone, że będą one rekordowe dla wschodniej Oklahomy, północnego Arkasas, Missouri i Illinois.

  W Missouri zamknięto około 330 dróg z powodu zalania ich przez wodę. Ponad 100 autostrad jest nieczynnych w sąsiednim stanie Arkansas. W sobotę 72-latka została porwana przez wodę. 18-latek i 77-latkowie utonęli w dwóch oddzielnych zdarzeniach, jak relacjonował rzecznik prasowy służb zarządzania kryzysowego Mike O'Connell.

  Śmiercionośne burze

  W Tennessee dwie osoby zmarły z powodu różnych incydentów związanych z burzami. Jedna osoba poniosła śmierć po przygnieceniu przez drzewo.

  Przez nawałnicę zginęła również jedna osoba w stanie Mississippi. Zabiło ją drzewo, które spadło na dom.

  Coraz więcej osób uznaje się za zaginione.

  Prognozy mówią o przemieszczaniu się burz, gradobić oraz innych ekstremalnych zjawisk pogodowych w stronę stanu Illnois i dalej wzdłuż wschodniego wybrzeża USA. Zagrażają one terenom od Karoliny Północnej do Nowego Jorku.

  Lokalni synoptycy ostrzegają, że razie uderzenia burz w stany Pensylwania i Nowy Jork, natężenie opadów może sięgać 2,5 l/mkw.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu znad Finlandii....