Informacje

 • Zalegające błoto, śnieg i lód.
  W wysokich Tatrach trudne warunki

  15-06-2017 08:52

  Uważajcie na szlaku

  W Tatrach wciąż panują trudne warunki

  TVN24

  - Nie polecamy wyjścia na wycieczki w partie wysokogórskie. Raczej zostają doliny i to w nie najlepszej aurze. Na pewno będzie padał deszcz - ostrzega ratownik TOPR wszystkich, którzy chcą wyruszyć w Tatry.

  Pomimo tego, że mamy już połowę czerwca, w niektórych partiach Tatr wciąż panują zimowe warunki. Szczególnie w Tatrach Wysokich łatwo natrafić na lód czy płaty twardego, zmrożonego śniegu, a te potrafią być bardzo śliskie. O nieszczęście nie jest trudno.

  Ratownicy TOPR przypominają, że w wyższych partiach Tatr miejscami wciąż mogą przydać się raki i czekany. Ślisko robi się również po opadach deszczu. W wielu miejscach zalega błoto.

  Trzeba mieć czapkę i rękawiczki

  - Na Kasprowym jest jeden stopień. To dlatego jest niebezpiecznie, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi - powiedział jeden z turystów wyruszający na szlak. - Kamienie są tutaj bardzo śliskie - dodał.

  - Jest bardzo zmienna pogoda, w ciągu 15 minut może się wszystko zmienić. Trzeba mieć nawet rękawiczki i zimową czapkę i przede wszystkim rzeczy nieprzemakalne - radził inny, odpowiednio przygotowany na wycieczkę turysta. - Ile tragedii jest, widzimy ile helikopterów lata w kółko, to te z TOPR-u - ostrzegał.

  Należy pamiętać, że temperatura panująca w Zakopanem nie przekłada się na tą w wysokich partiach gór, gdzie miejscami może zbliżać się do zera. W długi weekend niewykluczone jest, że spadnie nawet do 10 centymetrów śniegu.

  Brzydka pogoda = trudne warunki

  - Niestety pogoda ma ulec zmianie. Tylko w czwartek ma być w miarę dobra pogoda, natomiast w piątek przewidywane są opady śniegu w wyższych partiach gór, na pewno aż do niedzieli - informował o prognozach na długi weekend Mieczysław Ziach, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Znaczna poprawa pogody ma być dopiero po wtorku. Nie polecamy wyjścia na wycieczki w partie wysokogórskie, raczej zostają doliny i to w nie najlepszej aurze. Na pewno będzie padał deszcz -przestrzegał.

  W komunikacie turystycznym Tatrzański Park Narodowy warunki na szlakach określił jako zmienne. "Po opadach deszczu są miejscami mokre, błotniste i śliskie."

  Dodatkowo w informacji możemy przeczytać, że górnych partiach Tatr może być naprawdę niebezpiecznie. "Powyżej górnej granicy lasu w Tatrach Wysokich na szlakach miejscami leżą jeszcze płaty starego, twardego śniegu, który występuje szczególnie po północnej stronie grani. Duże płaty są przy podejściu na Zawrat, Kozią Przełęcz, Szpiglasową Przełęcz oraz na Rysy. W wielu miejscach na Orlej Perci i innych szlakach są mniejsze płaty śniegu."

  Ostrzeżenia nie zrażają jednak turystów. Na Zakopiance i innych drogach na Podhale już panuje duży ruch.

  Zobacz cały materiał o aktualnej sytuacji w Tatrach

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...