Informacje

  • "Każdy medal, każde zwycięstwo są niezwykle cenne"

    09-07-2017 10:51

    Rozmowa z Natalią Partyką

    Biegiem z Natalią Partyką

    TVN24

    Kiedyś ktoś nie chciał pomóc jej, teraz ona pomaga innym. Daniel Stenzel w rozmowie o sukcesach sportowych i funduszu stypendialnym z mistrzynią paraolimpijską w tenisie stołowym, Natalią Partyką.

    Natalia Partyka jest czterokrotną medalistką igrzysk paraolimpijskich. Uczestniczyła również w trzech olimpiadach: w Pekinie (2008), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016). Mimo licznych trofeów, nie jest w stanie określić, który medal jest jej najbliższy.

    - Tak naprawdę ciężko wybrać mi taki najważniejszy, bo właściwie każdy medal, każde zwycięstwo jest niezwykle cenne - zastanawiała się tenisistka.

    Partyka nie pamięta swoich pierwszych nagród, jednak twierdzi, że jeżeli już naprawdę musiałaby wybrać, najbardziej liczyłyby się dla te z igrzysk paraolimpijskich. Wymienia również medale z igrzysk w Rio de Janeiro w Londynie.

    - Zdobycie ich przyszło mi trochę ciężej niż tych poprzednich - mówiła Partyka. - Wszystkie przeciwniczki chciały mi to złoto odebrać. Jechałam na igrzyska w roli faworytki, więc naprawdę było dużo chętnych do tego, żeby mnie ograć - dodała.

    Inne otoczenie, nowe wrażenia

    Natalia rozmawiała z Danielem w trakcie treningu biegowego, w Gdańsku, w rejonie zaspy. Otoczenie stanowiły bloki, stanowiące "galerię sztuki". Na ich ścianach widniały murale.

    - Zaspa naprawdę wygląda bardzo fajnie - zapewniała tenisistka.

    Opowiadała, że niedawno odwiedziła ją koleżanka z Czech, która o tym miejscu przeczytała w internecie. Koniecznie chciała je odwiedzić.

    - Trochę pochodziłyśmy, ale na pewno następnym razem to dokończymy - powiedziała Partyka.

    Na co dzień trenuje w Czechach. Do tej pory grała tylko w Polsce, teraz zaś przeniosła się do czeskiej ekstraligi.

    Niedawno doświadczyła w swoim życiu czegoś zupełnie nowego, zagrała w teledysku wokalistki Margeret.

    - To było fajne doświadczenie, oderwanie od tego, co robię na co dzień - mówiła.

    Pomaga innym

    Natalia prowadzi również fundusz stypendialny swojego imienia.

    - Fundusz istnieje już od dwóch lat. Teraz zbliżamy się do trzeciej edycji, druga powoli się kończy. Mamy dziesięciu stypendystów, których wspieramy w rozwoju ich kariery sportowej.

    Do funduszu mogą zgłosić się prawie wszyscy, którzy spełniają wymagane kryteria. Pomagają sportowcom w wieku od 17 do 22 lat. Stypendia przyznawane są bez względu na uprawianą dziedzinę sportu. Na fundusze mogą liczyć trenujący zarówno dyscypliny olimpijskie czy paraolimpijskie, letnie czy też zimowe.

    - Wybór jest niezwykle ciężki. Wszyscy sportowcy, którzy aplikują są naprawdę fajni, wszystkim chcielibyśmy pomóc, ale musimy wybrać dziesiątkę - opowiadała Partyka.

    Kiedyś sama nie mogła dostać stypendium, teraz pomaga innym.

    - Gdyby nie taka przykra sytuacja, pewnie nie byłoby czegoś takiego jak fundusz stypendialny mojego imienia. Mam nadzieję, że to się będzie rozwijało i że grono stypendystów będzie coraz większe - podsumowała.

    Zobacz całą rozmowę z Natalią Partyką

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Ochłodzenie, które dopiero się zaczęło, wkrótce może być jeszcze silniejsze....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem wyżu Wolfgang znad Holandii...