Informacje
 • W Tatrach pogorszą się warunki na szlakach

  12-07-2017 21:21 Co czeka turystów?

  Przed wyprawą w góry należy się odpowiednio przygotować

  Flickr (CC BY 2.0)/ Paweł Lenica

  Na czwartek synoptycy zapowiadają w górach porywisty wiatr i opady.

  - Jutro będzie pogorszenie, znaczące pogorszenie, na szczytach temperatura odczuwalna nawet do 11 stopni Celsjusza na minusie. Spadnie trochę śniegu, który szybko stopnieje, ale będzie bardzo zimno - mówi ratownik TOPR Witold Dzikowski. Z prognoz wynika, że wiatr w Tatrach będzie osiągać 80 km/h, a na szczytach nawet 130 km/h.

  Płaty śniegu

  W Tatrach Wysokich na szlakach miejscami leżą płaty starego śniegu. Śnieg można jeszcze spotkać przy podejściu na Kozią Przełęcz, na Rysy oraz w żlebie Kulczyńskiego. Na kopule szczytowej Giewontu oraz w innych miejscach gdzie występują sztuczne ułatwienia w godzinach południowych tworzą się korki.

  Komu w drogę, temu żel energetyczny

  - Patrząc na jutrzejszą pogodę, należałoby wziąć więcej ciepłych rzeczy - poinformował ratownik, po czym opowiedział, co powinniśmy zabrać ze sobą na szlak: szalokominiarka, czapka, telefon komórkowy, power bank, GPS z mapą terenu, ubezpieczenie od akcji ratunkowych, czołówka, smakołyki, kurtki przeciwdeszczowa, spodnie, coś do picia, scyzoryk, apteczka z kompresami jałowymi, folia NRC, pakiet grzewczy, żel energetyczny.

  Turyści spytani przez reportera TVN 24 na szlaku w stronę Hali Gąsienicowej bez wahania i rzeczowo odpowiadali o poczynionych przed wyprawą przygotowaniach:

  - Na pewno ważne, żeby się dobrze przygotować. Kurtka, czapki, płaszcze, bez tego nie wyruszamy - powiedział przed wyprawą ojciec dwojga dzieci, po czym wspomniał o zalecanym prowiancie -  Woda, prowiant, troszkę czekoladki dla podtrzymania energii.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...