Informacje

 • Śnieg nie padał tu od sześciu lat. Może paść mroźny rekord

  15-07-2017 21:30

  Białe Santiago de Chile

  W niedzielną noc może paść rekord najniższej temperatury odnotowanej w stolicy Chile. W mieście leży kilka centymetrów śniegu. Takiej anomalii nie odnotowano tu od lat.

  Fala bardzo zimnego powietrza wdziera się w głąb centralnej części Chile. Spowodowała opady śniegu na rekordowo niskiej wysokości nad poziomem morza.

  W sobotę rano czasu lokalnego w stolicy kraju, Santiago de Chile, leżało od trzech do pięciu centymetrów śniegu. Opady sprowadził zimny front atmosferyczny, który pozwolił dostać się tam lodowatemu powietrzu. Jeszcze więcej śniegu może spaść w sobotnie popołudnie.

  Śnieżny sobotni wieczór

  - W sobotni wieczór deszcz w Santiago czasami będzie zmieniał się w deszcz ze śniegiem lub nawet sam śnieg - mówił meteorolog AccuWeather Rob Miller. - Silniejsze opady mogą utworzyć pokrywę śnieżną, szczególnie na nieutwardzonych powierzchniach - dodał.

  W tym samym czasie w San Fernando, Rancagui, Melipilli i San Felipe również będzie padał śnieg.

  - Spadnie od 30 do maksymalnie 90 centymetrów śniegu. Ośrodki narciarskie będą zachwycone - powiedział Miller.  Sześć lat bez śniegu

  Według meteorologa AccuWeather Jasona Nichollsa w Santiago śnieg nie padał od 2011 roku. Wcześniejsze opady odnotowano w 2007 roku.

  Nawet jeżeli warunki się polepszą, w sobotnią noc kierowcy i piesi mogą mieć problemy - będzie ślisko.

  - Jak tylko temperatura spadnie poniżej zera, wszystkie mokre nawierzchnie mogą stać się oblodzone - mówił Miller.

  Temperatura będzie wciąż spadać, aż do czterech stopni poniżej zera w centrum Santiago.

  Ostatnim razem temperaturę zbliżona do tej prognozowanej na sobotę odnotowano w 2013 roku. Wtedy Quinta Normal (obserwatorium meteorologiczne w centrum Santiago) zarejestrowała trzy stopnie poniżej zera.

  Rekord wszech czasów

  - Jeszcze zimniejszej nocy spodziewamy się w niedzielę. Niebo ma być bezchmurne, a wiatr spokojny. Spowoduje to gwałtowny spadek temperatury - wyjaśnił Miller. - Temperatura spadnie około -5 stopni Celsjusza w centrum Santiago, podczas gdy na przedmieściach może być jeszcze chłodniej - dodał.

  Według danych pochodzących z Chilijskiego Biura Meteorologicznego taka wartość może pobić rekord z 1924 roku. Wtedy w Quinta Normal odnotowano najniższą w historii temperaturę wynoszącą -4,6 st. C.  Zazwyczaj jest 14 stopni

  - Jedyną rzeczą, jaka może powstrzymać spadek temperatury do rekordowej wartości, jest pojawienie się mgły - powiedział Miller.

  W niedzielę powróci słońce, co jednak nie wystarczy, aby znacznie podnieść temperaturę. Prognozuje się że wyniesie ona 4-6 st. C podczas gdy norma dla tego okresu to 14 stopni.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...