Informacje
 • Z wakacji życia przywozimy niechciane pamiątki. Niektóre śmiertelnie groźne

  09-08-2017 13:52 Jak się przed nimi uchronić?
  Z wakacji życia przywozimy niechciane pamiątki. Niektóre śmiertelnie groźne

  Jak nie zachorować w tropikach?

  Foto: Shutterstock; film: "Polska i Świat" TVN24

  Nie zawsze wakacje są jak z bajki. Zwłaszcza te tropikalne. Boleśnie przekonała się o tym podróżniczka Aleksandra Jaskółowska, która przez pół roku zwiedzała Azję Południowo-Wschodnią. Jak uchronić się przed czyhającym zagrożeniem? Zobacz materiał magazynu "Polska i Świat".

  Wysoka temperatura i idealna pogoda są gwarantowane w krajach tropikalnych. Nic więc dziwnego, że egzotyczne miejsca kuszą turystów. Jednak wyjeżdżając w odległą podróż, należy mieć na uwadze, że jesteśmy narażeni na choroby tropikalne.

  Aleksandra Jaskółowska podczas swojej podróży do Laosu nagle poczuła osłabienie. Następnie sprawy nabrały szybkiego tempa. Z pewnością nie spodziewała się, że jej podróż skończy się w taki sposób.

  - W samej Tajlandii spędziłam około trzech miesięcy. Wszystko szybko się rozwinęło, w niecałą dobę miałam

  bardzo wysoką gorączkę około 40 stopni, ogromne bóle stawów i mięśni - mówi podróżniczka.

  Okazało się, że kobieta ma dengę. Mąż dosłownie wniósł ją na rękach na izbę przyjęć w lokalnym szpitalu.

  -  Szczerze mówiąc, niewiele pamiętam z tego czasu. Byłam lekko zamroczona wysoką gorączką. Rzeczywiście, dzięki mężowi wszystko poszło całkiem sprawnie - opowiada.

  Dengę przenoszą komary. Ta tropikalna choroba występuje na obszarach Azji, Ameryki Środkowej, Afryki i Australii. Nie ma na nią skutecznego lekarstwa, leczy się ją jedynie objawowo. Czyli zbijając gorączkę.

  Przypadków w Polsce przybywa

  W Polsce notuje się coraz większą zachorowalność u Polskich turystów.

  - Rzeczywiście, w ostatnich latach obserwujemy więcej zachorowań na niektóre choroby tropikalne - dodaje doktor Paweł Stefanoff z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

  W ciągu trzech lat zachorowalność na dengę zwiększyła się niemal ośmiokrotnie (z 5 do 41 osób). Natomiast przypadki malarii na przestrzeni 3 lat wzrosły do 38 osób.

  Denga jest bardzo niebezpieczną chorobą. Objawy obejmują gorączkę, ból głowy, mięśni i stawów oraz charakterystyczną wysypkę, przypominającą tę spotykaną przy odrze. W odosobnionych przypadkach choroba prowadzi do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej z krwotokami, trombocytopenią i hipowolemią, może się także rozwinąć wstrząs.

  Malaria natomiast rozwija się w kilku etapach. Pierwsze jej objawy są niecharakterystyczne, w związku z czym stanowią poważny problem diagnostyczny. Wysoka gorączka, przekraczająca 40 stopni Celsjusza, połączona z dreszczami, nudnościami, wymiotami, bólami głowy zawsze wymaga konsultacji lekarza. Końcowy etap takiego napadu przebiega ze zlewnymi potami, a temperatura ciała nagle spada.

  Jeśli spędzamy wakacje w tropikach, pierwsze objawy przypominające grypę powinny wzbudzić naszą czujność. Objawy, które pojawiają się tuż po powrocie, również powinny nas zaniepokoić. Niektóre tropikalne choroby pasożytnicze mogą dać o sobie znać kilka lat później.

  Jak zapobiegać?

  Najlepiej zadbać o profilaktykę zarówno przed jak i w trakcie podróży.

  - Ważna jest profilaktyka przeciwmalaryczna. Jeżeli jedziemy do rejonu malarycznego: szczepienia ochronne dobrane indywidualnie do każdego pacjenta, właściwie przygotowana apteczka podróżna i zestaw higieny tropikalnej - dodaje doktor Karolina Mrówka.

 • Wielka podróżniczka.
  Ja przez pięć miesięcy Indie zwiedzałem ale podróżnikiem nie jestem. W Azji są sami turyści.
  ~nick /2017-08-09 23:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...