Informacje

  • W wodach Balatonu prawie 30 stopni Celsjusza

    10-08-2017 20:54

    Turyści nie mają gdzie schronić się przed upałami

    Woda w jeziorze Balaton osiągnęła temperaturę 30 stopni Celsjusza

    Visualhunt (CC BY-SA 2.0) / BUBU07

    Balaton osiągnął wyjątkowo wysoką temperaturę niemalże 30 stopni Celsjusza. Ci, którzy chcą schronić się w wodzie przed skwarem, muszą obejść się smakiem.

    Do prawie 30 stopni Celsjusza ogrzała się w ostatnich dniach woda w Balatonie z powodu długotrwałych upałów, które sięgały 40 stopni Celsjusza – poinformowała w czwartek węgierska telewizja M1. Niestety, kąpiących się w jeziorze turystów i Węgrów nie powinno to cieszyć,

    W gorącej wodzie kąpani

    Przeciętna temperatura wody w Balatonie wynosi latem 22 stopnie Celsjusza. Tymczasem w okolicach półwyspu, na którym leży miejscowość Tihany na północnym brzegu, odnotowano w jeziorze 29,8 stopnia Celsjusza.

    Ogrzała się również woda w węgierskich odcinkach rzek – niemal wszędzie jej temperatura przekroczyła 20 stopni Celsjusza. Cisa w okolicach Tokaju i Segedynu miała natomiast temperaturę aż 27 stopni.

    Kierownik Instytutu Limnologicznego Balatonu Węgierskiej Akademii Nauk Laszlo G. Toth powiedział w telewizji, że wysoka temperatura wody nie wpływa na jej jakość i nie zagraża żywym organizmom bytującym w jeziorze.

    Od rekordu do rekordu

    Przez wiele dni na Węgrzech panowały ekstremalne upały. Padły rekordy temperatury. Np. w ubiegły czwartek w miejscowości Bekessamson (południowo-wschodnie Węgry) powietrze ogrzało się do 40,1 stopnia Celsjusza, co oznacza, że został pobity krajowy rekord na ten dzień z 1927 roku. W Budapeszcie pobity zaś został rekord dzienny dla tego miasta z 1948 roku wynoszący 37,8 stopnia - słupki rtęci powędrowały w niektórych dzielnicach do 38,7 stopnia.

    Po przejściu burz, którym towarzyszyło znaczne ochłodzenie, od środy ponownie obowiązuje na Węgrzech ostrzeżenie przed upałami. W najbliższych dniach spodziewane są temperatury maksymalne wysokości 32-37 stopni Celsjusza.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się w zasięg wyżu znad Włoch, tylko na pó...