Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 20°C 17°C 9°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Alergia u przyszłej mamy. Jak bezpiecznie łagodzić objawy

  12-08-2017 08:47 Nie wszystkie substancje są bezpieczne

  Alergie wziewne mogą być szczególnie uciążliwe dla ciężarnych

  Visualhunt (CC BY-SA 2.0) / Arteida MjESHTRI

  Uciążliwe alergie potrafią utrudnić życie każdemu, jednak kobiety w ciąży mogą mieć z nimi szczególny problem. W czasie ciąży łagodzenie męczących objawów jest dużo większym wyzwaniem. Po co może bezpiecznie sięgnąć przyszła mama?

  Osoby, które mierzą się z alergiami sezonowymi, zazwyczaj wiedzą, jak złagodzić męczące objawy. Niestety, ciąża sprawia, że możliwości te są nagle poważnie ograniczone.

  Przyszłym mamom często wydaje się, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest całkowite zrezygnowanie ze środków farmakologicznych, ale to nie do końca prawda. Nieleczona, ostra alergia może być bowiem dużo bardziej niebezpieczna dla kobiety i jej nienarodzonego dziecka.

  Czy alergia zagraża dziecku?

  Ciężko jest prawidłowo określić, na ile alergie mają wpływ na przyszłą matkę i jej potomka, gdyż jest to uzależnione od wielu indywidualnych czynników: rodzaju alergii i jej nasilenia, przebiegu ciąży, diety czy kondycji fizycznej kobiety.

  Osobną kwestią są symptomy. Badaczka Salena Zanotti odkryła, że jedna trzecia kobiet zauważyła u siebie zaniknięcie objawów alergii, ale jednocześnie jedna trzecia kobiet stwierdziła, że u nich symptomy uległy pogorszeniu. Pozostałe kobiety nie odnotowały u siebie żadnych zmian.

  - To naprawdę zabawne, że w ciąży wszystkie te opcje są jednakowo prawdopodobne - stwierdza Zanotti. - Cóż, podobnie rzecz się ma z astmą - dodaje.

  Pięć rad dla kobiet w ciąży

  Niezależnie od tego, jaki przebieg ma alergia w czasie ciąży, badaczka przygotowała szereg rad, które mogą ułatwić życie ciężarnym:

  1. Unikaj alergenów za wszelką cenę

  Alergeny pochodzenia naturalnego - pyłek kwiatowy, grzyb czy sierść zwierząt - najczęściej odpowiadają za pojawienie się u nas objawów. Niestety, wyjątkowo trudno jest ich uniknąć.

  Doktor Zanotti radzi, by w sezonie największego pylenia możliwie ograniczyć przebywanie na zewnątrz Wyjątkiem są momenty po opadach deszczu, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest dużo mniejsze. W okresach największego pylenia należy zamykać szczelnie okna i korzystać z klimatyzacji, jeśli ją posiadamy.

  Aktualne stężenie i prognozę pylenia można znaleźć w serwisie alergicznym TVN Meteo.

  2. Zwalczaj pierwsze symptomy domowymi sposobami

  Podczas ciąży zatkany nos może być wyjątkowo uciążliwym problemem. Czasem wystarczy nawilżacz powietrza: nie usunie on co prawda alergenów z powietrza tak jak oczyszczacz, ale przynajmniej wzrośnie jego wilgotność, ułatwiając oddychanie, co może okazać się zbawienne.

  W okresie ciąży lepiej odstawić apteczne krople do nosa. Zamiast tego można też skorzystać z soli fizjologicznej lub słonej wody.

  3. Uwaga na leki bez recepty

  Większość dostępnych na rynku leków łagodzących objawy alergii nie jest tworzona z myślą o kobietach ciężarnych. Tylko loradytynę i cetyryzynę - spośród substancji czynnych znajdujących się w lekach dostępnych bez recepty - lekarze bez zastrzeżeń zalecają kobietom ciężarnym i karmiącym matkom.

  - Te substancje to podstawa zwalczania objawów alergii u ciężarnych kobiet - informuje doktor Zanotti.

  Leki antyhistaminowe działają dzięki temu, że wstrzymują efekty działania histaminy, która odpowiada za większość symptomów alergii.

  - Te substancje to podstawa zwalczania objawów alergii u ciężarnych kobiet - informuje doktor Zanotti.

  4. Skorzystaj z leków sterydowych w sprayu

  - Jeżeli objawy nie są poważne, ale leki bez recepty nie przynoszą ulgi, spróbuj leków sterydowych, które możesz aplikować bezpośrednio do nosa - informuje Zanotii.

  Jednak tu także nie wszystkie substancje będą bezpieczne dla przyszłej mamy, a o tym, jakie leki można stosować, decyduje lekarz, który zna dokładny stan zdrowia pacjentki.

  5. Ostrożnie z pseudoefedryną i lekami ziołowymi

  Zanotti stwierdziła, że wiele spodziewających się dziecka kobiet pyta ją o pseudoefedrynę, ale badaczka przestrzega je przed stosowaniem, zwłaszcza w pierwszym trymetrze. W drugim i trzecim ryzyko jest już mniejsze, ale warto w tym miejscu podkreślić, że nie ma jednoznacznych badań, które wskazywałyby, że substancja jest w pełni bezpieczna dla ciężarnej i jej dziecka.

  Wpływ ziołowych leków i aromaterapii również nie został wystarczająco dobrze przebadany i właśnie dlatego lepiej zachować umiar w ich stosowaniu, konsultując się wcześniej z lekarzem.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...