Ogniste tornado, wulkaniczne pioruny i "fala cappuccino". Dziewięć wyjątkowo rzadkich zjawisk

Ogniste tornado w Kalifornii z 2017 roku (źródło: Beaver Creek Fire/ Charles Bolt)
Ogniste tornado w Kalifornii z 2017 roku (źródło: Beaver Creek Fire/ Charles Bolt)
Beaver Creek Fire/ Charles Bolt
Ogniste tornado w Kalifornii z 2017 roku (źródło: Beaver Creek Fire/ Charles Bolt)Beaver Creek Fire/ Charles Bolt

Do tych zjawisk dochodzi wyjątkowo rzadko lub tylko w jednym miejscu na świecie. Każde z nich to jedyny w swoim rodzaju pokaz tego, do czego zdolne są siły natury.

Te niezwykłe zjawiska natury są równie rzadkie, co niezwykłe. W naszych warunkach klimatycznych i przy położeniu geograficznym Polski nie mamy większych szans na którekolwiek z nich, a są znacznie rzadsze i bardziej spektakularne - niż "zwykła" trąba powietrzna, nawet najpotężniejszy sztorm czy burza piaskowa. Oto kilka wyjątkowych cudów natury.

1. Ogniste tornado

Znane też jako ogniste diabły albo płomienne bicze. Te niesamowicie wyglądające zjawiska powstają, gdy temperatura w okolicy gwałtownie rośnie w miarę, jak wiatr przybiera na sile. Czasami w wyniku takiej fuzji powstaje zjawisko na kształt tornada, które "karmi się" płonącymi szczątkami i łatwopalnym gazem. Na szczęście jest to zjawisko wyjątkowo nietrwałe i bardzo rzadko przybiera formę w pełni rozwiniętej trąby powietrznej.

Największe i najbardziej śmiercionośne ogniste tornado rozpętało się w 1923 roku w Tokio. Potężnemu trzęsieniu ziemi towarzyszyła wówczas płomienna trąba powietrzna, która w ciągu kwadransa uśmierciła 38 tysięcy osób.

Ogniste tornado (fot. #ODF)Visualhunt (CC BY-SA 2.0)

2. Wulkaniczne błyskawice

Zjawisko znane jest też jako "brudna burza" powstaje podczas wybuchu wulkanu. Niewiele wciąż wiadomo o jego naturze, choć naukowcy podejrzewają, że erupcja wulkanu wytwarza wiele skumulowanej energii elektrycznej, która czasami znajduje ujście w postaci wyładowań. Wielu badaczy sugeruje, że warunkiem niezbędnym do powstania wyładowań są opady deszczu lub śniegu podczas samej erupcji. Autor kilku artykułów poświęconych temu zjawisku opisuje je w ten sposób:

- Podczas wybuchu wulkanu dochodzi do wielu skromnych wyładowań elektrycznych, które wyjątkowo rzadko łączą się wewnątrz kolumny dymu, która wypływa z krateru - stwierdza fizyk Ronald J. Thomas.

Brudna burza (Fot. tonyetone)Visualhunt (CC BY-SA 2.0)

3. Chwała poranna

To wydłużone pasmo chmur przypominające wyglądem chmurę rollcloud zazwyczaj pojawia się w godzinach porannych, kiedy troposfera jest względnie stabilna.

Zjawisko chwały porannej jest wynikiem turbulencji zależnych od fal grawitacyjnych w stabilnej warstwie granicznej. Zjawisko może przypominać rozchodzenie się niewielkich fal po powierzchni wody.

Kilka zjawisk chwały porannej równoległych do siebie może przemieszczać się w tym samym kierunku.

Chwała poranna widziana z samolotu (Fot. Mick Petroff)Wikipedia Commons CC BY SA 3.0 Mick Petroff
 Spektakularna Chwała Poranna w Charkowie
Spektakularna Chwała Poranna w CharkowieFacebook/ Igor Kibalczicz

4. Cappuccino coast

Chociaż nie jest to zjawisko atmosferyczne, widok jest doprawdy niezwykły. Przypominająca w konsystencji i barwie "fala cappuccino" jest w rzeczywistości zupełnie niejadalnym połączeniem morskiej piany i brudnej wody - soli, chemikaliów, nadgniłych roślin, fekaliów oraz rozkładających się szczątków.

Jeden z najbardziej niezwykłych "brudnych przypływów" dotarł w 2015 roku do Queensland, pogrążając mieszkańców w bąblach nieapetycznej piany.

Cappuccino coast (Fot. Brocken Inaglory)Wiki Commons

5. Bliźniacze tornado

To bardzo rzadkie zjawisko, szczególnie w Europie. Kilka wirów najczęściej jest dobrze widocznych tylko na początku burzy, zanim zmienią się one w osobne tornada lub połączą ze sobą. Może być też tak, że jedna trąba rozdzieli się na dwie.

Wówczas dochodzi do uformowania się dwóch trąb powietrznych, które w rzeczywistości są bliźniaczymi tornadami.

Dwa tornada przeszły koło Alicante (youtube.com/clipfilmix)
Dwa tornada przeszły koło Alicante (youtube.com/clipfilmix)

6. Mammatus

Ta formacja chmur przypomina często zwisające z nieba baniaki, a wielu obserwatorów bez ogródek mówi o nich: "inwazja z kosmosu". W rzeczywistości są to jedynie zjawiska towarzyszące chmurom typu Cumulonimbus, które towarzyszą rozbudowanym komórkom burzowym.

Zjawisko mamma powstaje, gdy kryształki lodu lub krople wody powstają w procesie dynamicznego napływu chłodnego powietrza na rozgrzane parujące powietrze.

Fabryka mamma (fot. Stephen Lansdell)

7. Brinicle

Zimą temperatura powietrza może być niższa niż -20 stopni Celsjusza, podczas gdy temperatura wody morskiej pod pokrywą lodową wynosi tylko około – 1.9 stopni Celsjusza. Przy takiej różnicy temperatur następuje naturalny przepływ ciepła z morskiej wody do bardzo zimnego powietrza. Właśnie w ten sposób powstają od spodu kolejne warstwy lodu. Sól znajdująca się w nowo powstałej warstwie lodu jest wypychana z kanałów solankowych powłoki lodowej, a ponieważ jest ona mocno zasolona - przez co gęstsza od wody - tonie.

W ten sposób solanka zmienia się w opadający w kierunku morskiego dna pióropusz. Jednak ze względu na ekstremalne zimno solanka wypychana przez lód zamraża wodę morską, z którą wchodzi w kontakt. W ten sposób tworzy się delikatna lodowa rurka otoczona słonym pióropuszem. Tak powstaje brinicle (nazwa zjawiska nadana przez naukowców). Ten fenomen występuje zarówno w Arktyce i Antarktyce, jednak nagranie go wymaga anielskiej cierpliwości.

Niezwykłe zjawisko brinicle (Fot. katexic)Visualhunt (CC BY-SA 2.0)

8. Ognie św. Elma

To zjawisko akustyczno-optyczne, które przybiera postać małych, cichych, ciągłych, wyładowań elektrycznych na różnych powierzchniach, a szczególnie krawędziach przedmiotów, które ma miejsce w czasie pogody zapowiadającej burzę. Wyładowaniom tym mogą towarzyszyć bardzo ciche dźwięki w postaci syczenia lub świstu, a czasem może być to głośny gwizd.

Zjawisko pojawić się może na powierzchni skał, drzew, masztów, anten, lin. Występuje w różnych miejscach, ale najłatwiej zaobserwować je w górach lub na morzu. Wyładowania te są niegroźne, a można je zaobserwować nawet na wyciągniętej ręce. Często zwiastuje burze.

9. Latarnia Maracaibo

Powstająca u ujścia rzeki Catatumbo do jeziora Maracaibo w Wenezueli seria wyładowań elektrycznych, która trwa przez 10 godzin dziennie przez około 140 do 160 dni w roku. Jej powodem są gwałtowne wiatry, które wieją przez pobliskie bagna. Skumulowana wówczas wilgotność oraz gorące masy powietrza, które zatrzymują się na pobliskim masywie górskim, prowadzą do serii nieprzerwanych wyładowań.

Jest na Ziemi takie tajemnicze miejsce, gdzie przez 160 dni w roku, 280 razy na godzinę pojawiają się na niebie pioruny Catatumbo. W zakątku Ameryki Południowej w Wenezueli gdzie rzeka Catatumbo spotyka się z wodami jeziora Maracaibo w ciągu roku można zaobserwować ponad milion błysków. Charakteryzują się one wyjątkowymi barwami od czerwieni po ciemny fiolet. Powstało wiele teorii, które próbują wyjaśnić unikalność tego miejsca. Naukowcy pragną rozwiązać zagadkę wiecznej burzy.
Pioruny Catatumbo nad Maracaibo w Wenezueli (fot. Wikimedia)Jest na Ziemi takie tajemnicze miejsce, gdzie przez 160 dni w roku, 280 razy na godzinę pojawiają się na niebie pioruny Catatumbo. W zakątku Ameryki Południowej w Wenezueli gdzie rzeka Catatumbo spotyka się z wodami jeziora Maracaibo w ciągu roku można zaobserwować ponad milion błysków. Charakteryzują się one wyjątkowymi barwami od czerwieni po ciemny fiolet. Powstało wiele teorii, które próbują wyjaśnić unikalność tego miejsca. Naukowcy pragną rozwiązać zagadkę wiecznej burzy. Wikimedia

Autor: sj/aw / Źródło: toptenz/Wikipedia/nytimes.com

Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 2.0)

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W piątek 26.04 wystąpi małe i umiarkowane zachmurzenie. Termometry pokażą od 11 do 17 stopni. Warunki biometeo będą korzystne.

Pogoda na dziś - piątek, 26.04. Słońce wyjrzy zza chmur, do 17 stopni

Pogoda na dziś - piątek, 26.04. Słońce wyjrzy zza chmur, do 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Pogodę w Polsce powoli zaczyna kształtować się wyż znad Bałkanów. Oznacza to, że zmienia się w naszej części Europy cyrkulacja powietrza z północnej na południową. Miejscami występują mgły ograniczające widzialność.

Lokalnie występują mgły. "Nareszcie się uda wypchnąć chłód"

Lokalnie występują mgły. "Nareszcie się uda wypchnąć chłód"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl