Informacje
 • "Dzieci wykopywały dorosłych spod ziemi".
  Osunęło się wysypisko śmieci

  23-08-2017 20:57 Osiem osób zmarło pod zwałami ziemi i sterty śmieci

  W Gwinei doszło do lawiny błotnej, która spowodowała, że osunęła się ziemia wraz ze stertą śmieci z pobliskiego wysypiska. W gruzach do tej pory zginęło osiem osób.

  Co najmniej osiem osób zginęło, a wiele doznało obrażeń. W poniedziałek pod wysypiskiem śmieci w stolicy kraju, Konakry, zapadła się ziemia. Po nieprzerwanych deszczach ziemia osunęła się, a sterty śmieci runęły na domy mieszkalne położone na przedmieściach.




  "Tylko przerażenie"

  Do katastrofy doszło wczesnym rankiem w dzielnicy Der Es Salam po całonocnej ulewie. W tej dzielnicy zabudowa jest niestabilna i słaba: drewniane chałupy z pokrytymi blachą zadaszeniami.

  - O osuwisku dowiedziałam się o godzinie 8 rano, zeszłam jak najszybciej potrafiłam. Powiedziałam wszystko burmistrzowi, ale był tam już nadzorca [wysypiska] i generał Samoura. Kiedy dotarłam na miejsce, widziałam tylko przerażenie wszystkich, jedynie strach. Nakłoniliśmy dzieci, by wykopywały dorosłych spod ziemi - powiedziała przywódczyni lokalnej społeczności Facely Mara.

  - Na tę chwilę nie mamy nic ponad szacunkową liczbę ofiar, więc wolałbym wstrzymać się z jakimkolwiek oświadczeniem, póki wciąż wyciągamy ludzi spod ziemi - powiedział doktor Keita Karamo.

  Ofiar może być więcej

  Starszy oficer lokalnej policji poinformował, że liczba ta może wzrosnąć, gdyż odnajduje się kolejne ciała. Rzecznik prasowy Ministerstwa Bezpieczeństwa Boubaar Kassa, powiedział we wtorek mediom, że wśród ofiar dwie osoby były nieletnie. Spod zwałów śmieci wyciągnięto żywą dziewczynkę, która otrzymała niezbędną pomoc.

  To nie była pierwsza klęska żywiołowa w tym regionie. W minionych dniach ziemia zapadła się w stolicy Sierra Leone oraz w Demokratycznej Republice Konga. Władze informują, że ulewne deszcze mogą doprowadzić do kolejnych katastrof, a co za tym idzie, zgonów.

  Eksperci spekulują, że do intensywnych deszczy, które nawiedziły te regiony w dużej mierze przyczyniła się działalność człowieka oraz postępujące zmiany klimatu, które doprowadzą do nasilenia się klęsk żywiołowych. Gwałtowny rozwój miast i deforestacja naruszają stabilność gleby.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...