Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 16°C 8°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Przerwany wał przeciwpowodziowy.
  "Jesteśmy przygotowani, aby wykorzystać helikopter"

  24-08-2017 09:27 Wyrwa ma 10 metrów szerokości i niemal 2 metry głębokości

  Przerwany wał przeciwpowodziowy

  Foto i film: TVN24

  Od środy lokalne władze w Darłowie, w województwie zachodniopomorskim, walczą z wyrwą, która powstała w wale przeciwpowodziowym na rzece Grabowa w miejscowości Porzecze w związku z ulewami, jakie wystąpiły w nocy z wtorku na środę. Mimo zabezpieczenia wałów workami z piachem ryzyko zalania pobliskiej miejscowości wciąż jest duże.

  Sytuacja jest poważna. Woda wtargnęła już na pobliskie łąki, a najbliższe budynki znajdują się około 1000 metrów dalej.

  - Szerokość wyrwy wału to 10 metrów, a głębokość to od 1,5 metra do 2 metrów. Znaczna część polderów została zalana, także wciąż istnieje niebezpieczeństwo zalania miejscowości Rusko - poinformował Radosław Głażewski Wójt Gminy Darłowo.

  - W miejscowości Żukowo Morskie woda podchodzi do jednego z gospodarstwa, które straż pożarna będzie zabezpieczała przed zalaniem. W miejscowości Rusko chłodnia i przetwórnia ryb także jest zagrożona. Sytuacja jest naprawdę poważna - dodał.

  Na miejscu pracują strażacy oraz żołnierze. Przygotowali ponad 3 tys. worków z piaskiem, które mają uszczelnić wał. Jak podała Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Szczecinie, na miejscu pracuje wojskowa amfibia, którą transportowane są worki z piaskiem.

  - Prąd wody w tym miejscu jest bardzo silny. Jesteśmy przygotowani na to, aby wykorzystać do działań helikopter, który będzie zrzucać 800-kilogramowe worki z piaskiem z powietrza. To powinno zaniechać wypływania wody z rzeki - dodał Głażewski.

  Wał pęka w okolicach Jeżyc

  Odnotowano także wyrwy w wałach zabezpieczających w Jeżycach, gdzie na odcinku 30 metrów ułożono ponad tysiąc worków z piaskiem.

  - Na rzece Grabowej sytuacja jest poważna. Tu w wielu miejscach woda zrównała się z koroną wału, a miejscami, jak w pobliżu wsi Nowy Żytnik, przesiąka pod wałami. Woda opadowa zalała również teren stawów rybnych w Jeżyczkach - informuje urząd marszałkowski. Jak dodaje, sytuację monitoruje Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, który agregaty pompowe oraz agregaty prądotwórcze skierował do Żukowa Morskiego, Bobolina i Bukowa Morskiego.

  Wał został przerwany w miejscowości Porzecze:
  Na Przymorzu cztery rzeki osiągnęły stan ostrzegawczy:

  - Wieprza w miejscowości Korzybie (woj. pomorskie);

  - Słupia w miejscowości Charnowo (woj. pomorskie);

  - Parsęta w miejscowości Tychówko (woj. pomorskie);

  - Radunia w miejscowości Goręczyno (woj. pomorskie).

   

  Zarządzanie kryzysowe w sześciu gminach

  Minister Mariusz Błaszczak podczas rozmowy z wojewodą Krzysztofem Kozłowskim zapoznał się z sytuacją hydrologiczną na Pomorzu Zachodnim - poinformowało w środę na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. "Wojewoda poinformował ministra o aktualnych działaniach, które prowadzą podległe służby. Zapewnił, że na bieżąco monitoruje sytuację i jest gotowy do podjęcia działań w przypadku wzrostu zagrożenia" - czytamy w komunikacie.

  Jak informuje rzecznik wojewody zachodniopomorskiego Agnieszka Muchla, sztaby zarządzania kryzysowego pracują w sześciu gminach: w Drawsku Pomorskim, mieście Koszalin, w Mielnie, Będzinie, Polanowie i Darłowie.

  - Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego na bieżąco monitoruje sytuację w województwie i jest w stałym kontakcie z miejscowymi sztabami. Żaden sztab do tej pory nie zgłaszał potrzeby uzyskania dodatkowej pomocy - powiedział wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz.

  Wiele interwencji

  Do środy do Urzędu Wojewódzkiego Województwa Zachodniopomorskiego wpłynęły dwa wnioski z gminy Wierzchowo dotyczące uzyskania pomocy od państwa dla mieszkańców na pokrycie szkód wywołanych przez wichury i burze. Jak informuje urząd, kolejne wnioski o odszkodowanie wpłyną od mieszkańców Postomina i Darłowa.

  "W związku z występującymi i w dalszym ciągu prognozowanymi słabymi opadami deszczu w zlewniach rzek Przymorza (Rega, Parsęta, Wieprza, Słupia) oraz na małych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych przewidywane jest utrzymanie stanów wody w strefie stanów wysokich. Lokalnie możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych. Sytuacja stale jest monitorowana i kontrolowana przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego" - zawiadamia urząd wojewódzki.

  Według informacji MSWiA "na terenie województwa zachodniopomorskiego w ciągu ostatniej doby straż pożarna odnotowała 229 wyjazdów związanych z opadami deszczu". "Większość zdarzeń miało miejsce w pasie nadmorskim, w powiatach koszalińskim, kołobrzeskim, sławieńskim. Działania polegały na wypompowywaniu wody z piwnic i mieszkań oraz budynków użyteczności publicznej" - wyjaśnia resort.

  Zobacz także, jak wyglądał Słupsk po ostatnich ulewach:


 • Oczywista..
  będzie w razie czego wina Tuska i totalnej opozycji. Za 3 lata mróz wymrozi kartofle więc weźmy to na bary .
  malta /2017-08-24 07:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...