Pogoda

Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 23°C 24°C 12°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń

Informacje

 • Miejscami nawet 60 litrów deszczu. Ostrzeżenia

  12-09-2017 15:17

  Śledź aktualną sytuację pogodową

  Ostrzeżenia przed złą pogodą

  Visualhunt (CC BY-SA 2.0) / tomlight.pl

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla kilku województw. W niektórych regionach spadnie nawet 50 czy 60 litrów wody na metr kwadratowy.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnym deszczem oraz jedno ostrzeżenie drugiego stopnia dla jednego subregionu.

  Dodatkowo ostrzeżeniem hydrologicznym drugiego stopnia objęto trzy województwa. Możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych.

  Ostrzeżenia przed intensywnym deszczem

  Ostrzeżenia drugiego stopnia

  Województwo śląskie

  Beskid Śląski i Żywiecki

  W ciągu dnia prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym, prognozowana wysokość opadów od 15 do 20 litrów na metr kwadratowy. Łączna wysokość opadów wyniesie od 35 do 45, a lokalnie do 60 litrów na metr kwadratowy.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  Województwo śląskie

  Subregion jurajski i centralny

  Spodziewane jest wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym: od 20 do 30, a lokalnie do 35 l/mkw. W sobotę wieczorem mogą wystąpić burze.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 20 w poniedziałek do 20 we wtorek.

  Województwo małopolskie

  Subregion południowy

  Prognozowane są opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Wysokość opadów prognozuje się na od 20 do 30, a lokalnie 35 l/mkw.

  Ostrzeżenie obowiązuje we wtorek od godziny 3 w nocy do 21.

  Subregion północny

  W ciągu dnia prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym, prognozowana wysokość opadów od 15 do 20 litrów na metr kwadratowy. Łączna wysokość opadów wyniesie od 25 do 40 l/mkw.

  Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 21 we wtorek.

  Województwo mazowieckie

  Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym w subregionach: północnym, zachodnim, centralnym i częściowo południowym. Prognozowana wysokość opadów od 25 do 40, a lokalnie do 50 litrów na metr kwadratowy. W subregionie wschodnim i we wschodniej połowie subregionu południowego prognozowana suma opadów do 15 litrów na metr kwadratowy.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 18 w poniedziałek do godziny 18 we wtorek.

  Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

  Województwo śląskie

  Dopływy Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły

  W związku z występującymi i nadal prognozowanymi opadami deszczu, w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły spodziewane są wzrosty poziomu wody na granicy strefy stanów średnich i wysokich, lokalnie z przekroczeniami stanów ostrzegawczych. Punktowo w miejscu wystąpienia szczególnie intensywnych opadów deszczu istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego.

  Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 6 rano w środę.

  Województwo małopolskie

  Dopływy Skawy, Raby, Dunajca i Ropy

  W związku z występującymi oraz nadal prognozowanymi opadami deszczu w zlewniach Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do dolnej części strefy stanów wysokich.

  Punktowo możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych (w szczególności w górnych częściach zlewni karpackich dopływów Wisły oraz na mniejszych ciekach na terenie województwa).

  Dodatkowo przekroczenie stanu ostrzegawczego (w godzinach popołudniowych) możliwe jest na Wiśle w profilu Jawiszowice.

  Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 6 rano w środę.

  Co oznaczają ostrzeżenia?

  Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

 • Jesień
  No i nici z polskiej złotej jesieni :(
  ~Meteoropatka /2017-09-12 12:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Gorące i suche dni z początku maja zostały zastąpione przez pochmurne niebo i ul...

Tomasz Wasilewski

alt

Jeszcze w maju możliwe jest wyraźne ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu wyżu Tews znad Skandynawii....