Pogoda

Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -5°C -1°C -6°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń

Informacje

 • Burza tropikalna uderzyła w Meksyk. Dwie ofiary śmiertelne

  16-09-2017 21:12

  Max doprowadził do podtopień i zalań

  Burza tropikalna uderzyła w Meksyk. Dwie ofiary śmiertelne

  Huragan Max przeszedł przez Meksyk

  Foto: PAP/EPA/Francisca Meza, film: Reuters

  Burza tropikalna Max pojawiła się w Meksyku jedynie tydzień po tym, jak kraj nawiedziło trzęsienie ziemi. Usuwanie zniszczeń poważnie utrudnia zacinający deszcz.

  Mieszkańcy nadbrzeżnego stanu Guerrero zmierzyli się z burzą tropikalną Max w czwartek. Do momentu, gdy nawiedził odwiedzane przez turystów regiony Acapulco, Zihuatanejo i Ixtapa, pozostawał huraganem pierwszej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona

  Meksykańskie media podają informację o dwóch ofiarach śmiertelnych.

  Max osłabł i pozostaje obecnie depresją tropikalną, ale już w poniedziałek do Meksyku dotrze kolejny huragan - Norma.

  Śmierć pod wodą

  - Ani huragan Ingrid, ani huragan Manuel nie spowodowały takich zniszczeń, co huragan Max - stwierdził Carlos Villasana, mieszkaniec San Marco, który obserwował, jak niebezpiecznie podnosi się poziom wody w rzece.

  Gdy wraz z sąsiadem próbowali naprawić umocnienia, woda przelała się i porwała obu. Jeden z nich przetrwał, lecz ciało drugiego wypłynęło dwa kilometry dalej. Był jedną z dwóch ofiar śmiertelnych huraganu Max.

  Max - wówczas jako huragan pierwszej kategorii - uderzył w Meksyk w czwartek. Doprowadził do zalania ponad 1500 domów, powodzi i paraliżu komunikacyjnego w wielu miejscowościach, utraty plonów i trzody oraz ucieczki ponad 400 osób.

   

  Przed Dniem Niepodległości

  Max doprowadził do powodzi błyskawicznych, a prognostycy przewidują, że mieszkańcom zagrożonych obszarów zagrażają też lawiny błotne. Według pomiarów Państwowego Centrum Huraganu, w granicach stanu Guerrero burza tropikalna przyniosła ze sobą aż 51 litrów wody deszczowej na metr kwadratowy.

  Burza oznacza też spadek liczby turystów, którzy planują odwiedzić Acapulco z uwagi na obchody Święta Niepodległości w ten weekend.

  Huragan - a następnie burza tropikalna - Max pojawił się w Meksyku jedynie tydzień po tym, jak w pobliżu stolicy potężne trzęsienie ziemi doprowadziło do śmierci niemal stu osób.

  Norma, kolejny huragan

  Obecnie do Meksyku zbliża się huragan pierwszej kategorii Norma. Synoptycy z amerykańskiego Państwowego Centrum ds. Huraganów stwierdzili, że Norma może osłabnąć do burzy tropikalnej, nim uderzy w półwysep Baja w poniedziałek.

  Ostrzeżenia obowiązują od Los Barriles po Todos Santos.

   

   

  Skutki burzy tropikalnej Max:

  Tydzień po trzęsieniu ziemi

  Max nadciąga nad Meksyk tydzień po tym, jak potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 8.1 dotknęło południowe regiony tego kraju, wyrządzając olbrzymie szkody w stanach Oaxaca i Chiapas oraz zabijając co najmniej 100 osób.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Zimne powietrze z Arktyki i Rosji będzie często napływać do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy. ...