Informacje
 • Miasto na wodzie jest pod wodą.
  Tak źle w Wenecji nie było od lat

  07-11-2017 21:31 Czy zagrożony jest słynny festiwal sztuki?

  Poziom wód w Wenecji gwałtownie się podniósł i doprowadził do zalania zabytkowych placów. Tak źle nie było od czterech lat.

  Pogarszające się warunki atmosferyczne doprowadziły do gwałtownego podniesienia się poziomu wody w jednym z najbardziej narażonych na zatonięcie miast świata - Wenecji.

  W Wenecji do 26 listopada trwa 57. edycja festiwalu sztuki La Biennale Arte, który rokrocznie ściąga tysiące odwiedzających. Organizatorzy nie przewidują utrudnień.

  Acqua alta

  W poniedziałek przed północą czasu lokalnego poziom wód podniósł się o 127 centymetrów powyżej bezpiecznego poziomu, a woda zalała zabytkowe place, wdarła się w arkady i wielowiekowe promenady, a także zniechęciła tłumnie odwiedzających miasto turystów.

  Meteorolodzy zgodnie uznali, że to najgorsze od czterech lat opady deszczu w tym regionie. Zjawisko, które za to odpowiada, Włosi nazywają acqua alta - "wysoka woda". Jest ono związane bezpośrednio z podniesieniem się poziomu wody w wyniku działania siły grawitacyjnej Księżyca oraz przez charakterystyczne dla Morza Śródziemnego ciepłe wiatry.

  Zobacz cały materiał poświęcony Wenecji:

 • To już za chwilę
  Wkrótce zacznie działać system Moses i przystąpi się do rekonstrukcji miasta .które już nigdy nie zostanie zalane przez aqua alta
  ~Gondola /2017-11-09 15:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Austrii przemieści się nad Niemcy, a strefa opad...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...