Informacje
 • Zobaczyć je to cud.
  Snownado w Tatrach

  13-12-2017 11:49 "Poczułem respekt przed Matką Naturą"

  Snownado w Tatrach

  Foto i film: Michał Bielaś

  W Tatrach pojawiło się snownado. To niezwykle rzadki fenomen pogodowy.

  Nagranie, na którym widać, jak masy śniegu obracają się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, tworząc wir, otrzymaliśmy od Michała Bielasia. Zjawisko, które uchwycił w niedzielę, to snownado - w wolnym tłumaczeniu "śnieżne tornado".

  - Szliśmy szlakiem do Murowańca. Około godziny 13.40. Zobaczyliśmy je tuż przed silnymi wiatrami, które się później pojawiły. Musieliśmy uciekać, ponieważ zaczęło coraz mocniej wiać - opowiadał Bielaś. - Stwierdziliśmy z narzeczoną, że nie ma sensu wspinać się wyżej, ponieważ musielibyśmy zostać na noc na Murowańcu - dodał.

  Zjawisko wzbudziło emocje

  Emocje były ogromne.

  - To było... Wow - powiedział Bielaś. - Z jednej strony pomyślałem "jaki fajny wir". Natomiast z drugiej poczułem respekt przed Matką Naturą. To był znak, że powinniśmy zejść do Zakopanego - podkreślił.

  Jak powstaje to niezwykłe zjawisko

  Choć snownado to niezwykle rzadki fenomen, zdaniem synoptyka Artura Chrzanowskiego to uchwycone w Tatrzańskim Parku Narodowym jest wyjątkowe także z innego powodu.

  - Nad Tatrami nie było cumulonimbusów, czyli chmur burzowych, przy których potrafią dziać się takie rzeczy. Snownado powstało prawdopodobnie na skutek porywów wiatru - powiedział.

  Wiry takie jak ten tworzą się nad obszarami pokrytymi śniegiem. Formują się, gdy chłodniejsze masy powietrza przepływają nad cieplejszą powierzchnią i gdy, dodatkowo, wiatr niespodziewanie zmienia prędkość lub kierunek. Powstaje lej, który odrywa luźny śnieg od ziemi i sprawia, że ten zaczyna wirować. Zazwyczaj snownado poprzedza burzę śnieżną lub pojawia się tuż po niej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...