Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 0°C 4°C -1°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Dla niektórych te święta będą kosmiczne.
  Sojuz dotarł na ISS

  20-12-2017 11:48 Misja potrwa sześć miesięcy
  Najpiękniejsze zdjęcia Ziemi z ISS NASA

  Po dwudniowym locie rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-07 z międzynarodową załogą zacumował we wtorek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Naukowcy rozpoczynają kolejne badania nad ludzkim organizmem i procesami zachodzącymi na powierzchni Ziemi. Materiał magazynu "Polska i Świat".

  Rosyjski statek kosmiczny Sojuz wystartował w niedzielę z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie z Antonem Szkaplerowem, Scottem Tingle'em i Norishige Kanai'em na pokładzie.

  - Liczę na to, że codziennie będę się uczył czegoś nowego od tak doświadczonych i wspaniałych astronautów - powiedział Kanai, dla którego był to debiut w stacji. I jak widać, podczas startu humor go nie opuszczał.

  Lot zajął dwa dni. To standardowa wymiana załogi, po tym jak w ubiegłym tygodniu na Ziemię wrócili trzej inni mieszkańcy kosmicznej bazy.

  45-letni Szkaplerow, dla którego jest to trzecia misja na ISS, jest najbardziej doświadczonym członkiem załogi Sojuza MS-07. Ekipa dołączyła do Rosjanina Aleksandra Misurkina oraz Amerykanów Marka Vandego Heia i Josepha Acaby, którzy przebywają w kosmicznej bazie od września tego roku.

  Pół roku na stacji

  Naukowcy, którzy spędzą na stacji pół roku, skupiają się przede wszystkim na badaniach naukowych i doświadczeniach. Mają ich do wykonania około 250.

  - Astronauci spędzają mniej więcej 180 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest to efektywny czas, w którym mogą wykonać większość swoich zadań - powiedział Szymon Gryś z grupy projektowej Space is more. Jak dodał, naukowcy zbadają także, jak ciało ludzkie zachowuje się podczas podróży kosmicznych.

  - Stacja przydała się głównie jako laboratorium służące do tego, jak człowiek musi się przygotować do długich lotów kosmicznych. W tym labiryncie tuneli, w stanie nieważkości, astronauci testują ludzkie możliwości, fizyczne i psychiczne, przecierając szlak do dalszych kosmicznych podbojów - zaznaczył Aleksander Jasiak z Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej.

  Ziemia kryje wiele tajemnic. Naukowcy wciąż próbują zrozumieć i wytłumaczyć wiele procesów na niej zachodzących. - To jest badanie promieniowania kosmicznego. To jest porównywanie pewnych próbek. To są bardzo intensywne badania dotyczące Ziemi  - powiedział Piotr Stanisławski z portalu Crazy nauka.


  Kosmiczne święta

  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna została wyniesiona na orbitę w 1998 roku. W przyszłym roku będzie obchodzić 20-lecie. Obecnie tworzy ją 15 modułów. Jej załoga liczy sześć osób. Mają oni do dyspozycji ponad 830 metrów kwadratowych powierzchni.

  - Jeżeli mamy polecieć na Marsa, to te warunki będą znacznie bardziej ekstremalne niż to, co mamy w tej chwili na stacji, więc testujemy, symulujemy, żeby ci ludzie po prostu przeżyli i nie zwariowali - poinformował Stanisławski.

  - Świąt 400 km nad ziemią można pozazdrościć. Z takimi widokami gwiazdkowa atmosfera i wrażenia na pewno będą kosmiczne - ocenił Tingle.

  To 90 lot załogowy, który dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...