Informacje
 • O włos od dramatu. Lawina weszła do mieszkań

  09-01-2018 12:51 Polski konsulat ostrzegł turystów

  Zagrożenie lawinowe we włoskich Alpach. W Sestriere lawina wdarła się do budynku mieszkalnego. W Dolinie Aosty drogi zostały zasypane śniegiem, odcinając od świata kilka miejscowości. Konsulat RP w Mediolanie ostrzegł polskich turystów przed ponownymi intensywnymi opadami.

  Chwile grozy przeżyli mieszkańcy wielorodzinnego domu mieszkalnego w miejscowości Sestriere koło Turynu na północy Włoch w nocy z poniedziałku na wtorek.

  Lawina wpadła przez okna i drzwi

  Na osiedlu San Vittorio przez drzwi i okna do budynku mieszkalnego wdarła się lawina. Ogromne ilości śniegu wpadły do mieszkań, powodując bardzo duże zniszczenia, przede wszystkim na parterze i pierwszym piętrze. Nikt nie odniósł obrażeń. W ostatniej chwili karabinierzy i strażacy zdołali ewakuować siedem rodzin. Łącznie w czasie kilkuminutowej akcji uratowano 29 osób.

  Zwały śniegu runęły na blok w czasie, gdy w całym Piemoncie obowiązywał najwyższy stopień zagrożenia lawinowego. Ostrzegano przed możliwością zejścia lawin o wielkich rozmiarach. Nikt jednak, jak podkreślają włoskie media, nie spodziewał się takiego dramatu i nie pamięta, by tego typu zdarzenie kiedykolwiek wcześniej miało miejsce.

  Sestriere to znany alpejski ośrodek sportów zimowych, miejsce zawodów olimpijskich w 2006 roku.
   

  Miasteczka odcięte od świata

  W wyniku zejścia lawiny miasteczko Sestriere zostało odcięte od świata, podobnie jak wcześniej inne miejscowości w Alpach, między innymi Cervinia, Cogne i Gressoney w Dolinie Aosty. Lawiny zeszły tam na kilka głównych dróg dojazdowych.

  W poniedziałek w Dolinie Aosty lawina zeszła na drogę dojazdową w rejonie popularnej miejscowości turystycznej Cogne. Na drodze zaległa warstwa śniegu o wysokości 7-8 metrów.

  Konsulat RP w Mediolanie ostrzegł polskich turystów przed ponownymi intensywnymi opadami śniegu w Dolinie Aosty i poinformował o zamknięciu drogi między miejscowościami Valtournenche i Cervinia.

  "Zalecamy zachowanie ostrożności i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb" - zaapelowała polska placówka we Włoszech.


 • Hmmm...
  No to jadź!
  ~Richi /2018-01-09 17:43
 • Śnieg !!!
  Chcem tam !
  ~MavericK321 /2018-01-09 15:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...