Informacje
 • Osobliwa i niezmiernie rzadka "bestia" złowiona przy Tajwanie

  12-01-2018 14:32 Ma zdolność do bioluminescencji
  Naukowcy odkryli nowe stworzenia na dnie oceanu CSIRO/Faser Johnston

  Niezwykle rzadki, tajemniczy - tego rekina można opisywać na wiele sposobów. Pięć osobników tego widzianego zaledwie kilka razy gatunku złowili naukowcy z Tajwanu.

  Czarny, z wypukłymi oczami. Dodatkowo ma zdolność do bioluminescencji - czyli świecenia. To dziwne stworzenie to Trigonognathus kabeyai, gatunek rekina z rodziny koleniowatych. Pięć osobników złowili naukowcy z tajwańskiego Instytutu Badań nad Rybołówstwem u wybrzeży miasta Taidong. Prowadzili tam badania dotyczące gatunków żyjących na tym obszarze.

  Rzadka osobliwość

  Trigonognathus kabeyai to osobliwa i wyróżniająca się bestia, ale prawdopodobnie nieszkodliwa dla człowieka. Żyje w głębokich wodach morskich w okolicach Tajwanu, Japonii i Hawajów. Wydaje się, że ich populacja jest niewielka oraz że mają niewielki zasięg występowania. Są tak nieuchwytne, że odkryto je dopiero w 1986 roku.

  Od tamtej pory gatunek widywano kilka razy. Zazwyczaj były to osobniki, które wpadły w sieci rybackie, służące przy połowach innych gatunków ryb. Z uwagi na ich rzadkie występowanie naukowcy nie widzą wiele na ich temat.

  "Świeci w ciemnościach"

  Osobniki Trigonognathus kabeyai są dość małe w porównaniu do innych rekinów. Mierzą maksymalnie około 54 centymetry. Wydają się całkowicie czarne, ale na ich "brzuchach" znajdują się komórki emitujące światło, czyli fotofory.

  Ponad 75 procent wszystkich zwierząt morskich w pewien sposób "świeci", tak więc z punktu widzenia ewolucji to przydatna cecha. Ten dar zwierzęta wykorzystują jednak na różnorakie sposoby. W przypadku omawianego gatunku, pływającego na głębokości 270-360 metrów pod poziomem morza, emitowanie światła pomaga przyciągnąć potencjalnego partnera lub ofiarę.

  Inne ryby posiadające fotofory brzuszne używają ich jako kamuflażu. Chronią się w ten sposób przed drapieżnikami żyjącymi na większych głębokościach. Wydzielanie światła czyni je mniej widoczne, kiedy potencjalny morderca patrzy na nie od dołu w stronę jaśniejszej powierzchni.

  Nocny zabójca

  Trigonognathus kabeyai najczęściej obserwowano w nocy. Może to sugerować, że po zachodzie słońca rekiny wypływają na płytsze wody w poszukiwaniu posiłku.

  Ich zęby kształtem przypominają igły - są długie i wąskie, szczęka zaś trójkątna i wysuwana - taki mechanizm pomaga im łatwiej sięgać po zdobycz. Żywią się głównie rybami kostnoszkieletowymi oraz skorupiakami. Dietę można było przeanalizować dzięki sprawdzeniu zawartości żołądków złowionych osobników.

  Cztery z pięciu znalezionych ostatnio rekinów były już martwe. Naukowcy starali się podtrzymać przy życiu tego piątego, jednak na drugi dzień również on zmarł.

 • drzewa umierają stojąc
  Do "gościa", "robaczka" i "KK1" - a co robią drzewa? Też zdychają? ;)
  ~Janek /2018-01-13 16:06
 • Zmarł????
  Człowiek umiera, zwierzę zdycha, albo inaczej pada.
  ~KK1 /2018-01-13 08:32
 • Językowo
  Ryby nie umierają tylko zdychają!
  ~robaczek /2018-01-13 08:25
 • do artykułu
  Szanowny autorze powyższego tekstu.
  Zgodnie z zasadami jeżyka polskiego czasownika zmarł używa się wyłącznie do człowieka.
  O zwierzętach mówimy, że zdechło - nawet jeżeli uważa Pani/Pan, że to określenie może być "negatywnie odczytane".
  ~gosc /2018-01-13 00:19
 • Ludzie
  Ziemi nie znamy a czegoś na Marsie szukamy.
  ~tom /2018-01-13 00:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...