Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 16°C 18°C 1°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • "Nie walczmy z niedźwiedziem,
  bo nie zwyciężymy"

  02-02-2018 18:10 Ekspert radzi, jak się zachować, gdy spotkamy drapieżnika
  Zimowe spotkanie z niedźwiedziami w Bieszczadach Jerzy Kaleta Nadleśnictwo Baligród

  Wychowani na pluszowych misiach, zapominamy często, że w naturze niedźwiedzie to groźne, wielkie drapieżniki. Spotkanie z nimi zawsze jest niebezpieczne. Leśnik tłumaczył w TVN24, jak należy się zachować, gdy na swej drodze spotkamy takie zwierzę.

  Niedźwiedzie zazwyczaj unikają bezpośredniego spotkania z człowiekiem, choć coraz częściej widuje się je w okolicach ludzkich zabudowań, dokąd zapuszczają się w poszukiwaniu łatwo dostępnego pożywienia.

  Spotkanie z niedźwiedziem może się okazać szczególnie groźne, gdy zwierzę zostanie zaskoczone obecnością człowieka. Tym bardziej, gdy mamy do czynienia z matką stającą w obronie swych młodych. Na własnej skórze przekonał się o tym ostatnio 27-letni mieszkaniec Czaszyna, który został zaatakowany w jednym z bieszczadzkich lasów.

  Nie lekceważyć zagrożenia

  Wybierając się do lasu w okolicach, gdzie można spodziewać się obecności niedźwiedzi, należy zachować szczególną ostrożność. W miejscach, gdzie stwierdzono aktywność tych drapieżników często ustawiane są tablice ostrzegawcze. Nie wolno ich lekceważyć.

  A jak się zachować, jeśli dojdzie do spotkania?

  - Jeżeli mamy szanse wycofać się z takiej sytuacji, czyli widzimy niedźwiedzia z odległości kilkudziesięciu metrów co najmniej, to wycofujemy się. Nie uciekamy. Ucieczka może spowodować odruch pogoni u niedźwiedzia - tłumaczył w TVN24 Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

  -  Natomiast jeżeli to jest bardzo bliskie spotkanie, to nie walczmy z niedźwiedziem, bo nie zwyciężymy - przestrzegał leśnik. Doradzał, żeby w ostateczności, jeśli nie udaje się uniknąć ataku niedźwiedzia, upaść na twarz i rękoma osłonić głowę. - Czyli zabezpieczyć najbardziej istotne dla naszego życia części ciała - wyjaśnił Marszałek. Podkreślił, że często niedźwiedź "odchodzi, gdy widzi, że nie ma w człowieku przeciwnika".

 • @ala ty też jesteś płaska
  Ziemia płaska? No przed domem taką pewnie masz.
  ~Nick /2018-02-03 23:03
 • atak misia
  Bzdury, niedźwiedzie nie istnieją, a Ziemia jest płaska !
  ~ala /2018-02-03 00:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...